Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. října 2021 Státní svátek.

Od lístků na vlak po letecké zájezdy. Cestovka Čedok slaví sté výročí

Cestovní kancelář Čedok oslavila první červencový den sto let své existence. Od prodeje železničních jízdenek se dostala až k letenkám a exotickým zájezdům a pozici si udržela i přes několik politických režimů a ekonomických krizí.

Předchůdcem Čedoku byla Informační kancelář, kterou u příležitosti prvního výročí existence samostatného Československa založili v listopadu 1919 členové Zemského cizineckého svazu a Československých státních drah. Kancelář poskytovala informace a služby zahraničním návštěvníkům Prahy a zřídila své sídlo v pražské Hybernské ulici.

U zrodu Čedoku stáli v roce 1920 ministerský rada Ctibor Fiala a vrchní ministerský komisař ministerstva železnic Igor Geryk. Společnost byla založena Československou bankou Bohemia a zemskými cestovními svazy jako protiváha zahraniční konkurence na trhu cestovních služeb. Již ve dvacátých letech vznikl první katalog zájezdů s názvem Naše cesty a Čedok začal vydávat i cestovní šeky.

Významným zdrojem výnosů byl zpočátku prodej železničních jízdenek prodávaných zejména dělníkům cestujícím za prací do francouzských uhelných dolů a dále pak prodej lodních lístků vystěhovalcům do Ameriky. V té době byla populární především domácí turistika, výlety do hor či lázní. Populární byly i výletní zájezdy do Prahy, ze zahraničních destinací vedla Evropa, především Jugoslávie, Skandinávie a pak také Severní Afrika. Náročnější turisté často volili benátské Lido nebo ostrov Capri.

V roce 1925 Čedok ovládl trh tuzemských zájezdů, kterému dominovaly vlakové zájezdy do Krkonoš, na Štrbské Pleso a do Podkarpatské Rusi. Začal také využívat autobusy a letadla. O rok později byla poprvé použita zkratka Čedok, tedy Československá cestovní a dopravní kancelář.

Historický autokar stoleté společnosti Čedok

Historický autokar stoleté společnosti Čedok

I přes ekonomickou krizi třicátých let Čedok rozšiřoval nabídku. V té době bylo v Československu 20 poboček a firma v roce 1936 získala statut akciové společnosti ve vlastnictví státu. V roce 1939 poskytla společnost své vlaky siru Nicholasi Wintonovi, který v předvečer vypuknutí druhé světové války transportem zachránil 669 dětí.

V období během druhé světové války ztratil Čedok pobočky v Sudetech a na Slovensku. Jediné služby, které mohl poskytovat, byly krátké výlety a dělnické rekreace. Po válce se cestovní kancelář dostala díky Benešovým dekretům pod Národní správu a začala podnikat okružní jízdy Prahou. Své autokary Čedok využil i k repatriaci lidí z koncentračních táborů a během čtyřicátých let otevřel dveře zahraniční spolupráci a vznikla pobočka v Londýně.

Historická pobočka cestovní kanceláře Čedok

Historická pobočka cestovní kanceláře Čedok

Po Vítězném únoru se služby opět změnily. Společnost byla znárodněna a zájezdy byly určeny hlavně pro pracovní sílu, která chtěla regenerovat nebo pro ROH. Čedok začal kromě zájezdů poskytovat i cestovní publikace, známky či možnost cestovního spoření. Od znárodnění v roce 1948 až do roku 1989 se Čedok i přes dílčí konkurenci dalších organizací stal prakticky synonymem slova „cestovní kancelář“.

Ve druhé polovině padesátých a první polovině šedesátých let byl obnoven cestovní katalog Čedoku. Zájezdy se mohly konat pouze do povolených států, především do Maďarska, NDR či Rumunska, ale i do Sovětského svazu. Dříve tolik oblíbená Jugoslávie se navštěvovala jen minimálně.

27. listopadu 2015

Za socialismu vedl Balaton a podnikové rekreace

V letech 1966 až 1968 přišlo uvolnění. Rozvíjelo se i cestování na západ. Kromě návratu Čechoslováků do Jugoslávie, které se začalo přezdívat Slovanská riviéra, se zákazníci mohli podívat i do Rakouska či Francie.

Okupace v roce 1968 s sebou přinesla nejen omezení možných destinací, ale i práci pro Čedok navíc. V srpnu 1968 bylo totiž v zahraničí přes 20 tisíc Čechů a cestovní kancelář se starala o jejich repatriaci. Turisté opět cestovali do východních zemí a také na levné pobyty v rámci podnikové rekreace v chatách a stanech.

Mezi populární sedmdesátkové destinace patřil Balaton, Bulharsko a začala fungovat i takzvaná letadla družby do Sovětského svazu. Mezi opravdu exotické destinace se přidala Korea, Vietnam a Kuba.

Během sedmdesátých let se také více lidem zpřístupnily letní pobyty u moře. Právě v tomto období vzniká slogan „S Čedokem za hranice všedních dnů“, který se později stal marketingovým heslem. Rozšiřovaly se i letecké zájezdy, v roce 1972 podnikl Čedok svou vůbec první velkou cestu s Boeingem 747 Jumbo do indického Dillí.

Během osmdesátých let se Čedok zaměřoval na expanzi. V cestovce pracovalo okolo jednadvaceti tisíc zaměstnanců, kancelář měla 166 poboček v Československu a dvacet v cizině a ve velkém stavěla hotely. Mezi ně patří i například Hilton nebo Corinthia Tower na pražském Vyšehradě.

Nová doba a nové možnosti

S pádem železné opony po roce 1989 se Čedoku otevřely zcela nové možnosti - například cesty na Tahiti, do Izraele, Jihoafrické republiky nebo na Antarktidu - ale zároveň přibyla razantně i konkurence.

Příběhy značek: Čedok lákal na exotiku KLDR, prestiž SSSR i na levné kempy

Cestovní kancelář přicházela o zákazníky a po rozpadu Československa se Čedok rozdělil na českou kancelář a slovenskou odnož Satur.

Akciovou společností je Čedok od listopadu 1993. V roce 1995 se stala jeho většinovým vlastníkem společnost Unimex Group. Po roce 2000 prohluboval Čedok partnerství s aerolinkou Travel service a v roce 2003 koupil za deset milionů poloviční podíl v cestovní kanceláři ESO travel. O rok později zakládá dceřinou společnost Čedok Slovakia v Bratislavě.

V roce 2016 Čedok koupila polská cestovní kancelář Itaka. Čedok poté prošel řadou změn a dnes poskytuje zájezdy do více než 50 zemí světa. Tržby společnosti v roce 2018 meziročně vzrostly o 22 procent na 2,55 miliardy korun. Zisk klesl o téměř dva miliony korun na 1,2 milionu korun.

Autor:
  • Nejčtenější

Čekají nás daleko horší problémy, než jaké způsobil covid, varuje OECD

Pandemie koronaviru sice zastavila výrobu, vysála státní kasy a způsobila krachy mnohých podniků, to ale není nic proti...

Iluze dostatku. Obchody v Británii zakrývají prázdné regály fotografiemi

Potěmkinovy regály. Tak by se dal v kostce popsat jev, jehož jsou v posledních týdnech svědky zákazníci v britských...

Jestli bude inflace stoupat dál, lidé ztratí polovinu úspor, varuje ekonom

Současná míra inflace bude trvat ještě několik let, důvodem jsou zejména vysoké objemy pumpování peněz do ekonomiky,...

Každý sám za sebe. Analytici se obávají zástavy dodávek energie mezi státy EU

Evropští státníci se snaží přijít na řešení energetické krize. Evropským zemím totiž hrozí, že v případě tuhé zimy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kvůli krachu Bohemia Energy končí vyhlášená sklárna, zásobovala i filmaře

Známá sklárna v Bělčicích na Strakonicku končí po téměř 18 letech svůj provoz. Důvodem je krach dodavatele energií...

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

Balíky v depu třídí roboti. Zásilkovnu nová investice stála deset milionů

Logisticko-technologická společnost Zásilkovna začala ve svých depech využívat třídicí roboty. Za hodinu dokáže...

Za kontrolování testů chceme kompenzace, hlásí se svaz minipivovarů

Českomoravský svaz minipivovarů žádá za zásahy do podnikání od vlády finanční kompenzace. Nesouhlasí s tím, aby...

Albert plní udržitelný plán. Po dvou letech vzkřísil bezobalový systém

Bezobalový prodej se v posledních letech stal velkým fenoménem. K prodeji bez obalu se po dvou letech vrací také...

E-commerce stále roste. Kurýrní firma PPL zprovozní 500 výdejních boxů

Kurýrní firma PPL do poloviny příštího roku v Česku vybuduje a zprovozní 500 samoobslužných výdejních boxů. Tzv....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Čekají nás daleko horší problémy, než jaké způsobil covid, varuje OECD

Pandemie koronaviru sice zastavila výrobu, vysála státní kasy a způsobila krachy mnohých podniků, to ale není nic proti...

Pavel Liška se omluvil za reklamy pro dodavatele elektřiny a plynu

Pavel Liška měl potřebu se vyjádřit ke svému dlouholetému účinkování v reklamách pro dodavatele plynu a elektřiny...

Kostková má covid, do sobotní StarDance nezasáhne. Televize řeší, co dál

Třetí soutěžní večer oblíbené show StarDance je v ohrožení. Moderátorka Tereza Kostková byla pozitivně testována na...

Iluze dostatku. Obchody v Británii zakrývají prázdné regály fotografiemi

Potěmkinovy regály. Tak by se dal v kostce popsat jev, jehož jsou v posledních týdnech svědky zákazníci v britských...

Důchodové novinky: jak si v roce 2022 finančně polepší penzisté

V příštím roce budou všichni penzisté pobírat vyšší státní důchod, než je tomu letos. Důvodem je valorizace. Pro příští...