Špeditéři zbrojí na Vánoce. Brigádníkům otevřou tisíce míst

  5:00aktualizováno  5:00
Do Vánoc zbývají necelé dva měsíce a zatímco někteří z nás ještě ani nezačali nakupovat dárky, online obchody a doručovací společnosti už dokončují přípravy na sváteční sezónu. Brigádníkům letos otevřou tisíce nových míst. Pracovníků je však nedostatek, a tak je firmy lákají také na benefity.

(ilustrační snímek) | foto: PPL

Stejně jako kamenné prodejny, předvánočnímu shonu se každoročně nevyhnou ani online obchody a doručovací služby, které každoročně posilují své zaměstnanecké řady. Internetový obchod Alza se na hlavní sezónu připravuje už od léta a hodlá nabrat stovky nových lidí. „Přípravy na hlavní sezónu jsou v plném proudu. Probíhá nábor, a to nejen na brigádnické pozice,“ říká tisková mluvčí Alzy Patricie Šedivá.

S náborem nových zaměstnanců nezahálí ani český Amazon v Dobrovízi u Prahy. „Na sváteční sezónu se chystáme prakticky celý rok. Letos přijmeme více než 2 500 lidí,“ řekl Steven Harman, viceprezident evropských operací společnosti Amazon, který do českých zaměstnanců investoval již necelé čtyři miliardy korun.

Náborové akce momentálně pořádají i doručovací společnosti. „Nedostatek zaměstnanců a cena práce jsou největšími problémy naší společnosti. Množství pracovníků však s blížící se sezónou stoupá. Počet kmenových zaměstnanců vzroste o desítky, počet sezónních pracovníků o stovky,“ uvádí generální ředitel společnosti PPL Petr Chvátal.

Posílit zaměstnanecké stavy bude podle něj potřeba hlavně ve velkých městech. „Už od minulého roku nabíráme řidiče do vlastního stavu a na sezónu posilujeme naší flotilu. Nově také nabízíme krátkodobé zaměstnání na pozici řidiče,“ dodává. Brigádník s vlastním autem si v PPL přijde na 140 korun za hodinu, skladový manipulant až na 120 korun za hodinu.

Fotogalerie

Počet pracovníků poroste i v České poště. Ta zatím uzavřela 2 650 smluv s novými brigádníky, v záloze má i agenturní zaměstnance. „V tuto chvíli neumíme odhadnout, jestli se podaří naplnit celý počet potřebných zaměstnanců, který je pět tisíc,“ říká tiskový mluvčí Matyáš Vitík s tím, že brigádníkům nabízejí výdělek až 170 korun za hodinu.

Výše mzdy už však není jediným rozhodujícím faktorem. Firmy proto lákají také na benefity. V Amazonu tak k základní mzdě, která začíná na 150 korunách za hodinu, mají brigádníci možnost získat také 10procentní finanční bonus. Ten je závislý na individuální docházce a výkonnosti v provozu. K dispozici jim bude i řada nepeněžních benefitů, jako je doprava do zaměstnání a zpět či teplá jídla, obojí zdarma. 

Vyloučený není ani následný kariérní postup. „Stovky pracovníků u nás zůstanou pracovat dál v trvalém pracovním poměru,“ uvádí HR ředitel Amazonu Karel Foltýn.

Benefity nabízí také doručovací společnost PPL, která zaměstnance láká na příplatky za extra doručené balíky, flexibilní pracovní dobu a výplatu mzdy již kolem pátého dne následujícího měsíce.

Alza kromě sportovního vyžití na pracovišti, připravila pro brigádníky také novinku v podobě „mikropráce“. Tedy možnosti jednorázových brigád, na které se zájemci mohou přihlásit pomocí mobilní aplikace. „Mikropráce je opravdu novinka a v podstatě unikát na trhu. Pilot proběhl vloni na sklonku roku, letos jsme ji podrobili běžnému provozu, plnou zátěž vyzkoušíme nyní v hlavní sezóně,“ dodává. Ti, kteří se rozhodnou nastoupit na hlavní pracovní poměr, mohou navíc část mzdy dostávat v bitcoinech.

Autor:

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Církev děsí zdanění restitucí. Práci kvůli němu může ztratit každý pátý

Neratovský kostel s prosklenou střechou má nové báně.

Výpočty jsou jednoduché, matematika neúprosná. Když projde zdanění církevních restitucí tak, jak ho navrhuje vládní...

Další z rubriky

Zaměstnanci Huawei používali k práci iPhone, firma je potrestala

Ilustrační snímek

Dva zaměstnanci čínské společnosti Huawei byli potrestáni za to, že k pracovnímu úkonu použili telefon konkurenční...

Nekonečný příběh pokračuje. Kladenská Poldi byla znovu vydražena

Historické věže vápenných pecí Vojtěšské hutě byly původně čtyři.

Huť Poldi Kladno byla vydražena za 140 milionů korun. Vydražitelem se stala společnost Opimo Trade. Devadesát milionů...

Pošťáci dostanou přidáno 10 procent, slíbil Hamáček. Těm to nestačí

Ilustrační snímek

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) slíbil odborářům České pošty, že udělá vše pro zvýšení platů provozních pracovníků od...

Najdete na iDNES.cz