Bývalí manažeři KB za miliardové ztráty nemohou. Soud je počtvrté osvobodil

  10:31aktualizováno  11:41
Obvodní soud pro Prahu 1 dnes napočtvrté osvobodil osm bývalých členů představenstev Komerční banky, kteří jsou již jedenáctým rokem stíháni kvůli miliardovým ztrátám při obchodování s rakouskou firmou B.C.L. Trading Baraka Alona. Obžaloba je viní z porušování povinnosti při správě cizího majetku.

Bývalí šéfové Komerční banky před soudem. Fotografie je ze soudního přelíčení 26.2.2008. | foto: ČTK

Předchozí tři zprošťující rozsudky vždy zrušil odvolací Městský soud v Praze. Dnešní verdikt je nepravomocný, uvedl mluvčí soudu Libor Vávra.

Žaloba viní bývalé vrcholné představitele banky z toho, že porušili při obchodování banky s B.C.L. Trading Baraka Alona v letech 1997 až 1999 povinnost opatrovat a spravovat cizí majetek. Představenstvo prý schválilo finanční limity pro otevření dokumentárních akreditivů pro B.C.L. i přes to, že nebyly dostatečně kryty.

Bankéři svou vinu vždy odmítali. podle nich představenstvo činilo jen strategická rozhodnutí a banka prý měla i jiné kontrolní mechanismy, jak podivné transakce odhalit.

Obviněným členům bývalých představenstev Karlu Bednářovi, Petru Budínskému, Tomáši Doležalovi, Jaroslavu Marešovi, Bořivoji Pražákovi, Pavlu Ševčíkovi, Lubomíru Štěpáníkovi a Ladislavu Vinickému hrozí podle obžaloby dva roky až osm let vězení.

Jan KollertMezi obžalovanými byl původně i tehdejší generální ředitel KB Jan Kollert. Jeho obžaloba vinila jen z jednoho, posledního skutku z roku 1999. Jana Kollerta se však celý případ už netýká, na konci ledna 2008 totiž zemřel. (viz předchozí článek)

Vývoj Kauzy

Prosinec 1999 - Služba pro odhalování korupce (SPOK) začala prošetřovat miliardové nestandardní transakce v Komerční bance. banka pak podla trestní oznámení na neznámého pachatele a zadala zpracování forenzního auditu.
15. března 2000 - KB poprvé oznámila, že firma, jenž jí připravila o 8 miliard Kč je B.C.L. Trading rakouského podnikatele Baraka Alona.
22. března 2000 - KB podala žalobu na společnost B.C.L. Trading.
31. března 2000 - KB oznámila, že banku opustilo zhruba deset zaměstnanců bezprostředně spjatých s případem.
Květen 2000 - Vyšetřovatel obvinil devět manažerů a dvě vedoucí úřednice KB. Obvinění souviselo s údajným porušováním vnitřních limitů banky při obchodu s rakouskou B.C.L. Trading.
7. září 2000 - Banka podává trestní oznámení na Baraka Alona kvůli podezření z podvodu a falšování dokumentů.
21. září 2000 - Podle informací Mladé fronty Dnes vyšlo najevo, že vedení KB schválilo v letech 1997 až 1999 rakouské firmě B.C.L. Trading úvěry, které až 120násobně překračovaly návrhy limitní komise banky. KB půjčila za čtyři roky rakouské firmě téměř 14 miliard korun, z toho osm miliard zůstalo nesplaceno.
5. října 2000 - KB podala u Obchodního soudu ve Vídni návrh na prohlášení konkursu na majetek společnosti B.C.L. Trading.
14. listopadu 2000 - Komise pro cenné papíry udělila KB pokutu 3,25 milionu korun za pozdní a nepřesné oznámení možných rizik v případě rakouské B.C.L. Trading.
15. ledna 2003 - Baraka Alona zatkla maďarská policie, která již delší dobu šetřila Barakův podíl na ztrátě tamní Postbanky.
21. února 2005 - V kauze ztrátových obchodů s B.C.L. začalo hlavní líčení u Obvodního soudu pro Prahu 1. Z trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku byl obžalován tehdejší generální ředitel KB Jan Kollert a dalších osm členů představenstva. Soud je v prosinci osvobodil.
23. září 2006 - Státní žalobce podal odvolání proti osvobozujícímu rozsudku Obvodního soudu pro Prahu 1. Případ se tak dostal k Pražskému městskému soudu, který osvobozující rozsudek zrušil.
10. ledna 2007 - Obvodní soud pro Prahu 1 podruhé zprostil někdejších devět členů představenstva KB obžaloby z porušování povinnosti při správě cizího majetku.
25. června 2007 - Žalobce opět podal odvolání proti osvobozujícímu rozsudku a Pražský městský soud následně podruhé osvobozující verdikt zrušil.
26. února 2008 - Obvodní soud pro Prahu 1 i napotřetí zprostil bývalé manažery KB obžaloby (jeden z obžalovaných, bývalý generální ředitel banky Jan Kollert, 24. prosince 2007 zemřel).
9. října 2008 - Pražský městský soud potřetí zrušil osvobozující verdikt Obvodního soudu pro Prahu 1.
15. června 2009 - Obvodní soud pro Prahu 1 začal počtvrté řešit případ bývalých šéfů KB.
23. června 2010 - Obvodní soud pro Prahu 1 bývalé členy představenstev KB počtvrté osvobodil. Verdikt není pravomocný.

Autoři: ,

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Další z rubriky

Šéfové Vodafonu si snížili bonusy. Chtějí zabránit vzpouře investorů

Šéf Vodafone Group  Nick Read

Vrcholoví manažeři Vodafonu požádali o snížení svých akciových bonusů o pětinu. Tímto krokem chtějí zabránit...

Druhý a definitivní konec Letgo. Tentokrát zmizelo potichu a bez varování

Ilustrační snímek

Aplikace Letgo, kterou přes milion Čechů používal pro rychlý prodej předmětů z druhé ruky, opět přestala fungovat. A...

Energy drink od Coca-Coly má zelenou. Firma vyhrála arbitráž s Monsterem

ilustrační snímek

Když Coca-Cola Company oznámila, že začne prodávat energy drinky, společnosti Monster zatrnulo. S Coca-Colou totiž měla...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz