Důvod? V sousedním Slovensku, které je propojeno sítí s Českem, byly zveřejněny výsledky aukce elektřiny pro příští rok, vyráběné tamním "ČEZ", Slovenskými elektrárnami. Obchodníci tam nabídli za megawatthodinu zhruba 62 eur, což je o 40 procent více, než za kolik se proud prodával v loňské aukci.
Ve slovenských korunách je nárůst ceny o něco nižší, asi 30 procent. Na Slovensku se velkoobchodní cena elektřiny pohybovala kvůli propojení v posledních letech vždy na stejné úrovni jako u nás.
"Když jsem to viděl, docela mi to vyrazilo dech," řekl MF DNES šéf ČEZ Martin Roman.
Nakupoval i ČEZ?
Podle informací ze Slovenských elektráren se nákupu elektřiny zúčastnil i ČEZ a byl ochoten za ni dát téměř 61 eur, tedy o 40 procent víc, než za kolik vlastní proud prodává u nás. To by znamenalo, že s takovými cenami v podstatě počítá i v Česku.
"Nenabízeli jsme 61 eur. A nenakoupili jsme vůbec nic," popírá to Roman. Zda cenová horečka dorazí v takové síle až k nám, kde se má cena proudu na příští rok určit v první půli července na nově připravované Energetické burze Praha, není podle obchodníků a ekonomů zcela jisté.
"To, co se stalo na Slovensku, není dobrá zpráva pro české spotřebitele," připustil šéf Energetické burzy David Kučera. Jestli obchodníci vyženou do takové výše cenu elektřiny i u nás, bude podle něj záležet na ceně za převoz proudu přes hranice, která se musí od konečné ceny odečíst.
"Může to tedy být 60 eur, ale i jen 56 až 57 eur," dodal Kučera. Tuzemští obchodníci s proudem, kteří Slovensko sledují, nevěří, že by cena u nás vystoupala tak vysoko.
"To se u nás nemůže stát. Máme dost vývozních kapacit do Německa a tamní cena je pro nás strop. Tu budeme kopírovat," uvedl jeden z velkých obchodníků.
V Německu stojí nyní megawatthodina elektřiny zhruba 56 eur, což je v přepočtu o 28 procent víc, než za kolik se prodává u nás. Slovensko má podle něj oproti Česku problém v tom, že má velký nedostatek vlastní elektřiny, navíc je vstupní bránou na Balkán, kde rychle rostou ceny.
Podobný názor má i ekonom Wood & Company Tibor Bokor. "Odhadujeme růst velkoobchodní ceny elektřiny na 20 až 30 procent a ani teď to nebudeme měnit," řekl.