Špeditéři zbrojí na Vánoce. Brigádníkům otevřou tisíce míst

  5:00aktualizováno  5:00
Do Vánoc zbývají necelé dva měsíce a zatímco někteří z nás ještě ani nezačali nakupovat dárky, online obchody a doručovací společnosti už dokončují přípravy na sváteční sezónu. Brigádníkům letos otevřou tisíce nových míst. Pracovníků je však nedostatek, a tak je firmy lákají také na benefity.

(ilustrační snímek) | foto: PPL

Stejně jako kamenné prodejny, předvánočnímu shonu se každoročně nevyhnou ani online obchody a doručovací služby, které každoročně posilují své zaměstnanecké řady. Internetový obchod Alza se na hlavní sezónu připravuje už od léta a hodlá nabrat stovky nových lidí. „Přípravy na hlavní sezónu jsou v plném proudu. Probíhá nábor, a to nejen na brigádnické pozice,“ říká tisková mluvčí Alzy Patricie Šedivá.

S náborem nových zaměstnanců nezahálí ani český Amazon v Dobrovízi u Prahy. „Na sváteční sezónu se chystáme prakticky celý rok. Letos přijmeme více než 2 500 lidí,“ řekl Steven Harman, viceprezident evropských operací společnosti Amazon, který do českých zaměstnanců investoval již necelé čtyři miliardy korun.

Náborové akce momentálně pořádají i doručovací společnosti. „Nedostatek zaměstnanců a cena práce jsou největšími problémy naší společnosti. Množství pracovníků však s blížící se sezónou stoupá. Počet kmenových zaměstnanců vzroste o desítky, počet sezónních pracovníků o stovky,“ uvádí generální ředitel společnosti PPL Petr Chvátal.

Posílit zaměstnanecké stavy bude podle něj potřeba hlavně ve velkých městech. „Už od minulého roku nabíráme řidiče do vlastního stavu a na sezónu posilujeme naší flotilu. Nově také nabízíme krátkodobé zaměstnání na pozici řidiče,“ dodává. Brigádník s vlastním autem si v PPL přijde na 140 korun za hodinu, skladový manipulant až na 120 korun za hodinu.

Fotogalerie

Počet pracovníků poroste i v České poště. Ta zatím uzavřela 2 650 smluv s novými brigádníky, v záloze má i agenturní zaměstnance. „V tuto chvíli neumíme odhadnout, jestli se podaří naplnit celý počet potřebných zaměstnanců, který je pět tisíc,“ říká tiskový mluvčí Matyáš Vitík s tím, že brigádníkům nabízejí výdělek až 170 korun za hodinu.

Výše mzdy už však není jediným rozhodujícím faktorem. Firmy proto lákají také na benefity. V Amazonu tak k základní mzdě, která začíná na 150 korunách za hodinu, mají brigádníci možnost získat také 10procentní finanční bonus. Ten je závislý na individuální docházce a výkonnosti v provozu. K dispozici jim bude i řada nepeněžních benefitů, jako je doprava do zaměstnání a zpět či teplá jídla, obojí zdarma. 

Vyloučený není ani následný kariérní postup. „Stovky pracovníků u nás zůstanou pracovat dál v trvalém pracovním poměru,“ uvádí HR ředitel Amazonu Karel Foltýn.

Benefity nabízí také doručovací společnost PPL, která zaměstnance láká na příplatky za extra doručené balíky, flexibilní pracovní dobu a výplatu mzdy již kolem pátého dne následujícího měsíce.

Alza kromě sportovního vyžití na pracovišti, připravila pro brigádníky také novinku v podobě „mikropráce“. Tedy možnosti jednorázových brigád, na které se zájemci mohou přihlásit pomocí mobilní aplikace. „Mikropráce je opravdu novinka a v podstatě unikát na trhu. Pilot proběhl vloni na sklonku roku, letos jsme ji podrobili běžnému provozu, plnou zátěž vyzkoušíme nyní v hlavní sezóně,“ dodává. Ti, kteří se rozhodnou nastoupit na hlavní pracovní poměr, mohou navíc část mzdy dostávat v bitcoinech.

Autor:

Nejčtenější

Polovina Čechů nebere důstojnou mzdu, měli by vydělávat zhruba 30 tisíc

Ilustrační snímek

Jakou byste měli mít mzdu, abyste mohli v Česku žít důstojně? Výzkumníci z platformy pro důstojnou mzdu, na jejíž práci...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Přejmenujte 737 MAX, radí Trump Boeingu v krizi. Na sítích se mu už smějí

Boeingy 737 MAX nesmějí už ani do USA, rozhodl prezident Trump

Americký prezident Donald Trump přišel s receptem na řešení krize ve společnosti Boeing. Podle něj by společnosti...

„Rukávky“ překážejí. Vypitá dětská pitíčka nikdo nechce recyklovat

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Až dva tisíce tun vytříděných PET lahví ročně se podle odhadů recykluje složitěji, než by mohlo. Situaci komplikují...

Velké obchody o Velikonocích: v pátek otevřeno, zavřené budou v pondělí

Ilustrační snímek

Na Velký pátek, kdy si křesťané připomínají ukřižování Krista, budou všechny obchody otevřené. Na Velikonoční pondělí...

Další z rubriky

Burger King láká na whopper bez masa. Stojí víc než klasický

První Burger King v Česku

Americký řetězec Burger King v pondělí oznámil, že do své nabídky uvede nový vegetariánský burger. Podle firmy zákazník...

Bigboard koupil Hypermedia. Získá i slevový portál a bazar, který měl problémy

Sleva

Společnost Bigboard tento týden oznámila nákup většinového podílu ve firmě Hypermedia. Ta provozuje portály...

ČEZ přerušil prodej svých bulharských aktiv. Sofie prý jedná protiprávně

ČEZ

Společnost ČEZ přerušila prodej svých podílů v Bulharsku s firmou Inercom. ČTK to v pátek sdělila mluvčí společnosti...

Najdete na iDNES.cz