Babiš odchod šéfa ČEZ neprosadil, ale získal silný vliv v dozorčí radě

  20:02aktualizováno  21:10
Odchod Daniela Beneše z jednoho z nejvlivnějších míst v zemi se nekoná. Jeho pozici v čele ČEZ akcionáři na valné hromadě nezpochybnili, přestože Andrej Babiš od svého nástupu do vlády tlačil na změny. Šéf ANO ale získal v ČEZ nečekaně silný vliv, do dozorčí rady míří jeho „vyslanci“.

Daniel Beneš, generální ředitel ČEZ | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Přestože management firmy zůstane v příštích letech bez větších změn, personální zemětřesení nastalo ve dvanáctičlenné dozorčí radě. Do kontrolního orgánu míří nováčci a většinu z nich nominoval ministr financí Andrej Babiš (ANO). S jeho příchodem do vlády se přitom začalo hovořit o změnách ve vedení ČEZ a odchodu Beneše z čela firmy, vrcholný manažer spřízněný se sociální demokracií nicméně tlak ustál.

Dividenda bude 40 korun

ČEZ vyplatí akcionářům stejnou dividendu jako loni, 40 korun na akcii před zdaněním. Celkem tak půjde na dividendy 61 procent z loňského zisku skupiny, tedy 21, 5 miliardy korun. Stát, který je v ČEZ majoritním akcionářem, získá 15 miliard korun. Požadavek na vyplacení celého zisku akcionářům, jak chtěl v březnu ministr financí Andrej Babiš, nakonec na valné hromadě vůbec nezazněl.

Stát nakonec do pěti dní před zahájením valné hromady nepodal protinávrh k rozdělení zisku. Ve vyšších dividendách z akcií patřících státu viděl ministr možný příjem do státního rozpočtu. Podle původního Babišova plánu mělo do státní kasy přijít 25 miliard korun.

ČTK

Babiš si alespoň prosadil své lidi do dozorčí rady. Jednou z nových tváří je nový místopředseda rady Jiří Borovec, který od roku 2007 zasedal v představenstvu ČEZ a traduje se o něm, že odešel kvůli nesouhlasu s prodejem dceřiné firmy I&C Energo (ten vyšetřuje policie). O Borovcovi se spekulovalo jako o jednom z možných kandidátů, které by šéf hnutí ANO rád viděl na Benešově místě.

Dalším nováčkem v dozorčí radě je Babišův náměstek na financích Lukáš Wagenknecht, který stojí za audity na ministerstvech a je hlavní Babišovou zbraní v jeho politice šetření v provozu ministerstev. Wagenknecht nedávno poukázal na velké rozdíly v pořizovaných cenách automobilů na několika resortech a zjistil, že na ministerstvu financí je kolem 1500 tiskáren pro 1200 úředníků. Ve skladech pak našel stovky nevybalených počítačů nakoupených v minulosti.

Třetím vyslancem Babiše v dozorčí radě ČEZ je Lubomír Charvát, člen energetické komise ANO a investiční a projektový manažer na volné noze, který mj. pracoval v Raiffeisenbank a v ČEZ. Kontrolovat hospodaření polostátního kolosu bude nově i Jiří Tyc, neúspěšný kandidát ANO do sněmovny a šéf jaderné údržby v elektrárně Temelín. Dalším jmenovaným je úředník ministerstva financí Petr Blažek.

Sedmičku nováčků doplňuje Zdeněk Černý a Vladimír Vlk. Jediným členem rady, který bude z členů navržených státem pokračovat, je dosavadní místopředseda rady Václav Pačes. Ten se stane jejím předsedou. V radě zůstali také čtyři členové jmenovaní za zaměstnance, jeden z nich, Vladimír Hronek, bude vedle Borovce druhým místopředsedou.

Dozorčí rady obměnilo i Mero a Čepro

Ministerstvo financí v pátek zároveň obměnilo většinu členů dozorčích rad správce ropovodů Mero a distributora paliv Čepro. U obou podniků také snížilo počet členů dozorčí rady z osmi na pět. Hlavním úkolem nových členů rad bude podle mluvčího ministerstva Radka Ležatky hledání součinnosti mezi oběma společnostmi.

Do každé z nově pětičlenných dozorčích rad Mera a Čepra ministerstvo dosadilo čtyři nové členy. V Meru jsou to Otokar Krejsa, Ivan Souček, Petr Blažek a Stanislav Bruna a v Čepru také Krejsa, Souček a Blažek a s nimi ještě Roman Vaigel (více o změnách čtěte zde).

"Hlavním úkolem nových členů dozorčích rad společností Mero a Čepro bude především hledání synergií mezi těmito společnostmi a nastavení nové strategie fungování. Ministerstvo financí chce, aby se noví členové zaměřili především na hospodaření a další rozvoj," sdělil Ležatka.

"Dnešní rozhodnutí valných hromad navazují na již dříve pronesená slova ministra financí Andreje Babiše, který zdůraznil, že bude chtít, aby stát aktivně vykonával akcionářská práva prostřednictvím zástupců v dozorčích radách," doplnil mluvčí úřadu.

Autoři: ,

Nejčtenější

Pilot otočil let v půlce Atlantiku zpět do Bruselu. Do cíle to měl stejně daleko

Airbus A330-301 společnosti Brussels Airlines na letišti v Bruselu

Na první pohled je to těžko pochopitelný manévr. Pilot airbusu aerolinek Brussels Airlines v polovině trasy téměř...

Penze v 67 letech. Experti ministerstva spočítali vyšší důchodový věk

Ilustrační snímek

Čtyřicátníci by měli jít do důchodu o rok a pětadvacátníci dokonce až o dva roky později, než je dnes nastavený...

Americký sen Made in China končí. Kvůli obchodní válce výroba ze země mizí

Ilustrační snímek

Kvůli obchodní válce Čína přestává být „továrnou“ USA a Donald Trump částečně dosáhl svého cíle. Byť celní válkou...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Další z rubriky

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Létajícím taxi již za rok. Uber Air se bude testovat v USA a Austrálii

Kabina aerotaxi Uber Air, který firma představila na summitu Elevate v červnu...

Uber Air, tedy služba zprostředkovávající létající taxi, by se již příští rok měla začít testovat ve třech městech v...

Lidé si hrají na pány železnic. Slovenský podnikatel jim to umožnil

Šimon Šicko na vyhlášení EY Podnikatel roku 2018

Šimon Šicko, šéf a spoluzakladatel herního studia Pixel Federation, začal hrát počítačové hry jako dítě na začátku 80....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz