Mobilní iDNES.cz

Rubriky | Hledání

Česká Raiffeisenbank vydělala přes dvě miliardy. K růstu pomohly úspory

10. února 2015  8:37
Tuzemská Raiffeisenbank měla loni druhý nejvyšší zisk ve své historii: 2,05 miliardy korun. Banka meziročně vylepšila zisk o 124 procent. Za růstem je také snižování nákladů a loňské rekordní prodeje. Provozní výsledky se však snížily. Propadly se příjmy z poplatků i výnosy z operací na finančních trzích.
foto

Raiffeisenbank. Ilustrační snímek


Tuzemská Raiffeisenbank je součástí rakouské skupiny Raiffeisen Bank International. Té se však loni nedařilo. Skupina skončila rok se ztrátou 493 milionů eur (téměř 14 miliard Kč) po zisku 557 milionů eur v předchozím roce a chystá prodej operací v Polsku a Slovinsku a omezení aktivit v Rusku.

Ztráta byla vyšší, než očekávali analytici. Ti ji podle agentury Reuters odhadovali na 455 milionů eur. Firma rovněž oznámila, že za loňský rok nevyplatí dividendu.

České Raiffeisenbank, která je pátou největší domácí bankou, stoupl loni čistý zisk meziročně o 124 procent na 2,05 miliardy Kč. Za růstem zisku je snížení nákladů, pokles tvorby opravných položek i nižší srovnávací základna, sdělil mluvčí banky Tomáš Kofroň. Další větší banky loňské výsledky ještě nezveřejnily.

„Banka vykázala druhý nejvyšší zisk ve své historii, ke kterému přispěly mimo jiné nejnižší náklady i nejmenší tvorba opravných položek za poslední čtyři roky,“ uvedl místopředseda představenstva Raiffeisenbank Rudolf Rabiňák. Raiffeisenbank je podle něj v tuto chvíli v nejlepší kapitálové i likviditní kondici ve své historii.

Celková aktiva banky dosáhla 226 miliard a meziročně vzrostla o 15 procent. Klientské úvěry vzrostly o deset procent na 174 miliard Kč, klientské vklady o 12,3 procenta na 164,7 miliardy Kč.

„Dařilo se nám v investicích a úvěrech domácnostem i firmám. Rekordní prodeje hypoték v posledních měsících roku způsobily, že jsme v počtu poskytnutých hypoték loni vzrostli o 12 procent, zatímco celý trh klesal,“ komentoval výsledky Rabiňák.

Klesají příjmy z poplatků

Celkové provozní výnosy banky klesly o 3,4 procenta především díky nižším výnosům z poplatků a nižším ziskům z operací na finančních trzích. Provozní náklady se meziročně snížily o 23,5 procenta na 5,3 miliardy korun.

Čisté úrokové výnosy meziročně vzrostly o tři procenta na 5,9 miliardy Kč, čisté příjmy z poplatků meziročně klesly o 10,5 procenta na 1,97 miliardy Kč. Ostatní výnosy banky, které zahrnují výnosy z operací na finančních trzích a dividendové výnosy, meziročně klesly o 19,3 procenta na 1,06 miliardy korun.

V průběhu roku 2014 základní kapitálu banky vzrostl o 868,4 milionu korun. Kapitálová přiměřenost banky ke konci roku dosáhla 16,1 procenta proti 13,22 procenta ke konci roku 2013.

Raiffeisenbank poskytuje v ČR bankovní služby od roku 1993. Majoritním akcionářem je rakouská finanční instituce Raiffeisen Bank International.

Autor:

Diskuse k článku

počet příspěvků: 1, poslední 13. 2. 2015, 7:03
Vstup do diskuse

Další články z rubriky

Nahoru

Obchod roku se blíží. Křetínský finišuje s nákupem Škody Transportation

PŘEHLEDNĚ: Úrokové sazby vzrostly, koruna posílí. Co přinesou kroky ČNB?

Trump vybral do čela centrální banky Powella, nominaci musí potvrdit Senát

Dilbert

Veterináři otočili. Výslužku ze zabijačky může dostat skoro každý

Ukažte, kolik vážíte. Finnair převažuje cestující před vstupem do letadla

Rubriky

Nahoru
iDNES.cz > Ekonomika > Domácí | Podniky | Zahraniční | Doprava | EET | Spotřebitel | Test DNES
Jak jste spokojeni s m.iDNES.cz? Vyjádřete se zde