Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Miliardář Buffett koupí za rekordní sumu kečupářský gigant Heinz

  • 1
Miliardář Warren Buffett se zapíše do historie další rekordní investicí. Jeho společnost Berkshire koupí s investorem 3G za 28 miliard dolarů, tedy 711 miliard korun, amerického výrobce kečupů, hořčic a omáček Heinz. Větší částku za potravinářskou firmu dosud nikdo nezaplatil, tvrdí Heinz.

Warren Buffett, podle loňského žebříčku časopisu Forbes druhý nejbohatší muž planety, se netají svojí láskou k hamburgerům a jeho nová investice k nim má blízko. Firma Heinz, která dlouhodobě působí i na českém trhu, věří, že spojení jednoho z nejznámějších lidí s jednou z nejznámějších značek zafunguje.

Výrobce kečupů bude nově vlastnit konsorcium firem v čele s Buffettovou investiční společností Berkshire Hathaway. Obchod stvrdilo její představenstvo, slovo dostanou ještě akcionáři. Kromě Berkshire je v konsorciu firma 3G Capital.

"Heinz je jednou z nejrespektovanějších značek v globálním potravinářském průmyslu a tato historická akvizice přináší akcionářům obrovskou hodnotu," řekl výkonný ředitel firmy Heinz William Johnson, kterého citovalo zpravodajství BBC.

Částka, kterou konsorcium za Heinz zaplatí, je 23,2 miliardy dolarů, k tomu však převezme miliardové závazky společnosti. Celkově tak investice vyjde na 28 miliard dolarů. Zatím není jasné, kolik zaplatí Berkshire a kolik 3G. Televize CNBC uvedla, že každý z investorů vloží do transakce po 4,5 miliardy dolarů v hotovosti.

"Tohle je můj typ obchodu a můj typ partnera," řekl Buffett ve vysílání CNBC a dodal, že Berkshire a 3G budou kontrolovat podíl stejné váhy. Akcie firmy Heinz vylétly v mimoburzovním obchodování o 19 procent.