BMW bude investovat v Lipsku

  13:23aktualizováno  13:23
Český Kolín prohrál souboj o investici automobilky BMW za miliardu euro. Nová továrna s roční výrobou 200 tisíc vozů se postaví v německém Lipsku. Mezi poraženými zůstal ještě francouzský Arras a německá města Augsburg a Schwerin.

Česká republika tak přišla o šanci získat investici, která by přímo v továrně dala práci třem tisícům lidí a dalších asi sedm tisíc by mohlo pracovat u různých dodavatelů. Hlavním trumfem Lipska byla rozloha nabízeného pozemku - východoněmecké město dalo k dispozici nejvíce ze všech konkurentů, plných 620 hektarů.

Lipsko bodovalo také kvalitní dopravní a dodavatelskou infrastrukturou, dostatkem pracovních sil a nízkou cenou pozemků. Závod vyrábějící vozy střední třídy (BMW 3) by se zde měl rozběhnout koncem roku 2003.

Naproti tomu Kolínu nepomohlo ani vládní rozhodnutí podpořit částkou zhruba 200 milionů korun výkup půdy od soukromých vlastníků a výstavbu nových silnic do průmyslové zóny. Tyto peníze by však neměly přijít nazmar. Vládní agentura CzechInvest už oznámila, že se bude snažit přilákat jiného investora z automobilového průmyslu.

V úvahu by podle šéfa CzechInvestu Martina Jahna nyní přicházel společný projekt japonské Toyoty a francouzského Peugeotu. „Zatím jsme ale kolínský pozemek nikomu nenabízeli, protože byl rezervovaný pro BMW,“ uvedl Jahn pro ČTK.

Rozhodnutí o místě pro výstavbu továrny na lehké čtyřsedadlové vozy by mělo padnout během příštích dvanácti měsíců. Výše investice se odhaduje na 1,5 miliardy euro a objem výroby nového typu automobilu by měl postupně dosáhnout až 300 tisíc ročně.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Američané zaplavují trhy ropou z břidlic. Hrozí klimatická katastrofa

Těžba břidlicové ropy.

Díky těžbě ropy z břidlicových podloží Spojené státy překonaly Saúdskou Arábii i Rusko a staly se světovým lídrem v...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Nový bodový systém přinese velké změny, telefonování už „neukecáte“

Ilustrační snímek

Kdo na silnici nemyslí, zaplatí na pokutách zase o něco více. Ministr dopravy Dan Ťok připravil revoluční změnu...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Pošťáci dostanou přidáno 10 procent, slíbil Hamáček. Těm to nestačí

Ilustrační snímek

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) slíbil odborářům České pošty, že udělá vše pro zvýšení platů provozních pracovníků od...

Značka Prim patří firmě Elton hodinářská, rozhodl soud

Výroba hodinek značky Prim v Novém Městě nad Metují (Elton hodinářská).

Výrobce náramkových hodinek Elton hodinářská z Nového Města nad Metují vyhrál u Krajského soudu v Hradci Králové spor o...

Online hazard kvete. Obrat sázkovky Maxi-Tip stoupl o 82 procent

Ilustrační snímek

Sázková společnost Maxi-Tip loni zvýšila obrat meziročně o 82 procent na 2,16 miliardy korun. Obrat ze sázek na...

Najdete na iDNES.cz