Od větrníků přes naftu až ke kotelně. ČEZ investuje ve velkém

  15:08aktualizováno  15:08
Společnost na výrobu syntetických paliv nebo topení pomocí datového centra. To je jen několik z řady projektů, do kterých v zahraničí během posledních letech vložil peníze Inven Capital, investiční fond energetické firmy ČEZ. Většinu z nich však plánuje v horizontu několika let se ziskem prodat.

ČEZ má v Německu také větrníky, aktuálně s instalovaným výkonem 133 megawatt. Chce ale víc. | foto: ČEZ

Fotogalerie

Na první pohled je to moderní bytovka, kterých stojí v Drážďanech spousta. Jenže tenhle dům s padesátkou bytů ve Wallotstraße je trochu jiný. Ve sklepě, v místnosti s plochou 30 metrů čtverečních, se vedle sebe tísní černé počítačové skříně.

Na rozdíl od běžného datového centra však součástky propojují hadičky s vodou. Ta je chladí a získané teplo odvádí do výměníků ve vedlejší místnosti, které jsou připojené na běžné rozvody tepla. „Odpad“ tak topí v celém domě a ohřívá vodu ve sprchách. Dokáže prý zajistit třetinu celkových ročních potřeb tepla. Zbytek pokryje klasická teplárna.

„Ještě v roce 2011, kdy jsme začínali, všichni věřili, že spotřeba elektřiny v datových centrech půjde dolů. Vždyť výpočetní kapacita se rychle zvyšuje. Jenže objem dat roste mnohem rychleji, takže objem spotřebované elektřiny ve výsledku neklesá,“ říká Jens Struckmeier, zakladatel drážďanského startupu Cloud&Heat Technologies, který „kotelnu“ provozuje.

V decentralizovaných datových centrech vidí budoucnost. Nejen kvůli využití tepla, ale také kvůli bezpečnosti. Někteří zákazníci prý oceňují, že data zůstávají v Evropě a neputují do cloudu v zámoří.

V jiné části saské metropole, kousek od vilové zástavby, zase vyrostla malá „rafinerie“. Firma Sunfire tu vyrábí syntetická paliva, která mohou sloužit jako náhrada za produkty z ropy. Stačí oxid uhličitý, voda a elektřina. „Děláme totéž, co provádí příroda. Jen mnohem rychleji,“ říká spoluzakladatel a obchodní ředitel Sunfire Nils Aldag.

Nafta ze zkumavky

Ukazuje plastovou lahev s čirou tekutinou. „Toto je stejná nafta, kterou tankujete na čerpací stanici. Má stejné složení, jsou to stejné molekuly. Není tmavá, protože v ní chybí přírodní nečistoty,“ vysvětluje Aldag. I kdyby lidstvo kompletně přešlo na elektromobily, ropu (nebo její náhradu) bude potřebovat i dál. Ať už v letectví nebo v chemickém či kosmetickém průmyslu.

Aldag však příliš nevěří, že spalovací motory v dohledné době zcela vymizí. Proto doufá, že jeho produkty před sebou mají budoucnost. Byť jsou zatím ve srovnání s fosilními palivy čtyřikrát dražší (po započtení daní dvakrát). „Během pěti let bychom mohli být na stejné ceně jako biopaliva. Těch je však omezené množství,“ říká Aldag.

Podobnou technologii nyní zkoumají také další hráči, ať už ropné společnosti, či automobilky. Sunfire pracuje na zvýšení účinnosti procesu na dvojnásobek a připravuje výstavbu továrny v Norsku. Její roční kapacita má být deset milionů litrů, později stoupne na sto milionů. „Ve srovnání s celkovou spotřebou paliv v Evropě je to kapka v moři, ale je to první krok,“ říká Aldag.

Obě drážďanské firmy mají jedno společné. Před časem do nich vložil peníze Inven Capital, investiční fond energetické společnosti ČEZ. Přestože polostátní firma stále vydělává, a ještě dlouho bude, hlavně na tradičním byznysu, tyto investice naznačují, kudy se energetika posouvá.

ČEZ chce investovat do budoucnosti

A Inven po takových projektech jde. „Z tisíců případů, které prozkoumáme, vybereme ročně pár nejlepších, do nichž pak investujeme,“ říká investiční manažer fondu Michal Mravec.

ČEZ vydělal za tři čtvrtletí 9,1 miliardy. Meziročně o téměř polovinu méně

Peníze na investici, zpravidla do menšinového podílu v řádu desítek procent, dají z poloviny ČEZ a z druhé Evropská investiční banka. Ta koncem loňského roku poskytla do správy fondu 50 milionů eur, tedy téměř 1,3 miliardy korun. ČEZ má připraveno zhruba šest miliard.

Od svého vzniku před třemi lety vstoupil Inven již do sedmi firem v Německu, Francii či Velké Británii. Mravec nepočítá s tím, že by fond držel podíly natrvalo, spíše plánuje investici po pěti, sedmi letech výhodně prodat. I když nevylučuje, že ČEZ si může nejúspěšnější firmy nakonec koupit „pro sebe“. V Cloud&Heat nyní Inven svůj podíl dokonce ještě navyšuje. „Jsme silní v Německu, ale další investiční kolo nám pomůže posunout se i dál,“ říká Struckmeier. Mluví například o Dubaji, kde by stejný systém využili ke klimatizaci.

Aldag ze Sunfire říká, že už teď na prodeji produktů vydělávají, mezi zákazníky má třeba Total, Shell, Gazprom či Audi. Na výzkum a vývoj však potřebují peníze od investorů.

Proti těmto akvizicím vypadají další plány ČEZ v Německu skoro nudně. Firma tu vlastní větrné parky o celkovém výkonu 133 megawattů a hledá další. „Spolu s Francií jsou to země, které obnovitelné zdroje silně podporují. A s ohledem na stabilitu prostředí je tu velký potenciál, byť jde o vysoce konkurenční trhy,“ říká šéf obnovitelných zdrojů skupiny ČEZ Martin Pacovský.

ČEZ podle něj sází na svou finanční sílu a na to, že dokáže vybrat a nakoupit turbíny výhodněji. Díky tomu by mohl mít před konkurencí náskok v aukcích, které nyní Německo místo přímé podpory využívá. Vyhrávají projekty, které chtějí nejméně peněz, což cenu za obnovitelné zdroje v posledních letech srazilo.

„Zároveň se tu učíme, jak aukce fungují. To nám může pomoci i v Česku, kde se podobný systém připravuje,“ dodává Pacovský. S větrníky by ČEZ rád uspěl také v sousedním Polsku, kde se právě účastní vůbec první tamní aukce.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Odstavte všechna letadla 737 MAX po celém světě, doporučila firma Boeing

Boeing 737 MAX 8

Společnost Boeing doporučila celosvětově odstavit z provozu všechna letadla Boeing 737 MAX. Firma to uvedla v tiskovém...

Tvrdý zákaz. Dva české boeingy nesměly do Evropy, piloti otočili směr

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Úřední zákaz letů do Evropy zastihl ve vzduchu na cestě do Prahy dva boeingy společnosti Smartwings se stovkami lidí na...

Z práce o půlhodiny dřív. Budeme pracovat méně, shodují se politici

Bankéři Goldman Sachs už kravatu do práce už striktně nosit nemusí.

Dobrá zpráva pro zaměstnance: politici ostatních velkých stran jsou ochotni bavit se o nápadu ČSSD zkrátit Čechům...

Škodovka rozdává tučné bonusy. Každý zaměstnanec dostane k výplatě 65 tisíc

Ilustrační snímek

Přes třicet tisíc kmenových zaměstnanců společnosti Škoda Auto dostane k výplatě za duben bonus 65 tisíc korun....

Už žádné inzeráty. Aplikace Letgo v Česku koncem března končí

Ilustrační snímek

Pokud jste v posledních dnech chtěli cokoliv prodat přes aplikaci Letgo, měli jste smůlu. Bezplatná platforma pro...

Další z rubriky

S daty klientů nebudeme nikdy šmelit, říká šéf Komerční banky

Jan Juchelka, generální ředitel Komerční banky

Většina českých bank se pustila do velkých změn uvnitř své struktury, aby dokázaly pružněji reagovat na to, co se kolem...

IKEA Point v centru Prahy po roce skončí

IKEA Point na Václavském náměstí v Praze

Nábytkářský řetězec IKEA na konci srpna zavře svůj malý obchod IKEA Point, který teprve loni na podzim otevřela v...

Konec plýtvání. Hotely Hilton chtějí zrecyklovat milion kusů mýdla

Správné mytí rukou. Redaktorka MF DNES, která na absolvovala minikurz v...

Hotely společnosti Hilton v pondělí ohlásily, že chtějí začít ve velkém recyklovat mýdlo, které po odjezdu hostů zbývá...

Najdete na iDNES.cz