Certusia hrozí ministerstvu žalobou

  13:18aktualizováno  13:18
Akcionář pojišťovny Certusia, do níž ve čtvrtek nastoupil z pověření ministerstva financí nucený správce, bude zřejmě žalovat ministerstvo financí o náhradu škody. "Je to ještě předčasné, ale budou následovat žaloby. Naše škoda se v této chvíli rovná kupní ceně akcií pojišťovny, pro které jsme měli připraveného strategického investora," řekl Richard Král, právní zástupce společnosti Skywalker, která je stoprocentním majitelem Certusie.

Král zpochybnil právoplatnost uvalení nucené správy. Certusia totiž podle něj od února nemá žádné statutární orgány, jejichž zástupci by měli oprávnění oznámení o nucené správě převzít. „A jmenování nového představenstva ministerstvo financí dosud neschválilo,“ tvrdí Král. Proto podle něj nucená správa v Certusii nemá právní základ.

Ministerstvo však tvrdí, že všechny náležitosti jsou v pořádku. „Rozhodnutí je v každém případě právně relevantní,“ říká mluvčí resortu Libor Vacek. O uvalení nucené správy rozhodlo ministerstvo již v lednu.

Důvodem pro nucenou správu je podle Vacka ztráta, do níž se pojišťovna propadla. „Certusia vykázala účetní ztrátu, což představuje riziko pro finanční stabilitu,“ vysvětlil Vacek. K 30. červnu 2000 dosáhla kumulované ztráta Certusie 144 milionů korun, což je více než polovina základního jmění. To v současné době dosahuje 251 milionů korun. Dodal, že pokud se hospodaření pojišťovny podaří vymanit ze ztráty, důvody pro nucenou správu pominou. „Je to dočasné opatření. V řízení Certusie dozor nedostatky neshledal,“ doplnil Vacek.

Obchodní společnost Skywalker, ve které jsou společníky bývalý šéf plzeňské Škody Lubomír Soudek, jeho žena Anna a syn Lukáš, však podle právního zástupce byla připravena základní jmění Certusie navýšit. „Podobná nabídka přišla i ze strany amerického investora, který měl už připravených 80 milionů dolarů na posílení pojišťovny,“ říká Král.

Jak Král dále uvedl, neměl Skywalker zájem pojišťovnu dlouhodobě vlastnit. Jejím vlastníkem se totiž společnost stala poté, kdy jí jako zástava propadly akcie Certusie. Těmi její předešly vlastník EAST/WEST INSURANCES LIMITED zaručil půjčku ve výši 15 milionů korun, kterou mu Skywalker poskytnul. Po posledních událostech však již zájem nejmenovaného amerického investora ochladl.

Generální ředitel Certusie Vít Hrabánek dodal, že hospodaření pojišťovny se po příchodu Skywalkeru začínalo zlepšovat. „Obrat se zvýšil o 70 procent. Za první pololetí tohoto roku jsme skončili jen v mírné ztrátě tři miliony korun,“ uvedl Hrabánek. Během prvních šesti měsíců roku přijala Certusia pojistné ve výši 46 milionů korun a eviduje nyní asi osm tisíc pojistných smluv.

Autor:

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Neumíme dřevo v Česku zpracovat, jen vyvézt, říká obchodník

V lesích kolem Jihlavy je poslední měsíce rušno (na snímku práce u Lesnova)....

Mají se lépe, ale hojí si horší léta. Tak hodnotí dopad kůrovcové kalamity na zpracovatele Tomáš Pařík, předseda...

Zaměstnanci Huawei používali k práci iPhone, firma je potrestala

Ilustrační snímek

Dva zaměstnanci čínské společnosti Huawei byli potrestáni za to, že k pracovnímu úkonu použili telefon konkurenční...

Pod tlakem Applu a Číny. Čtvrtletní provozní zisk Samsungu se propadl

Čtyři fotoaparáty pro každou příležitost. Prohlédněte si Samsung A9

Jihokorejskému výrobci elektroniky Samsung Electronics podle předběžných údajů klesl ve čtvrtém čtvrtletí provozní zisk...

Najdete na iDNES.cz