ČEZ o Temelínu rozhodne možná až v roce 2015, za pololetí vydělal 29 miliard

  8:06aktualizováno  12:04
Šéf ČEZ Daniel Beneš potvrdil, že o dostavbě Temelína se rozhodne nejdříve příští rok. Energetický kolos zveřejnil pololetní výsledky: zisk vylepšil o 5,3 procenta na 28,6 miliardy korun. Důvodem zlepšení je hlavně odchod z Albánie, kde loni dcera tuzemské skupiny prodělávala a obchod s povolenkami.

Daniel Beneš, generální ředitel ČEZ | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Koncem července se objevily v médiích informace o tom, že ČEZ rozhodne o vítězi soutěže na dostavbu jaderné elektrárny Temelín až příští rok. Nyní to potvrdil šéf ČEZ Daniel Beneš, podle kterého bude vítěz duelu znám příští rok na podzim a možná dokonce až v roce 2015.

Původně měla veřejnost vědět už letos na podzim, kdo od státu dostane nejtučnější zakázku v historii za 200 až 300 milionů korun.

Přesný termín závisí na schválení státní energetické koncepce. Podle Beneše je také nutné ještě před rozhodnutím zajistit návratnost investice. "Státní energetická koncepce se teď nachází v situaci, kdy česká politická scéna diskutuje, jestli se nemění podmínky na trhu," řekl Beneš. Podle něj nové analýzy ukazují, že není úplně jisté, zda spotřeba elektřiny v Česku poroste takovým tempem, jaké koncepce předpokládá.

"To může mít samozřejmě dopad na to, jestli bude elektřina z Temelína potřeba v roce 2025 nebo 2027 nebo až někdy kolem roku 2030," dodal ředitel. Teprve až koncepci definitivně schválí vláda, bude se podle Beneše ČEZ moct rozhodnout o svém dalším postupu. "ČEZ by měl být v souladu se státní energetickou koncepcí, ne naopak," zdůraznil Beneš.

Více se dařilo na začátku roku

Polostátní gigant ČEZ vydal v úterý nové výsledky hospodaření. Firma vydělala téměř 29 miliard, za celý rok přitom čeká zisk 37,5 miliardy korun. Tržby letos přesáhly 113 miliardy korun a jsou na úrovni loňska.

Pozitivní vliv na růst zisku o více než 5 procent měl především odchod dceřiné firmy z Albánie, kde se nečekaně zkomplikovaly podmínky pro podnikání. Kvůli prudkému zvýšení poplatků za distribuci začal loni místní CEZ Shpërndarje prodělávat, později mu byla odebrána licence a regulátor firmu vyvlastnil. (Albánie vyhání ČEZ. Firmě vzala licenci na dodávky elektřiny)

Do letošních výsledků se naopak negativně promítla klesající cena elektřiny. Ta by mohla navíc příští rok pro spotřebitele zlevnit, nahrává tomu úmysl Energetického regulačního úřadu (ERÚ) slevit na cenách za distribuci. (více čtěte zde)

Zlevnění nahrává i vládní návrh, podle kterého by se měl od příštího roku snížit příspěvek na obnovitelné zdroje na 495 korun za megawatthodinu ze současných 583 korun. Za přijetí návrhu lobbují velké průmyslové podniky, které vysoké poplatky značně zatěžují. Spekuluje se i o přesunu výroby do Polska. Například hutě ArcelorMittal Ostrava platí za obnovitelné zdroje 500 milionů korun ročně. Podle předsedkyně ERÚ firma s 8 500 zaměstnanci uvažuje o přesunu do Polska, což však hutě popřely. Šéf vítkovických strojíren Světlík mluvil o možném přesunu části výroby z Česka do Polska už loni.

"Jsem rád, že se nám i v tomto pololetí dařilo čelit nepříznivým trendům v evropské energetice a že ČEZ má stále relativně nízkou míru zadluženosti," uvedl generální ředitel Daniel Beneš. "Nám se zatím daří vypořádávat se s nastalou situací hledáním vnitrofiremních úspor, přestože tlak na nás je veliký a situaci nepomáhají ani měnící se regulatorní podmínky v jihovýchodní Evropě," doplnil.

Faktory, které stály za zvýšením čistého zisku společnosti, se promítly do jejího hospodaření už v prvním čtvrtletí. Ve druhém čtvrtletí se naopak čistý zisk meziročně snížil o 16 procent na 10,8 miliardy korun. Loni ČEZ hospodařil s čistým ziskem 40,2 miliardy korun.

Autor:

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Další z rubriky

Sazka na lovu. Je favoritem pro převzetí italského SuperEnalotta

(ilustrační foto)

Česká loterijní společnost Sazka, patřící miliardáři Karlu Komárkovi, je podle italského tisku na nejlepší cestě k...

Amazon opět pod drobnohledem. Brusel prověří, jestli neporušuje pravidla

Ilustrační foto

Evropské dozorčí orgány prověří, zda Amazon neporušuje pravidla hospodářské soutěže. S americkým internetovým prodejcem...

Drahé ozdravení. Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank dostanou 127 miliard

Sídlo Deutsche Bank ve Frankfurtu (25. dubna 2019)

Generální ředitel Deutsche Bank Christian Sewing spěchá s přípravou záložního plánu, kterým chce postavit na nohy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz