České loděnice zřejmě zachrání Nizozemci, firma začne znovu vyrábět

  19:11aktualizováno  19:11
Budoucnost Českých loděnic se začíná vyjasňovat. Děčínská firma se ve čtvrtek dohodla na majetkovém vstupu nizozemské společnosti VeKa. Pokud obě strany začátkem prosince podepíší smlouvu, České loděnice zřejmě začnou vyrábět téměř kompletní lodě.

Začátkem roku firma spustila na vodu novou cisternovou loď. | foto: ČTK

Společnost dosud vyráběla jen holé trupy, byla ve velké ztrátě a v létě rozdala všem zaměstnancům výpovědi. Na začátku roku v ní ještě pracovalo 184 lidí.

"Jsme ještě uprostřed jednání, nic není podepsaného. Ale doufám, že budeme mít dobré Vánoce. Vypadá to pozitivně," řekl dnes ČTK zástupce nizozemské firmy Jan Schöning.

Jednání potvrdila i česká strana. "Nechci to zakřiknout, ale vypadá to, že jsme se domluvili. Dál to budou řešit naši právníci a když to půjde dobře, druhý týden v prosinci bychom měli podepsat všechny smlouvy," dodal zástupce české strany.

Předběžný čtyřletý obchodní plán prý pro příští rok počítá se stavbou pěti téměř kompletních lodí. To je největší posun oproti minulosti.

Investor má přinést nové zakázky

Největší české doky v posledních letech vyráběly vlastně jen holé trupy, na nichž je minimální marže a jejich cena tvoří jen asi 30 procent z ceny celé lodi. Dlouhodobě špatná situace nabrala v letech hospodářské recese rychlý spád a za poslední dva roky nepodepsaly loděnice jedinou novou smlouvu.

Odběratel posledních trupů pro ně neměl ani zákazníka. Společnost v posledních letech vykazovala tržby kolem 300 milionů korun ročně a zaměstnávala okolo 200 lidí. Jediným akcionářem společnosti je firma ČL invest.

Nizozemský investor by měl přinést hlavně know-how a zakázky, což byl v minulosti největší problém. VeKa se v posledních letech vypracovala i na globálním trhu mezi velké firmy a začala investovat do loděnic v zemích bývalého východního bloku. V Česku už se spojila s loděnicemi v Mělníku.

Autoři: ,

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Pošťáci dostanou přidáno 10 procent, slíbil Hamáček. Těm to nestačí

Ilustrační snímek

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) slíbil odborářům České pošty, že udělá vše pro zvýšení platů provozních pracovníků od...

Reklamní fúze roku je prozatím u ledu. Dlouhodobí rivalové se nedohodli

Nově vzniklý podnik by vedl stávající šéf BB Richard Fuxa.

Měl to být reklamní byznys roku, jenže z něj sešlo. Česká jednička na trhu s venkovní reklamou BigBoard vyjednávala...

KOMENTÁŘ: Apple je paralyzovaná firma. Akcie mohou dále klesat

Ilustrační snímek

Akcie technologického gigantu Apple se minulý týden sklouzly jako po sjezdovce. Mnozí investoři i analytici, zejména po...

Najdete na iDNES.cz