ČEZ o Temelínu rozhodne možná až v roce 2015, za pololetí vydělal 29 miliard

  8:06aktualizováno  12:04
Šéf ČEZ Daniel Beneš potvrdil, že o dostavbě Temelína se rozhodne nejdříve příští rok. Energetický kolos zveřejnil pololetní výsledky: zisk vylepšil o 5,3 procenta na 28,6 miliardy korun. Důvodem zlepšení je hlavně odchod z Albánie, kde loni dcera tuzemské skupiny prodělávala a obchod s povolenkami.

Daniel Beneš, generální ředitel ČEZ | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Koncem července se objevily v médiích informace o tom, že ČEZ rozhodne o vítězi soutěže na dostavbu jaderné elektrárny Temelín až příští rok. Nyní to potvrdil šéf ČEZ Daniel Beneš, podle kterého bude vítěz duelu znám příští rok na podzim a možná dokonce až v roce 2015.

Původně měla veřejnost vědět už letos na podzim, kdo od státu dostane nejtučnější zakázku v historii za 200 až 300 milionů korun.

Přesný termín závisí na schválení státní energetické koncepce. Podle Beneše je také nutné ještě před rozhodnutím zajistit návratnost investice. "Státní energetická koncepce se teď nachází v situaci, kdy česká politická scéna diskutuje, jestli se nemění podmínky na trhu," řekl Beneš. Podle něj nové analýzy ukazují, že není úplně jisté, zda spotřeba elektřiny v Česku poroste takovým tempem, jaké koncepce předpokládá.

"To může mít samozřejmě dopad na to, jestli bude elektřina z Temelína potřeba v roce 2025 nebo 2027 nebo až někdy kolem roku 2030," dodal ředitel. Teprve až koncepci definitivně schválí vláda, bude se podle Beneše ČEZ moct rozhodnout o svém dalším postupu. "ČEZ by měl být v souladu se státní energetickou koncepcí, ne naopak," zdůraznil Beneš.

Více se dařilo na začátku roku

Polostátní gigant ČEZ vydal v úterý nové výsledky hospodaření. Firma vydělala téměř 29 miliard, za celý rok přitom čeká zisk 37,5 miliardy korun. Tržby letos přesáhly 113 miliardy korun a jsou na úrovni loňska.

Pozitivní vliv na růst zisku o více než 5 procent měl především odchod dceřiné firmy z Albánie, kde se nečekaně zkomplikovaly podmínky pro podnikání. Kvůli prudkému zvýšení poplatků za distribuci začal loni místní CEZ Shpërndarje prodělávat, později mu byla odebrána licence a regulátor firmu vyvlastnil. (Albánie vyhání ČEZ. Firmě vzala licenci na dodávky elektřiny)

Do letošních výsledků se naopak negativně promítla klesající cena elektřiny. Ta by mohla navíc příští rok pro spotřebitele zlevnit, nahrává tomu úmysl Energetického regulačního úřadu (ERÚ) slevit na cenách za distribuci. (více čtěte zde)

Zlevnění nahrává i vládní návrh, podle kterého by se měl od příštího roku snížit příspěvek na obnovitelné zdroje na 495 korun za megawatthodinu ze současných 583 korun. Za přijetí návrhu lobbují velké průmyslové podniky, které vysoké poplatky značně zatěžují. Spekuluje se i o přesunu výroby do Polska. Například hutě ArcelorMittal Ostrava platí za obnovitelné zdroje 500 milionů korun ročně. Podle předsedkyně ERÚ firma s 8 500 zaměstnanci uvažuje o přesunu do Polska, což však hutě popřely. Šéf vítkovických strojíren Světlík mluvil o možném přesunu části výroby z Česka do Polska už loni.

"Jsem rád, že se nám i v tomto pololetí dařilo čelit nepříznivým trendům v evropské energetice a že ČEZ má stále relativně nízkou míru zadluženosti," uvedl generální ředitel Daniel Beneš. "Nám se zatím daří vypořádávat se s nastalou situací hledáním vnitrofiremních úspor, přestože tlak na nás je veliký a situaci nepomáhají ani měnící se regulatorní podmínky v jihovýchodní Evropě," doplnil.

Faktory, které stály za zvýšením čistého zisku společnosti, se promítly do jejího hospodaření už v prvním čtvrtletí. Ve druhém čtvrtletí se naopak čistý zisk meziročně snížil o 16 procent na 10,8 miliardy korun. Loni ČEZ hospodařil s čistým ziskem 40,2 miliardy korun.

Autor:

Nejčtenější

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

Naše platební karta nesmí do peněženky, varuje Apple. Hrozí poškození

V rámci Apple Card můžete mít i platinovou kreditní kartu.

Společnost Apple uvedla tento týden na trh v USA vlastní platební kartu. Zároveň zveřejnila návod, jak o ni pečovat,...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Balík do ruky nedošel? U České pošty narazíte, reklamovat může jen e-shop

ilustrační snímek

Zákazník si v obchodě objedná doručení zboží domů a zaplatí poštovné a balné. Jenže v situaci, kdy mu „balík do ruky“...

Další z rubriky

Největší firmou světa je Microsoft. Po sedmi letech sesadil Apple

Ilustrační snímek

Největší firmou světa je Microsoft, který po sedmi letech sesadil z první pozice Apple. Tržní kapitalizace Microsoftu...

Mattoni posiluje na Balkáně, kupuje srbskou jedničku na trhu nealko nápojů

Společnost Mattoni 1873 koupila srbského výrobce nealkoholických nápojů Knjaz...

Společnost Mattoni 1873 spolu s firmou PepsiCo koupily hlavního srbského výrobce minerálních vod a nealkoholických...

Jitona propustí asi 180 zaměstnanců, příčinou je konec spolupráce s Ikeou

Zaměstnanci soběslavské Jitony se smutečním pochodem loučí s podnikem, který po 50 letech ve městě 31. května skončil.

Výrobce nábytku Jitona propustí do konce října asi 180 zaměstnanců. V Klatovech propustí Jitona 100 až 110 lidí, v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz