„Tohle se nepíše lehce. Visí nad námi krach. Reálný, opravdový krach. Po jedenácti letech dřiny. Bez prodeje není výroby,“ uvedlo Brašnářství na facebooku.
„I když makáme ze všech sil, dáváme lidem nejlepší, co dovedeme, nedokážeme ufinancovat provoz. Je to kritické. Máme nyní pár dnů, než na nás dopadne Damoklův meč. Obstavení účtů. Insolvence. Konec,“ pokračuje příspěvek.
Někteří zákazníci se na základě této výzvy opravdu rozhodli podnik zachránit, ovšem další jsou ze situace překvapení, obzvlášť, když na objednávku čekají i přes dva měsíce.
„...vždy jsem kupoval vše od Vás, byl jsem vždy nadšený zákazník, ale pokud zaplatím pásek a čekám na něj 2 měsíce a čtu o hrozbě krachu tak to ve mne nebudí dobrý dojem,“ napsal jeden ze zákazníků brašnářství Michal Gyurján, který ke svému postu přiložil fotku v květnu zaplacené objednávky za zboží, které stále neobdržel.
Jiní uživatelé se domnívají, že za celou situací mohou také přemrštěné ceny. „Vaše výrobky mám rad, ale většina z nich je předražených. Sám vlastním šicí dílnu, takže chápu, co všechno to stojí a ještě na tom firma musí něco vydělat…ale pro normální lidi, kterých je na světě většina, nejste dostupní,“ uvedl Johny Bulík.
Redakce iDNES.cz požádala o oficiální vyjádření společnosti, ta na dotazy zatím nereagovala.
Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje |
Výrobce kožených výrobků sídlí v pražských Vršovicích v části, kde jsou především průmyslové haly. Již nedávno firma uvedla, že se potýká s problémy s dodavateli či nedostatkem nových pracovníků a uživit se v tomto řemeslu je těžké.
Podle Ivana Petrův je problém sehnat šikovné zaměstnance. Zvláště proto, že v dílně není pouze jeden řemeslník, ale třicet, kteří se na směnách střídají. „Snažíme se vytvořit tým lidí, který nějakým způsobem to řemeslo vrací, oživují a rozvíjí. Máme mladé i starší lidi, začínající mistry. Jen ta situace z pohledu nových pracovníků je špatná. Poslední učiliště, kde učili koželužství, skončilo v roce 1997,“ uvedl nedávno pro iDNES.cz Petrův.
Majitel společnosti Ivan Petrův vystudoval práva a 15 let řídil softwarovou firmu. Před jedenácti lety opustil svět IT a vrhl se do brašnářského řemesla.
Hlad zahnaly snídaně i guláš. Oblíbená jídelna končí, majitelé jdou do důchodu |
Impulsem byla záchrana krachujícího podniku Tlustý, který vlastnil jeho dlouholetý kamarád Roman. Rozhodl se pomoci a pokusil se živnost zachránit a restartovat. Vzniklo tak první online brašnářství v republice. Nyní se ovšem sám ocitá na pokraji krachu.
Podle dostupné účetní závěrky mělo Brašnářství Tlustý loni tržby ve výši 34,9 milionu korun. Z čistého zisku 593 tisíc korun v roce 2022 ovšem firma zaznamenala ztrátu 58 tisíc korun.