Botas přestává šít pro Adidas

  23:27aktualizováno  23:27
Dlouhodobá zakázková výroba sportovní obuvi v Botasu Skuteč pro firmy Adidas-Salomon končí. Může za to cena české pracovní síly, která je pro tento koncern již příliš vysoká. Proto se stěhuje na do levnější Asie. Stejně dopadla i spolupráce skutečských obuvníků s firmou Puma. "Je patrný odchod těchto firem dále na východ, Česká republika se pro ně pomalu stává drahá," potvrdil generální ředitel skutečského Botasu Lajžner.

"Útlum výroby pro Adidas-Salomon by ale neměl ovlivnit naše hospodaření," uvedl Lajžner a vysvětlil, že pro Botas neznamená konec této spolupráce citelnou ztrátu. Firma se totiž podle něj v poslední době nespoléhá na zakázkovou výrobu, ale zaměřuje se více na produkci bot pod vlastní značkou.

V polovině devadesátých let tvořily zakázky pro renomované firmy významný podíl výroby Botasu. Kromě Adidas-Salomon byla jeho důležitým odběratelem sportovní obuvi i firma Puma.

Tyto společnosti však postupně ztrácely o boty ze Skutče zájem a začaly výrobu přesouvat na levnější východ. Podíl zakázek tak loni tvořil pouze 16,5 procenta z celkového objemu produkce Botasu a letos by měl klesnout dokonce na pouhých pět procent.

Tyto změny donutily Botas vyrábět a prodávat vlastní sportovní obuv, a to především v oblasti bot pro zimní sporty. Podařilo se mu proniknout do sítě dvou velkých obchodních řetězců a postupně zvyšovat export až na současných 68 procent. Největšími odběrateli jsou skandinávské země a firma se postupně vrací i na ruský trh.

Loňské hospodářské výsledky akciové společnosti Botas, která zaměstnává 600 lidí, se příliš nelišily od roku 1999. Loni firma utržila 271 milionů korun a vykázala čistý zisk 137 tisíc korun. Žádné zásadní změny v letošních výsledcích vedení společnosti neočekává.

Botas v uplynulém roce průměrně zaměstnával 600 pracovníků, což bylo zhruba o 100 lidí méně než v roce 1999. Výrobu soustředil do závodů ve Skutči a v Poličce. Závody ve Žďáru nad Sázavou a v Litomyšli pronajímá, o pronájmu loni uzavřeného závodu v Heřmanově Městci jedná.

Základní jmění firmy přesahuje 205 milionů korun. Majoritu v ní podle databáze Ariadna drží s téměř 52 procenty akcií společnost Benal. Necelých 14 procent akcií podle stejného zdroje vlastní společnost M. Cambell & Sons Limited se sídlem na Kypru.

Autoři: ,

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Další z rubriky

Státní Čepro kvůli Babišovi prověří postavení Agrofertu v tendrech

Velkokapacitní sklad pohonných hmot společnosti Čepro v Hněvicích na Litoměřicku

Státní distributor paliv Čepro prověří kvůli návrhu auditní zprávy Evropské komise o údajném střetu zájmů premiéra...

Amazon opět pod drobnohledem. Brusel prověří, jestli neporušuje pravidla

Ilustrační foto

Evropské dozorčí orgány prověří, zda Amazon neporušuje pravidla hospodářské soutěže. S americkým internetovým prodejcem...

Další velká ztráta pro Boeing. Saúdové raději než 737 MAX koupí airbusy

Boeing 737 Max 8

Saúdské nízkonákladové aerolinie Flyadeal v neděli oznámily, že zrušily svou objednávku na třicet letounů Boeing 737...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz