Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Veolia má ze severočeských vodáren odejít jen naoko, zisky bude mít dál

  • 78
Čtvrtek je klíčový den pro budoucnost vodáren na severu Čech. Města a obce Libereckého a Ústeckého kraje budou rozhodovat o odkupu nadpolovičního podílu ve společnosti Severočeské vodovody a kanalizace od francouzské Veolie. Ta má mít však i po vykoupení za miliardy podíl v nové firmě, která bude mít vodu na starost.

Představenstvo Severočeské vodárenské společnosti (SVS), která patří městům a obcím, navrhlo, aby SVS od společnosti Veolia vykoupila její podíl 50,1% ve společnosti Severočeské vodovody a kanalizace (SčVaK). Ta vodohospodářskou síť provozuje a v roce 2020 jí končí smlouva.

To, co řada místních politiků prezentuje jako konec odlivu zisků do Francie, ale není úplně pravdou. Veolia se má podle návrhu představenstva dál podílet na provozu vodovodů a kanalizací. Má vzniknout ještě třetí firma, v níž bude mít Veolia čtvrtinový podíl a která bude pro vodárny zajišťovat některé činnosti, například údržbu. Smlouvu bude mít až do roku 2030 a řídit ji má právě Veolia.

„Společnost Veolia disponuje mezinárodním know-how a zázemím, má k dispozici nejmodernější technologie i odborníky, kterých je v českých podmínkách nedostatek. Slibujeme si od toho, že se veškeré servisní činnosti dále zefektivní, což přinese samozřejmě i finanční úsporu,“ uvedlo vedení SVS na svém webu.

Dosáhne se na dotace

Výraznou změnou bude, že v nové firmě nebude mít Veolia už většinový podíl a SVS tak bude mít šanci dosáhnout na evropské dotace. Zmizí navíc odtok stamilionů korun ročně z dividend do Francie. Dividendy pak chybí na investice do lepších sítí a zdražují cenu.

SVS si nově na vysvětlování svých plánů najala i komunikační agenturu Ewing PR, cenu ale tají. Stejná firma už pracuje pro Veolii. Mluvčí Jiří Hladík smlouvu s ní vysvětluje tím, že hledali někoho, kdo má z vodárenství zkušenosti a vysvětlí veřejnosti i akcionářům správně chystané změny.

Vedení SVS tají, za kolik bude podíl Veolie vykupovat. Vědí ho jen akcionáři, kteří museli podepsat mlčenlivost. Podle informací MF DNES je částka v řádu miliard korun, i když po roce 2020 by SčVaK ztratily prakticky na hodnotě, protože vyprší smlouva na provoz sítě, kterou s SVS mají. Pokud schválí variantu navrženou představenstvem, podíl v SčVaK bude mít SVS už od příštího roku. Do ní má přejít 1 500 ze současných 1 700 zaměstnanců, SčVaK budou podle poslance Jaroslava Foldyny pak jen v podstatě účtárnou.

Součástí transakce je i vzdání se třetinového podílu ve Středočeské vodárenské. Veškeré materiály jsou pro veřejnost tajné, mohou se k nim dostat jen zástupci obcí, ti jsou ale vázáni mlčenlivostí.

Jednota se začíná drolit

Před valnou hromadou se začínají názory mezi starosty značně rozcházet a řada z nich začíná mluvit o tom, že je lepší varianta vybudovat zcela novou firmu. To představenstvo odmítá jako příliš nákladnou variantu. Už loni přitom SVS založila firmu Severočeská vodárenská provozní. „Říkat, že se vrací hospodaření pod naši kontrolu a přitom chystat novou smlouvu s Veolií do roku 2030, je velmi falešné,“ tvrdí místostarosta Štětí Miroslav Andrt. Stěžuje si i na to, že posudky o výhodnosti či nevýhodnosti různých variant mu vedení nechce dát. Někteří politici mluví i odchodu z SVS.

Senátor Jiří Vosecký, který stál v čele pracovní skupiny hledající řešení budoucnosti vodárenské sítě na severu Čech po roce 2020, považuje navržené řešení za nejlepší. Chování některých obcí, které s transakcí nesouhlasí, nerozumí. „Pořádali jsme setkání se starosty, kde jsme jim vše vysvětlovali. Nechápu, proč se neozvali dříve,“ řekl Vosecký. Podle něj by případný kolaps navrženého plánu znamenal značnou časovou tíseň při dalším řešení, co s vodou v regionech dál.

Do hry navíc vstoupily i kraje. Ústecký hejtman Oldřich Bubeníček minulý týden prohlásil, že Ústecký kraj zvažuje majetkový vstup do firmy, aby zajistil zlevnění vody. „Tyto výroky vnímáme spíše jako populistické gesto,“ řekl Hladík.