Marcela Hrdá

Marcela Hrdá | foto: Ministerstvo vnitra ČR

Hrdá končí ve vedení české CEFC. Z představenstva odešla z vlastní vůle

  • 15
Po dvou a půl letech skončila ve vedení české společnosti CEFC Group (Europe) Company čínské skupiny CEFC China manažerka Marcela Hrdá. I nadále však zůstává předsedkyní dozorčí rady skupiny Pivovary Lobkowicz. Podle informací vyplývajících z obchodního rejstříku, Hrdá z představenstva odešla z vlastní vůle.

Z dalších českých zástupců zůstávají v představenstvu CEFC Jaroslav Tvrdík a Štefan Füle. Tvrdík se navíc podle deníku E15 objevil v dozorčí radě nově založené společnosti CITIC Europe. Čínská skupina CITIC vykonává akcionářská práva nad CEFC Europe. 

Podle dokumentů zveřejněných v obchodním rejstříku, na které upozornil deník E15, odstoupila z představenstva společnosti Marcela Hrdá na vlastní žádost. Ze všech struktur kolem CEFC však nezmizela. Zatím je stále předsedkyní dozorčí rady skupiny Pivovary Lobkowicz. Manažerka v minulosti řídila například televizní skupinu Barrandov nebo Českou poštu.

Původně soukromá skupina CEFC letos kvůli vysokému zadlužení upadla do problémů. Zakladatel firmy Jie Ťien-ming navíc skončil v čínském vězení. Po překotném vývoji na jaře výkon akcionářských práv nad CEFC Europe převzala státní firma CITIC.

CITIC Group nyní založila v Česku CITIC Europe jako platformu pro svoji expanzi v Evropě. „CITIC Europe má zájem spolupracovat s českými a evropskými partnery na principech oboustranně výhodné spolupráce. Věcně příslušné úřady pro ochranu hospodářské soutěže Česka a Německa již povolily převzetí aktiv CEFC China v České republice společností CITIC Group. Nyní transakce stále probíhá,“ sdělila ČTK CITIC.

Nové vlastní projekty

Podle informací ČTK bude česká CEFC Group (Europe) Company dceřinou společností CITIC Europe. Vedle toho bude CITIC Europe vykonávat akcionářská práva ve společnostech Travel Service, Médea a Empresa, J&T a Pivovary Lobkowicz. K tomu pak bude rozvíjet nové vlastní projekty.

CEFC si před časem vybrala Česko jako sídlo svých evropských aktivit, zároveň tady koupila podíly v několika firmách. Má je například v aeroliniích Travel Service, ovládá Pivovary Lobkowicz Group, strojírenský a metalurgický podnik Žďas Žďár nad Sázavou, fotbalovou Slavii i stadion v Edenu. V Česku CEFC Europe spravuje aktiva přes 1,5 miliardy eur (38,34 miliardy korun).

CEFC se zbavuje tuzemského majetku, CITIC jej zřejmě získá s výraznou slevou

CITIC Group byla založena v roce 1979 jako první čínská investiční společnost s cílem přilákat zahraniční kapitál, představit moderní technologie a zavádět nejnovější mezinárodní postupy do fungování a řízení podniků. Je hlavním sponzorem čínské fotbalové Superligy a své aktivity rozvíjí ve více než stovce zemí světa.

Začátkem září uvedla na internetových stránkách South China Morning Post, že CEFC jedná o prodeji svého majetku v Česku CITIC za celkem 6,7 miliardy jüanů (21,8 miliardy korun). To je o 44 procent méně, než činila účetní hodnota majetku v květnu, kdy dosáhla 1,5 miliardy eur (38,6 miliardy kroun).