Benzin bude zdražovat minimálně další dva měsíce, čeká trh

  18:10aktualizováno  18:10
Ceny pohonných hmot v Česku už dva měsíce rostou. Řidiči se ale v nejbližších měsících obratu nedočkají. Benzin naopak velmi pravděpodobně brzy překročí hranici 33 korun. Někteří analytici si myslí, že tlaky na růst cen mohou trvat až do konce roku.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Martin Adamec, MAFRA

Majitelé tuzemských čerpacích stanic neváhají a kopírují rostoucí ceny ropy. Nejprodávanější benzin Natural 95 zdražil od poloviny února o 2,21 koruny na 32,55 Kč. Předpovědi dalšího vývoje ze strany analytiků řidiče příliš nepotěší.

„Je velmi pravděpodobné, že benzin už v první polovině května zdraží nad 33 korun a u nafty se nejspíš nad 32 korun podíváme už příští týden,“ předjímá investiční manažer společnosti Finlord Boris Tomčiak.

Odhaduje, že v týdnu po Velikonocích benzin podraží o dalších 20 až 30 haléřů, tedy přibližně podobným tempem jako v uplynulém týdnu.

Cestování se prodraží i řidičům aut s dieselovými motory, kteří jsou však ve výhodě díky ukončení topné sezóny. Litr na čerpacích stanicích v Česku za dva měsíce zdražil o 96 haléřů na 31,85 koruny.

Nafta je obvykle levnější než benzin, ale v zimě se ceny srovnávají, protože rafinerie musejí své omezené kapacity přesměrovat do výroby topných olejů. Kvůli nižší nabídce nafty potom její cena stoupá.

Ukončení topné sezóny je tak samo o sobě impulsem pro zlevnění nafty. Jenomže ceny ropy na světových trzích již delší dobu rostou kvůli omezování těžby členy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), a s černým zlatem proto pozvolněji zdražuje i nafta.

Ceny ropy ve světě šroubují nahoru velcí těžaři z OPEC spolu s Ruskem, kteří se v listopadu dohodli na omezení těžby, protože pro ně byla ropa příliš levná. Z loňských rekordů denní produkce kartelu klesla o tři miliony barelů denně na 30,5 milionu a cena od začátku roku stoupla přibližně o deset dolarů na 72 dolarů za barel. Dlouhodobý ekonomický plán ropného kartelu však vidí ideální cenu ještě výš, mezi 75 a 85 dolary za barel.

Vývoj cen ropy Brent. Zdroj: Yahoo Finance

Vývoj cen ropy Brent. Zdroj: Yahoo Finance

Nyní jde o to, kdy uskupení, ve kterém má hlavní slovo Saúdská Arábie, rozhodne a těžební limity zruší. „Minimálně do června, kdy OPEC zasedne ke stolu, se nic nezmění. Ale trh očekává, že limity padnou až ke konci roku,“ myslí si Tomčiak. Podle něj se tak stane, až ropa zdraží k 80 dolarům. Na druhou stranu Rusko naznačilo, že nemusí být ochotno přijmout další omezení.

Je tedy reálná šance, že světová těžba ropy se bude zvyšovat až v příštím roce, letos může poptávka převyšovat nabídku a vytvářet další tlak na cenu ropy a tím i pohonných hmot.

„Je velmi pravděpodobné, že benzin už v první polovině května zdraží nad 33 korun.“

Kartel OPEC není všemocný, jeho snahy o nárůst cen černého zlata nabourávají zejména Spojené státy americké, které se loni staly největším světovým producentem ropy, když předehnaly Rusko i Saúdskou Arábii. USA denně vytěží na 12 milionů barelů ropy (zatímco Rusko 11 milionů) a potvrzuje odklon od politiky mocnosti, která se dlouhá desetiletí spoléhala na dovoz, k cestě za vlastní energetickou nezávislostí. Těžba ropy vděčí tak velkému rozmachu především díky rostoucí těžbě z břidlic.

Spojené státy se dokonce loni v prosinci poprvé od roku 1973 staly čistým vývozcem ropy a pohonných hmot, když více vyvezly, než dovezly. Svou těžbu USA v posledních deseti letech více než zdvojnásobily.

USA se k dohodě o omezování těžby ve světě na rozdíl od Ruska nepřipojily, podle amerického prezidenta Donalda Trumpa by zdražování pohonných hmot poškodilo americké spotřebitele i podniky.

Druhým důvodem růstů cen ropy jsou podle hlavního ekonoma společnosti Czech Fund Lukáše Kovandy sankce Spojených států namířené proti těžařským zemím Íránu a Venezuele. „Washington signalizuje, že bude od května už poměrně nekompromisní vůči odběratelům íránské ropy z řad třetích zemích, kterým zatím umožňuje dovážet íránskou ropu bez sankcí,“ uvedl.

Vlivem amerických sankcí také proudí jen zlomek ropy z Venezuely do Spojených států. Pro zemi, kterou svírá ekonomická krize a hyperinflace, je ropa zásadním exportním artiklem a USA byly tradičním odběratelem.

Poté, co však Trumpova administrativa tlačí na odstoupení autokratického prezidenta Nicoláse Madura, však jihoamerický stát s největšími zásobami ropy na Zemi hledá odbyt v dalekých zemích Asie. To však není tak snadné, ani ziskové.

Autor:

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Hypermarkety začaly znovu brát stravenky. Pokladny rozdělí nákup

pokladní, ilustrační snímek

Velké obchody v Česku až na výjimky opět berou stravenky. Od června je možné jimi platit i za nákupy potravin v...

Další z rubriky

Lidé si hrají na pány železnic. Slovenský podnikatel jim to umožnil

Šimon Šicko na vyhlášení EY Podnikatel roku 2018

Šimon Šicko, šéf a spoluzakladatel herního studia Pixel Federation, začal hrát počítačové hry jako dítě na začátku 80....

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Agrofert má svolení koupit United Bakeries. Musí však prodat závody

Sídlo společnosti Agrofert na pražském Chodovci.

Holding Agrofert může prostřednictvím své firmy Penam koupit pekárny United Bakeries. Aby však nebyla narušena...

Najdete na iDNES.cz