Špeditéři zbrojí na Vánoce. Brigádníkům otevřou tisíce míst

  5:00aktualizováno  5:00
Do Vánoc zbývají necelé dva měsíce a zatímco někteří z nás ještě ani nezačali nakupovat dárky, online obchody a doručovací společnosti už dokončují přípravy na sváteční sezónu. Brigádníkům letos otevřou tisíce nových míst. Pracovníků je však nedostatek, a tak je firmy lákají také na benefity.

(ilustrační snímek) | foto: PPL

Stejně jako kamenné prodejny, předvánočnímu shonu se každoročně nevyhnou ani online obchody a doručovací služby, které každoročně posilují své zaměstnanecké řady. Internetový obchod Alza se na hlavní sezónu připravuje už od léta a hodlá nabrat stovky nových lidí. „Přípravy na hlavní sezónu jsou v plném proudu. Probíhá nábor, a to nejen na brigádnické pozice,“ říká tisková mluvčí Alzy Patricie Šedivá.

S náborem nových zaměstnanců nezahálí ani český Amazon v Dobrovízi u Prahy. „Na sváteční sezónu se chystáme prakticky celý rok. Letos přijmeme více než 2 500 lidí,“ řekl Steven Harman, viceprezident evropských operací společnosti Amazon, který do českých zaměstnanců investoval již necelé čtyři miliardy korun.

Náborové akce momentálně pořádají i doručovací společnosti. „Nedostatek zaměstnanců a cena práce jsou největšími problémy naší společnosti. Množství pracovníků však s blížící se sezónou stoupá. Počet kmenových zaměstnanců vzroste o desítky, počet sezónních pracovníků o stovky,“ uvádí generální ředitel společnosti PPL Petr Chvátal.

Posílit zaměstnanecké stavy bude podle něj potřeba hlavně ve velkých městech. „Už od minulého roku nabíráme řidiče do vlastního stavu a na sezónu posilujeme naší flotilu. Nově také nabízíme krátkodobé zaměstnání na pozici řidiče,“ dodává. Brigádník s vlastním autem si v PPL přijde na 140 korun za hodinu, skladový manipulant až na 120 korun za hodinu.

Fotogalerie

Počet pracovníků poroste i v České poště. Ta zatím uzavřela 2 650 smluv s novými brigádníky, v záloze má i agenturní zaměstnance. „V tuto chvíli neumíme odhadnout, jestli se podaří naplnit celý počet potřebných zaměstnanců, který je pět tisíc,“ říká tiskový mluvčí Matyáš Vitík s tím, že brigádníkům nabízejí výdělek až 170 korun za hodinu.

Výše mzdy už však není jediným rozhodujícím faktorem. Firmy proto lákají také na benefity. V Amazonu tak k základní mzdě, která začíná na 150 korunách za hodinu, mají brigádníci možnost získat také 10procentní finanční bonus. Ten je závislý na individuální docházce a výkonnosti v provozu. K dispozici jim bude i řada nepeněžních benefitů, jako je doprava do zaměstnání a zpět či teplá jídla, obojí zdarma. 

Vyloučený není ani následný kariérní postup. „Stovky pracovníků u nás zůstanou pracovat dál v trvalém pracovním poměru,“ uvádí HR ředitel Amazonu Karel Foltýn.

Benefity nabízí také doručovací společnost PPL, která zaměstnance láká na příplatky za extra doručené balíky, flexibilní pracovní dobu a výplatu mzdy již kolem pátého dne následujícího měsíce.

Alza kromě sportovního vyžití na pracovišti, připravila pro brigádníky také novinku v podobě „mikropráce“. Tedy možnosti jednorázových brigád, na které se zájemci mohou přihlásit pomocí mobilní aplikace. „Mikropráce je opravdu novinka a v podstatě unikát na trhu. Pilot proběhl vloni na sklonku roku, letos jsme ji podrobili běžnému provozu, plnou zátěž vyzkoušíme nyní v hlavní sezóně,“ dodává. Ti, kteří se rozhodnou nastoupit na hlavní pracovní poměr, mohou navíc část mzdy dostávat v bitcoinech.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Z Výdejny radosti hlava plná starostí. E-shopu Zoot hrozí insolvence

Prodejna e-shopu Zoot v Praze.

Zadlužený e-shop s oblečením Zoot.cz získal investici v řádu desítek milionů korun od investora Natland a pokusí se o...

TGV + ICE + Pendolino dohromady? Na to zapomeňte, zatrhl fúzi Brusel

Berlaymont, sídlo Evropské komise

Evropská komise (EK) zablokovala spojení německého Siemensu a francouzské společnosti Alstom. Fúze by podle ní ohrozila...

Lidé jsou na slevách závislí jak na cukru, řekl šéf H&M. Omezí je

Logo H&M

Zboží švédského oděvního řetězce H&M si Američané zvykli často nakupovat ve slevách. Nový šéf v USA Martino Pessina to...

Najdete na iDNES.cz