Čerpadla Aral přebírají Britové

  13:55aktualizováno  13:55
Německý trh s pohonnými hmotami ovládne britská ropná společnost British Petroleum. Od německého energetického koncernu E.ON totiž převezme divizi Veba Öl zahrnující i síť čerpacích stanic Aral. Za 2560 pump v Německu, 450 čerpadel v okolních středoevropských zemích a další provozy zaplatí BP v hotovosti a v akciích 6,5 miliardy euro, tedy v přepočtu necelých 220 miliard korun.

BP zatím ve společnosti Veba Öl získá 51 procent akcií, zároveň však bude mít možnost dokoupit v průběhu příštího roku i zbývající podíl.

Celá transakce zároveň přinese i posílení pozice E.ON. Za 1,9 miliard euro převezmou Němci majoritní podíl ve firmě Gelsenberg, přes kterou BP kontroluje čtvrtinu plynárenského kolosu Ruhrgas, která je největším dovozcem plynu do Německa. Také E.ON bude moci během roku 2002 dokoupit další akcie Gelsenbergu.

„Přání E.ON prohloubit své zájmy v oblasti plynárenství a opustit prodej ropných produktů nabídl BP jedinečnou možnost uskutečnit dva strategické záměry - získat prvenství na trhu v srdci Evropy a získat výtečnou cenu za náš podíl v Ruhrgasu,“ komentoval vzájemný obchod šéf BP John Browne.

Koncern E.ON vznikl v roce 1999 fúzí dvou tehdejších rivalů, společností Veba a Viag. Jeho divize pohonných hmot Veba Öl zaměstnává jen v Německu u 2560 čerpacích stanic 8600 lidí a za uplynulý rok utržila 28,78 miliardy euro. BP provozuje na německém území asi tisícovku čerpadel.

Dohoda E.ON a Bristish Petroleum podléhá nejprve schválení evropských antimonopolních úřadů. „Zatím běží vše stejně jako doposud,“ uvedla mluvčí BP pro střední Evropu Monika Matauschová.

Podle ní zatím ještě strategická rozhodnutí o způsobu propojení a fungování čerpacích stanic nepadla. „O postupu v dalších zemích kromě Německa se zatím nehovořilo, na to je ještě brzy. V první fázi značka Aral určitě zůstane zachována a věříme, že tak do roka přijdou konkrétní rozhodnutí o dalším vývoji,“ sdělila Matauschová.

BP už na českém trhu v minulosti čerpací stanice provozovala, v roce 1998 jich však všech 14 prodala rakouské síti OMV. Takový osud však 64 pump českéh odnože Aralu nepotká. „Prodávat je jistě nebudeme. Celá transakce je základem pro další expanzi ve střední a východní Evropě,“ říká Matauschová.

Autoři: ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Američané zaplavují trhy ropou z břidlic. Hrozí klimatická katastrofa

Těžba břidlicové ropy.

Díky těžbě ropy z břidlicových podloží Spojené státy překonaly Saúdskou Arábii i Rusko a staly se světovým lídrem v...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Nový bodový systém přinese velké změny, telefonování už „neukecáte“

Ilustrační snímek

Kdo na silnici nemyslí, zaplatí na pokutách zase o něco více. Ministr dopravy Dan Ťok připravil revoluční změnu...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Značka Prim patří firmě Elton hodinářská, rozhodl soud

Výroba hodinek značky Prim v Novém Městě nad Metují (Elton hodinářská).

Výrobce náramkových hodinek Elton hodinářská z Nového Města nad Metují vyhrál u Krajského soudu v Hradci Králové spor o...

Pod tlakem Applu a Číny. Čtvrtletní provozní zisk Samsungu se propadl

Čtyři fotoaparáty pro každou příležitost. Prohlédněte si Samsung A9

Jihokorejskému výrobci elektroniky Samsung Electronics podle předběžných údajů klesl ve čtvrtém čtvrtletí provozní zisk...

Pošťáci dostanou přidáno 10 procent, slíbil Hamáček. Těm to nestačí

Ilustrační snímek

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) slíbil odborářům České pošty, že udělá vše pro zvýšení platů provozních pracovníků od...

Najdete na iDNES.cz