Billa se zbaví části Delvit

  10:05aktualizováno  10:05
Z téměř stovky Delvit, které koupila německá firma Rewe, budou předělány na supermarkety Billa jen některé. Podle informací MF DNES se může Billa zbavit až třetiny získaných supermarketů.
Nový vlastník některé nerentabilní Delvity zavře nebo prodá.

Nový vlastník některé nerentabilní Delvity zavře nebo prodá. | foto: Jan ZátorskýMF DNES

Německá Rewe oznámila koupi 96 Delvit před měsícem, zaplatí za ně 2,8 miliardy korun. V tuto chvíli si dělá prověrku obchodů, které získala, a třídí si je do skupin.

V první a největší bude zdravé jádro Delvit, které si nový vlastník ponechá. A zhruba do dvou let je postupně předělá na supermarkety Billa. Půjde především o obchody v Praze, kterých si Billa považuje nejvíce.

Delvit je dnes v hlavním městě třicet, Billa jich má sedm. Na většině míst se svou spádovou oblastí ani nekryjí. Výjimkou by mohly být například pražské Stodůlky, kde jsou dvě Delvity vzdálené od sebe asi půl kilometru a Billa o další kilometr a půl dále. Podobně je tomu na sídlišti Prosek, kde je od sebe Billa s Delvitou necelý kilometr.

Oficiálně se vedení německého řetězce nechce před souhlasem antimonopolního úřadu k dalším plánům vyjadřovat.

Nepřežijí nerentabilní pobočky v malých městech
Do skupiny na okamžité vyřazení spadnou ty prodejny, které nevydělávaly a táhly ke dnu i celou českou pobočku Delvity. Až Billa získá svolení antimonopolního úřadu k převzetí, začne se jich postupně zbavovat. Největší hrozba visí nad obchody v těch nejmenších městech, kde lidé nemají tolik peněz a upřednostňují levnější diskonty.

Podle informací MF DNES se může Billa rozhodnout prodat až třetinu Delvit, to znamená zhruba třicítku prodejen. Konkrétní čísla se ještě budou měnit podle toho, jak dopadnou podrobné prověrky.

V poslední skupině skončí Delvity s otazníkem. Půjde o obchody v těch městech a místech, kde už je dnes Billa někde poblíž, anebo kde vyroste v budoucnu. V těchto případech však nemusí skončit prodejna, která je dnes Delvitou, ale i nynější Billa. Bude záležet na tom, který z obou obchodů bude mít lepší místo a lepší výsledky.

Například v čtyřicetitisícové Třebíči na Vysočině je Delvita v centru města na dobrém místě, Billa na sídlišti. Delvita přemalovaná na Billu tak má větší šanci se tady udržet než původní Billa, ale přežít mohou nakonec oba obchody.

Akční leták Billa

Nakupujete rádi v prodejnách Billa?

Aktuální leták Billa i všechny nejlepší nabídky z letáků vždy najdete na AkčníCeny.cz.

Víte, kde je vaše nejbližší prodejna Billa?

Oproti tomu v ani ne polovičním Bruntálu se zřejmě místo pro starou a novou Billu vzdálené od sebe asi půl kilometru nenajde. Podobně je tomu třeba v Litvínově s téměř 30 tisíci obyvateli, kde je od sebe Billa s Delvitou necelých čtyři sta metrů v jedné ulici.

V některých městech si Billa bude chtít udržet výsadní postavení a nepustit do něj vůbec konkurenci. Takovým případem je třeba Kolín, kde je Delvita v centru, Billa na sídlišti a k tomu zde ještě má vyrůst jedno nové obchodní centrum se supermarketem. Tím už dnes může být prakticky jen Billa nebo Albert, i když do menších obchodů se postupně pouští i Tesco a Spar.

Mnohé Delvity asi nahradí elektro nebo drogerie
Podle informací MF DNES bude Billa nechtěné Delvity asi prodávat, ale pravděpodobně ne konkurenci z řad obchodních řetězců. Nemá ani zájem prodat všechny „zbytky“ realitní kanceláři, která by je přeprodala konkurenčnímu obchodníkovi.

Z kandidátů pro odkoupení nechtěných Delvit připadají v úvahu na prvním místě firmy provozující obchody s elektrem či jiným nepotravinářským zbožím.

„Určitě se na nabídky podíváme a zvážíme je, protože je stále naším cílem mít zhruba 200 prodejen,“ říká například mluvčí elektroprodejen Euronics Bohuslav Komín s tím, že dnes jich mají 160. Záležet podle něj bude na konkrétním umístění prodejny. Rozměrově by jim však větší Delvity seděly. Stejně tak jako třeba elektrořetězci Okay.

Pro drogistické firmy zřejmě nebude nabídka prostor po Delvitě moc atraktivní. „V současné době o prodejny Delvita zájem nemáme, jejich plocha je příliš velká,“ říká za DM drogerie Martina Horká.

„Rossmann se nebrání jednání o přenechání prostor, přičemž plocha, kterou potřebujeme, je mezi 250 až 400 metry čtverečními,“ říká i šéf drogerií Rossmann Aleš Drábek s tím, že Delvity jsou o něco větší.

I přesto, že Billa bude chtít vyřazené Delvity prodat obchodníkům neprodávajícím potraviny, z řad konkurence už se zájemci ozývají. Jde například o Tesco, které chce proniknout do menších měst, nebo o český řetězec Pramen CZ, který by měl zájem hlavně o obchůdky na Vysočině.

Které mohou zůstat

- Velkou šanci přežít a přeměnit se na Billy mají téměř všechny Delvity v Praze. Hlavní město je díky vyšším mzdám stvořené pro supermarkety, které nikdy nemohou konkurovat svými cenami diskontům.

- V dalších městech bude záležet na tom, na jak dobrém místě se Delvita nachází. A jak daleko je od ní případně Billa. Například v Bruntále či Litvínově jsou oba obchody tak blízko a na tak malém městě, že těžko přežijí oba.

- Někde si Billa bude chtít utužit pozice a obsadit město, příkladem je Kolín „nasáklý“ vyššími platy z Prahy.

Delvita v Česku skončila poté, co několik let kupila ztráty. Ke konci loňského roku jich měla za 2,5 miliardy korun. Důvodů, proč nevydržela v silné konkurenci, je několik. Vypořádat se s nimi bude muset i Billa, a proto už teď realisticky plánuje, že nemá cenu držet si obchody všechny.

Hodně špatných obchodů Delvita zdědila nákupem prodejen Interkontaktu v 90. letech. Řada supermarketů je v takzvané občanské vybavenosti na sídlištích, kam už kvůli konkurenci vyrůstajících obchodních center nechodí tolik lidí.

Delvita rovněž zaměstnávala i ve srovnání se supermarketovými řetězci více lidí a to její provoz také prodražovalo. Zatímco Delvita s 96 prodejnami měla zhruba tři tisíce zaměstnanců, Billa s 83 obchody jich má o osm set méně.

Delvita se snažila prosazovat na českém trhu kvalitnějšími výrobky, ale v hodnocení zákazníků pak vycházela jako dražší obchod. Kvůli tomu, že nebyla dost velká, měla malou sílu na to, aby zvrátila trend orientace na cenu.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Pražský hotel vydával české hovězí za australské, steak za 650 korun

Kráva před hotelem Holiday Inn u Kongresového centra.

Hotel Holiday Inn sídlící na pražském Pankráci lhal svým zákazníkům o skutečném původu podávaného hovězího masa. O...

Další z rubriky

Neplatič Amazon. Druhý rok v řadě nebude platit federální daň z příjmu

Jeff Bezos, prezident a výkonný ředitel amerického obchodního portálu Amazon.com

Část Američanů se zájmem čekala na to, kolika místná bude federální daň, kterou zaplatí technologický gigant Amazon. Ta...

Facebooku hrozí obří pokuta za ochranu soukromí. Může jít do miliard dolarů

Ilustrační snímek

Facebooku hrozí, že v USA dostane od Federální komise pro obchod (FTC) vůbec nejvyšší pokutu, která kdy byla udělena...

První vířivky dovážel z Číny, teď vyrábí vlastní a recyklovatelné

Jan Voříšek v současnosti zaměstnává ve firmě Hanscraft na pět desítek lidí.

Poučil se z chyb ostatních a postavil na tom svůj bublinkový byznys. Podnikatel Jan Voříšek se začal pohybovat ve...

Najdete na iDNES.cz