Bush požaduje přísnější správu penzí

  12:40aktualizováno  12:40
Americký prezident George Bush začal bojovat za důslednější pravidla pro vedení podnikových penzijních fondů. Donutil ho k tomu krach energetického koncernu Enron, který připravil zaměstnace o několikaleté úspory na důchod. Bushova administrativa proto předkládá Kongresu několik návrhů na zpřísnění podmínek pro penzijní fondy.

Mají zabránit především opakování osudu zaměstnanců Enronu, kterým firma nabízela své - dříve velmi cenné - akcie jakou součást portfolia jejich penzijních fondů.

Poté, co se začaly šířit zprávy o problémech konglomerátu, akcie rychle ztrácely hodnotu a během několika týdnů ze z nich staly bezcenné cáry papíru.

Řadoví zaměstnanci tak prakticky neměli možnost zareagovat a včas podíly ve firmě prodat, dokud ještě měly nějakou hodnotu. Navíc se svému chlebodárci zavázali, že akcie do dosažení padesáti let věku nesmějí prodat.

Fondy ohrožují řadové zaměstnance
Bush požaduje, aby akcionáři z řad zaměstnanců dostávali odpovídající informace, které jim umožní včas zareagovat na vývoj situace na akciovém trhu. Mělo by také zmizet povinnost držet akcie určitou dobu. Prioritou firem má být ochrana investic jejich zaměstnanců.

Mnohem obratněji si mohli počínat členové vedení firmy, kteří měli o ekonomické situaci lepší informace. Mnozí podílníci už podali trestní oznámení na auditorskou společnost Arthur Andersen za údajné zatajování skutečného stavu podniku. Šance, že něco vysoudí, je ale malá.

Podle posledních odhadů přišlo 15 tisíc lidí o 1,3 miliardy dolarů. Celkově do penzijního programu nazvaného 401(k) patřily akcie za 2,1 miliardy dolarů.

Prezident Bush měl osobní přátelské vztahy s několika lidmi z vedení Enronu. Koncern také přispíval na jeho volební kampaň. Loni na jaře mu bývalý šéf Enronu Kenneth Lay předal seznam svých doporučení na jmenování členů federální energetické komise. Dva ze zhruba osmi lidí se nakonec skutečně do Komise pro regulaci energetiky (FERC) dostali. Je mezi nimi i její nynější předseda Pat Wood. Je také prokázáno, že viceprezident Dick Cheney se nejméně šestkrát s představiteli Enronu setkal při formulování energetické politiky vlády, která byla k Enronu "velmi přátelská".

Jsou podnikové fondy bezpečné?
Pád velkých firem nebo jen momentální potíže některých odvětví vždy nastolí otázku, zda je bezpečné motivovat pracovníky k ukládání peněz do podnikových fondů. Kolektivně zadrželi dech také například pracovníci dalších velkých společností jako General Electric, McDonald's a Coca Cola, když jejich akcie spadly loni o dvacet procent.

Podobně jako v případě Enronu investovali totiž v rámci penzijních investičních účtů 401(k) do podnikových akcií. Strach proto obchází rodiny s nízkými příjmy, které se nechaly v letech hojnosti a stoupající hodnoty akcií zlákat k penzijním úsporám do podnikových akcií a do akcií vůbec.

Koncem devadesátých let ve srovnání s rokem 1989 stoupl počet lidí penzijně závislých na tomto typu spoření z 16 na 27 procent, zatímco počet lidí spoléhajících na penzijní spoření v hotovosti klesl ve stejné době z 15 na sedm procent.

Autoři: ,

Nejčtenější

Penze v 67 letech. Experti ministerstva spočítali vyšší důchodový věk

Ilustrační snímek

Čtyřicátníci by měli jít do důchodu o rok a pětadvacátníci dokonce až o dva roky později, než je dnes nastavený...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Propuštěn po 30 minutách. Agrofert mění šéfa pekáren United Bakeries

Ilustrační snímek

Agrofert ihned po skončení převzetí pekáren United Bakeries propustil ředitele firmy Ivana Fleka. V čele pekáren byl...

Hypermarkety začaly znovu brát stravenky. Pokladny rozdělí nákup

pokladní, ilustrační snímek

Velké obchody v Česku až na výjimky opět berou stravenky. Od června je možné jimi platit i za nákupy potravin v...

Další z rubriky

Dánští mobilní roboti dobývají sklady po celém světě

Jeden ze skladových robotů dánské společnosti Mobile Industrial Robots

Dánové Niels Jul Jacobsen a Thomas Visti vsadili na roboty, které lze ovládat mobilem nebo tabletem. Díky strojům,...

Hutě a kovárny Pilsen Steel jdou do konkurzu, nevyrábí už od ledna

Krajský soud v Plzni prohlásil konkurs na firmu Pilsen Steel (na snímku ze 14....

Krajský soud v Plzni prohlásil konkurz na firmu Pilsen Steel. Předlužené plzeňské hutě a kovárny jsou podle březnového...

Létajícím taxi již za rok. Uber Air se bude testovat v USA a Austrálii

Kabina aerotaxi Uber Air, který firma představila na summitu Elevate v červnu...

Uber Air, tedy služba zprostředkovávající létající taxi, by se již příští rok měla začít testovat ve třech městech v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz