Bednář: Dohoda prodejců trvala po celý rok

Šetření kartelových dohod, za které dostali prodejci pokuty, se týkalo celého roku 2001. Předseda antimonopolního úřadu Josef Bednář říká, že cenová dohoda prodejců pohonných hmot trvala podle zjištění jeho podřízených celý rok. Úřadu se dosud nikdy nepodařilo prokázat, že by se benzinky domlouvaly na cenách a poškozovaly spotřebitele. Má nyní úřad tak pádné důkazy, že se odhodlal pokutovat šestici podezřelých firem historicky nejvyšší pokutou?

Jaké důkazy máte k té kartelové dohodě, kterou podle vás loni uzavřeli prodejci?
Tak podrobné informace nyní nemohu dát. Obecně platí, že zajištění přímých důkazů kartelových dohod bývá ojedinělé. Jeden z prvních kartelů, který jsme dokázali, byl mezi autoškolami. Měl skutečně písemnou formu. Kdykoliv jsme se pak zabývali kartely, nikdy nebyla přímým důkazem písemná dohoda.

Věříte, že tento kartel mezi prodejci benzinu prokážete?
Od toho jsou tu přezkumná řízení, aby prokázala, zda důkazy jsou dostačující. Nemohu hovořit o závěru nyní.

Firmy, kterým jste dali pokutu, argumentují, že se jen vzájemně pozorují a přizpůsobují, ale že nejde o dohodu. Pokud by to tak bylo, asi to postihnout nelze, že?
Jeden nepostižitelný postup je. Říká se mu paralelní jednání. Vyskytuje se na trzích, kde je subjekt s dominantní pozicí a malý hráč nemůže nikdy ovlivnit chování ostatních. Pak se toleruje to, že ti slabší podřizují ceny silnějšímu.

Tak to však v Česku není...
Ne. Podle našeho zjištění žádný dominantní subjekt v oblasti maloobchodního prodeje benzinu není.

Oni tvrdí, že lokálně ano a že všichni se přizpůsobují tomu, kdo je na daném území nejsilnější...
Rozhodující je, kdo cenu hmot stanovuje. Čerpadlář na stanici, nebo distribuční firma z centrály?

A kdo tedy?
Na základě analýz z minula a informací v médiích jsou ceny stanoveny centrálou.

Jaké dopady měla dohoda na lidi?
Součástí rozhodnutí je analýza dopadů na občana a od ní byla odvozena výše pokuty. Konkrétnější být nyní nemohu.

Jak dlouho kartel určoval ceny?
Šetření se týkalo roku 2001, čili po dobu tohoto roku. Jestli to bylo přesně jedenáct nebo dvanáct měsíců, nevím.

Kolikrát jste benzinky šetřili a kdy jste naposledy kartel prokázali?
Trhy, které mají velký dopad na občany, sledujeme pořád. Toto bylo druhé správní řízení vedené v této věci. První bylo v roce 1996.

Tehdy padlo podezření, že se účastníci kartelu scházeli v kanceláři u ministra průmyslu Dlouhého...
Ano, součástí řízení bylo zjišťování informací týkajících se této schůzky. Kartelová dohoda tehdy nebyla prokázána, protože jeden z klíčových svědků opustil území republiky. Kartely jsou šetřeny jinými metodami, než mají orgány činné v trestním řízení. Buď se nám přímo podaří zajistit písemná dohoda aktérů, nebo seženeme nepřímé důkazy, jako výslechy svědků, ekonomické analýzy.

Jsou nyní ta zjištění závažnější, než když jste kartel šetřili v roce 1996?
Do prvoinstančního řízení nevstupuji. Pokud bude podán rozklad, a to dosud nebyl, pak bude dělán rozbor, zda důkazy ve spise nasvědčují a prokazují porušení zákona.

Je polehčující okolností, kdyby někdo z účastníků kartelu spolupracoval s úřadem a přiznal se?
Ano.

A je pak posuzován mírněji?
Ano, je možné pak přistoupit ke snížení sankce, nebo dokonce k odpuštění. Záleží na tom, v jaké fázi a jaké informace poskytne. Když například upozorní na kartel, o kterém úřad ještě neví, může mu být sankce úplně odpuštěna. Smyslem není žalovat, ale nabourat kartel. My chceme, aby kartely co nejdříve přestaly fungovat.

Použil nyní váš úřad právě tento postup?
Ne.

Pokuta by do budoucna měla ochránit spotřebitele. Co když si ji firmy zakalkulují do cen benzinu?
Ze zákona o regulovaných cenách vyplývá, že podnikatel si sankci nesmí převést do ceny. Ceny benzinů ale regulované nejsou. Přesto, když se takto jeden z nich zachová, pak to znamená, že má dominantní postavení. My bychom se pak začali zajímat, zda ho nezneužívá. Pokud by to udělalo více z nich, pak se můžeme zase zajímat, zda nejde o koordinované jednání. Pak toto může postihnout i finanční úřad.

Rozhodnutí udělit více než třísetmilionovou pokutu nenese váš podpis, proč?
Jde o prvoinstanční rozhodnutí výkonného odboru a podepisuje jej ředitel. Proti jakémukoliv rozhodnutí lze podat rozklad k předsedovi a já podepíši až konečné rozhodnutí.

Kolikrát se mohou odvolat?
Mohou se odvolat ke mně, kdy v konečné fázi rozhodnu po konzultaci s komisí. Proti tomu je možné podat žalobu k vrchnímu soudu.