Manažeři berou stovky tisíc, ale na daních britský Facebook odvedl jen tisíce

  15:31aktualizováno  15:31
Přestože si zaměstnanci internetového obra Facebook ve Velké Británii v průměru vydělali přes 200 tisíc liber ročně, odvedla firma na daních jen necelých pět tisíc. Daň byla minimální díky tomu, že firma vytvořila účetní ztrátu rozdělením akcií.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Britská pobočka sociální sítě Facebook, která zaměstnává 362 lidí, odvedla na daních za své zaměstnance dohromady 4 327 liber, tedy téměř 160 tisíc korun. Je to méně, než kolik v průměru britské finanční úřady vyberou za jednotlivého zaměstnance jakékoliv firmy.

Na mzdách a odměnách v uplynulém roce přitom firma zaplatila zaměstnancům v průměru přes 200 tisíc liber, upozornil list Sunday Times.

Mezi své pracovníky v Londýně Facebook v rámci motivačního programu rozdělil akcie za 35,4 milionu liber (1,3 miliardy Kč). na zaměstnance tak podle listu The Guardian připadalo 96 tisíc liber v akciích.

Divize tím vytvořila účetní ztrátu 28,5 milionu liber, čímž výrazně snížila částku, kterou má v Británii zaplatit na daních. Velká Británie je přitom jedním z největších a nejziskovějších trhů Facebooku. Tržby za loňský rok dosáhly 105 milionů liber, tedy přes 3,8 miliardy korun.

Vzbudilo to zároveň debatu o tom, zda se mezinárodní korporace chovají v otázce odvodu daní férově. „Je velmi pravděpodobné, že používají všechny obvyklé techniky k přesunutí zisků jinam,“ řekl listu Guardian šéf organizace Tax Justice Network, která monitoruje výběr daní.

List Sunday Times napsal, že část zisků, které firma vytvoří v Británii, míří do jejího mezinárodního ústředí v Irsku, které je převádí na Kajmanské ostrovy, jež platí za daňový ráj.

Nedělník zároveň napsal, že Facebook zaplatil britskému daňovému úřadu podstatně méně, než kolik mu odvádí běžný pracovník. Člověk vydělávající ročně 26 500 liber (970 000 Kč), což je průměrná roční mzda v Británii, totiž odevzdá státu 3 180 liber na dani z příjmu a 2 213 liber na sociálním pojištění.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Američané zaplavují trhy ropou z břidlic. Hrozí klimatická katastrofa

Těžba břidlicové ropy.

Díky těžbě ropy z břidlicových podloží Spojené státy překonaly Saúdskou Arábii i Rusko a staly se světovým lídrem v...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Nový bodový systém přinese velké změny, telefonování už „neukecáte“

Ilustrační snímek

Kdo na silnici nemyslí, zaplatí na pokutách zase o něco více. Ministr dopravy Dan Ťok připravil revoluční změnu...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Babišova restaurace ve Francii přišla o jednu michelinskou hvězdu

Babišova restaurace Paloma s výhledem na Cannes.

Luxusní restaurace Paloma na francouzském Azurovém pobřeží přišla o jednu ze svých dvou michelinských hvězd. Podnik v...

Zaměstnanci Huawei používali k práci iPhone, firma je potrestala

Ilustrační snímek

Dva zaměstnanci čínské společnosti Huawei byli potrestáni za to, že k pracovnímu úkonu použili telefon konkurenční...

Batman a Bumblebee na nákupech. Poznáte všechna auta ze známých filmů?

Reklama Walmartu s filmovými auty.

Největší světový obchodní řetězec Walmart rozjel novou reklamní kampaň, která má zvýšit počet zákazníků, kteří nakupují...

Najdete na iDNES.cz