Kolumbie je tak nyní pátým největším zákazníkem českých zbrojařů, hned za zeměmi, jako jsou USA, Německo, Francie, a tradičním Slovenskem.
Valná většina zbraní, které směřují do Kolumbie, jsou podle celníků revolvery a pistole. Kdo je skutečným kupujícím, nelze z dostupných zdrojů zjistit, protože Licenční správa ministerstva průmyslu, která dává povolení k zbraňovým exportům, pokládá tyto informace za tajné.
Přestože v Kolumbii rostou nepokoje a násilí především ze strany bojovníků povstalecké levicové Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC) a stále aktivněji tam působí světové teroristické organizace (hlavně irská IRA a baskická ETA), nepatří země z hlediska prodeje zbraní do kategorie států, na které mezinárodní společenství nahlíží jako na rizikové.
Vývoz pistolí roste letos i do Mexika. Už koncem března prodali čeští výrobci Mexiku pistole a revolvery za více než 22 milionů, což je o čtyři miliony více než za celý rok 2001. K podobnému skoku došlo ve vývozu českých zbraní do Izraele: letošní obchody už rovněž přesáhly export za celý loňský rok.
Ze seznamu největších zákazníků českých zbrojařů naopak podle celních záznamů úplně vypadly dvě rizikové země, kterým ČR ještě loni silně prodávala a byla za to i kritizována ze zahraničí - Jemen a Srí Lanka. Jemen, který hostí výcvikové tábory teroristů z Al-Kajdy, byl po několik let významným odběratelem hlavně loveckých a sportovních pušek a střeliva z ČR.
V minulosti koupil i česká letadla L-39 a desítky tanků T-55. Paradoxně letos dosud čilý obchod s Jemenem ustal úplně - přitom v únoru přestalo platit nezávazné embargo OSN. Zda i letos čeští vývozci zbraní žádají o licenci pro Jemen, zjistit nelze. "Nemohu být konkrétní," odpovídá na dotaz mluvčí ministerstva průmyslu Anna Stárková. Navíc ani v minulosti některé obchody, například právě tanky pro Jemen, v celních statistikách nefigurovaly.
Srí Lanka, zmítaná roky občanskou válkou, v ČR nakupovala těžkou techniku, hlavně raketomety a tanky. Čeští zbrojaři se pomalu poohlížejí po odbytu zbraní v Jugoslávii, která byla několik let pod embargem OSN. Zatím tam letos dodali zbraně za necelých 700 tisíc korun.
Podobně jako v případě Kolumbie a Mexika jde o pistole. Podle údajů ministerstva průmyslu tvoří vývozy ručních a lehkých zbraní jen malou část všeho, co český zbrojařský průmysl prodá v zahraničí. "I s municí a výbušninami tvořily necelých šest procent celkového vývozu," říká Stárková.
Mezi země, kam v minulosti směřovaly české ruční a lehké zbraně, patřilo například i Zimbabwe, které kupovalo od českých firem protitankové střely. Tento trh však uzavřelo embargo EU, k němuž se ČR připojila.