Česká strojírenská společnost ZKL se sídlem v Brně chce na indickém subkontinentu spustit výrobu vlastních ložisek, kterých fabrika s šedesáti zaměstnanci vyrobí 120 tisíc kusů ročně. Hodnota takové produkce představuje 17 milionů dolarů (přes 400 milionů korun). Projekt za čtvrt miliardy korun umístěný nedaleko Kalkaty ale musela firma odsunout.
Indie před ČínouIndická ekonomika loni rostla v průměru tempem 7,5 procenta a předehnala tak Čínu, jejíž roční přírůstek DPH činil 6,9 procentních bodů (více o zpomalení čínské ekonomiky čtěte zde). Oficiální údaje, které tamní statistický úřad zveřejnil v pondělí, zvyšují tlak na vládu indického premiéra Naréndry Módího, aby uspíšila tempo reforem. |
ZKL cílí na železniční průmysl, který se má na indickém subkontinentu do budoucna masivně rozvíjet.
Indický premiér Nárendra Módí po svém nástupu do funkce předloni v květnu slíbil odstranění překážek v podnikání. Byrokratická zátěž nyní ale dopadá i na český strojírenský koncern, který navzdory rostoucím prodejům v loňském roce očekával lepší čísla. Jeho výrobky aktuálně procházejí procesem homologace. Tamní centrální banka navíc požaduje vysoké bankovní záruky, což podle české firmy odrazuje tamní společnosti od investic.
„I když naše provozní zkoušky dopadly dobře, zpomaluje nás rozbujelá indická byrokracie. Mají na nás stále nové a nové požadavky. Nicméně reálně očekávám, že bychom tenhle proces měli letos dokončit a od příštího roku tam výrobu ložisek rozjedeme naplno. Továrnu jsme v Indii chtěli otevřít už před dvěma roky, ale homologace nás natolik zpomalila, že teď projekt chystáme na rok 2017,“ komentuje situaci generální ředitel ZKL Jiří Prášil.
ZKL exportuje po celém světě a plánuje zvýšit podíl na trhu ve Spojených státech, Kanadě nebo Africe. Strojírenská společnost je největší výrobce velkorozměrových soudečkových, speciálních a dělených ložisek ve střední Evropě. Koncern ZKL Group loni zvýšil obrat o sedm procent na 1,505 miliardy korun. Provozní zisk stoupl na 55 milionů korun.