Českým drahám hrozí jedna z nejvyšších sankcí v historii antimonopolního úřadu

  9:57aktualizováno  12:45
České dráhy by měly být potrestány pokutou 270 milionů korun za zneužití dominantního postavení v nákladní dopravě. Uložil ji antimonopolní úřad, jedná se o jednu z nejvyšších sankcí v jeho historii. Verdikt zatím není pravomocný, firma se proti němu může odvolat. Dráhy si žádných chyb nejsou vědomy.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Karásek, MAFRA

Na státní podnik si u úřadu stěžoval slovenský konkurent Šped-Trans Levice. České dráhy podle něj používaly techniky, které jsou dominantnímu soutěžiteli zakázány.

"Společnost České dráhy od 1. 1. 2003 do 30. 11. 2007 uplatňovala bez objektivně ospravedlnitelných důvodů vůči svým odběratelům rozdílné ceny za služby železniční nákladní dopravy u přeprav se srovnatelnými kalkulačními parametry a rovněž uplatňovala rozdílné výše marží," uvedl antimonopolní úřad.

Dráhy podle úřadu poskytovaly výhodnější podmínky především těm svým zákazníkům, kterým byla nabídnuta přeprava od konkurenčních firem. Konkurenti přitom neměli možnost na takovou cenovou politiku adekvátně reagovat.

Dráhy monopolní postavení odmítají
"Zatím jsme oficiální zdůvodnění úřadu nedostali, čekáme na něj. Nejsme si vědomi toho, že by nákladní doprava ČD před čtyřmi lety v čemkoliv pochybila. Více ale budeme moci říct, jakmile závěry úřadu prostudujeme a rozhodneme se, jestli podáme rozklad," uvedl mluvčí Českých drah Radek Joklík.

"V odvětví nákladní dopravy rozhodně nemají České dráhy monopolní postavení. Máme významné konkurenty, jako je kamionová doprava, která se na nákladním dopravním trhu podílí 75 %, celý segment železnice jen 22 %," dodal Joklík.

Státní podnik zaplatí pokutu státu
Antimonopolní úřad dlouho přemýšlel nad tím, jak se s pokutou vypořádat. Ani jeho šéfovi Martinu Pecinovi nepřišlo logické, aby státní podnik zaplatil pokutu státu. 

"Pokud se pokuta potvrdí, půjde na účet České národní banky jako každá jiná. Pro státní podnik platí stejná pravidla," uvedl mluvčí antimonopolního úřadu Filip Vrána.

Loni v prosinci vznikla dceřiná firma drah - ČD Cargo, která nákladní dopravu převzala. Pokutu ale dostanou přímo ČD. "Nemůžeme pokutovat firmu, která je nástupcem drah. To by si pak každý hříšník mohl založit nástupnickou společnost, a případné sankci se tak vyhnout," uvedl už dříve předseda antimonopolního úřadu Martin Pecina.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Američané zaplavují trhy ropou z břidlic. Hrozí klimatická katastrofa

Těžba břidlicové ropy.

Díky těžbě ropy z břidlicových podloží Spojené státy překonaly Saúdskou Arábii i Rusko a staly se světovým lídrem v...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Nový bodový systém přinese velké změny, telefonování už „neukecáte“

Ilustrační snímek

Kdo na silnici nemyslí, zaplatí na pokutách zase o něco více. Ministr dopravy Dan Ťok připravil revoluční změnu...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Apple je paralyzovaná firma. Akcie mohou dále klesat

Ilustrační snímek

Akcie technologického gigantu Apple se minulý týden sklouzly jako po sjezdovce. Mnozí investoři i analytici, zejména po...

Babišova restaurace ve Francii přišla o jednu michelinskou hvězdu

Babišova restaurace Paloma s výhledem na Cannes.

Luxusní restaurace Paloma na francouzském Azurovém pobřeží přišla o jednu ze svých dvou michelinských hvězd. Podnik v...

Plynárenskou má hlídat její exředitel i senátor Wagenknecht

Logo Pražské plynárenské.

Piráti chtějí do dozorčí rady Pražské plynárenské posadit jejího exředitele, který spoluvlastní firmu, jež Pražské...

Najdete na iDNES.cz