České malotraktory Vari míří na vietnamská rýžová pole

  1:00aktualizováno  1:00
Vietnamští rolníci na rýžových polích začínají používat vynález ze země, která má s pěstováním rýže podobně "bohaté" zkušenosti, jako má Vietnam třeba s odklízením sněhu. Společnost Vari, známá hlavně svými malotraktory, vyvinula vlastní stroj na obdělávání rýžových políček.

Jiří Belinger, šéf firmy Vari, sází na neustálý vývoj nových modelů. | foto: Lenka HamšíkováMF DNES

Zájem o ně je takový, že firma připravuje jejich montáž přímo ve Vietnamu.

Milionové vítězství v Ghaně
Vari se daří pronikat i na jiné trhy: firma se zemědělskou technikou zrealizovala v loňském roce stomilionovou vládní zakázku v africké Ghaně, stejně velkou zakázku má na druhé pololetí.

"Prostřednictvím jednoho Ghaňana, který studoval v Česku a naši značku znal, jsme se účastnili výběrového řízení a po dvou letech testů v afrických podmínkách jsme zvítězili," vysvětlil Belinger.

Firma věří, že úspěch v Ghaně jí pomůže prorazit i do dalších afrických zemí. Montáž v Africe firma neplánuje. Naopak ve Vietnamu je firma už před spuštěním výroby. Její traktory se tam budou vyrábět v licenci.

"Teď tam je jeden kontejner s traktory od nás, pak začne montáž. Část dílů tam budeme vozit od nás, část bude asijská," podotkl Belinger.

Firma chce ve Vietnamu ročně prodat kolem patnácti tisíc traktůrků, jeden bude stát asi 900 dolarů. Vietnamský partner se bude starat i o odbyt.

Pokusy o mechanizaci vietnamských políček zatím končily na tom, že se traktor zabořil do zavlažované půdy. Vari přišlo s menším, ale vysokým strojem se speciálními koly, díky kterým se nezaboří.

Na mezinárodním strojírenském veletrhu v Hanoji společnost dostala za traktor zlatou medaili. Firma věří, že se jí podaří proniknout se strojem i do okolních zemí.

"Vietnam má dobrý potenciál, je tam hodně malých, drobných a chudých zemědělců, pro které je traktor velmi výhodný," dodal. Výroba ve Vietnamu je podle něj jen vyústěním dlouhodobého působení v Asii: firma už například v Číně nakupuje část dílů a polotovarů. Dosavadní zkušenosti v Asii si pochvaluje.

"Vietnamci jsou při jednání mnohem skromnější než třeba Číňané. Navíc spousta lidí tam umí česky, takže ani nepotřebujete cizí jazyk," podotkl Belinger.

Zajímavé trhy pro Vari jsou také v zemích bývalého Sovětského svazu, například malotraktor používají moldavští vinaři. Firma tam připravuje montážní závod.

Vari, které bylo do pádu RVHP jediným výrobcem malotraktorů pro socialistické trhy, prošlo výraznou proměnou. Firma vsadila na vývoj, za posledních 7 let do něj investovala téměř 50 milionů korun a výrazně rozšířila sortiment. Malotraktory dnes dělají kolem třiceti procent obratu, nově například pronikla do výroby člunů.

"V roce 1990 jsme dělali dva výrobky, teď máme více než třicetistránkový katalog," podotkl Belinger. Vari loni dosáhlo téměř čtvrt miliardových tržeb, více než polovina z toho mířila za hranice.

Budoucnost vidí Belinger v tom, že se lidem chce stále méně pracovat rukama a na čím dál více prací okolo domu či chalupy používají stroje. Neustálý vývoj je pak podle něj zase způsob, jak se bránit kopírování výrobků.

"Setkáváme se s tím v Česku i na Slovensku, jsou firmy, které nás naprosto kopírují. Ale jsou to jen desítky kusů. Pokud to jde, tak je žalujeme," říká Belinger.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Více drogerie na internetu. E-shop nově spustila také Teta

Ilustrační snímek

Síť drogerií Teta spustila v Česku e-shop. Nabídne v něm až 10 tisíc produktů. Řetězec je druhý v pořadí s vlastním...

Zdravotní péče od Bezose. Amazon nabízí nemocniční pokoj za 6,5 milionu

Zdravotní pokoj MedModular od společnosti EIR Healthcare

Elektronický obchod Amazon dál rozšiřuje své pole působnosti. Kromě elektroniky, vánočních dárků nebo třeba malých...

Další módní značka stahuje rasistický výrobek. Gucci se zbavuje svetru

Módní značka Gucci ve čtvrtek stáhla z prodeje svetr, který údajně připomínal...

Luxusní značka Gucci po rozsáhlé kritice na sociálních sítích ve čtvrtek stáhla z prodeje nejnovější model svetru...

Najdete na iDNES.cz