Babiš chce získat další médium, jedná o převzetí vydavatele Blesku

  1:01aktualizováno  1:01
Andrej Babiš, majitel potravinářsko-chemické skupiny Agrofert, krouží kolem německo-švýcarské skupiny Ringier Axel Springer, která vydává například Blesk nebo Reflex. S tržbami okolo 2,3 miliardy korun patří k největším vydavatelstvím v Česku.

Podnikatel Andrej Babiš má podle zdrojů MF DNES zájem o vydavatelství Ringier v Česku a na Slovensku. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Podle informací MF DNES během posledních čtyř týdnů proběhla řada jednání na té nejvyšší úrovni, některá z nich se údajně odehrála také v Německu a ve Švýcarsku. Během nich prý Babiš projevil zájem jak o mediální aktivity skupiny v Česku, tak i na Slovensku, kde společnost vydává například bulvární deník Nový Čas.

Podle jednoho zdroje ze Švýcarska, který si však nepřál být jmenován, Babiš nabídl za podniky v obou zemích částku 250 až 300 milionů eur, tedy šest až sedm miliard korun.

Podle informací MF DNES z českého trhu má Babiš, kterému letos magazín Forbes ocenil majetek na 39,5 miliardy korun, pro případnou mediální akvizici již připravenu úvěrovou linku 200 milionů eur v UniCredit Bank.

Sám Andrej Babiš tyto informace nepotvrdil. "Potvrdit vám to nemohu. Nemáte správné informace. Zájem projevujeme o plno věcí každý den, to neznamená, že je kupujeme," uvedl Babiš. Ten už nyní vlastní třeba společnost AGF Media, která vydává regionální týdeník 5+2.

Spojení Ringieru s Babišem šéfka Ringieru v Česku odmítla

Někteří lidé z mediálního trhu také uvádějí, že se Babiš v této věci už také spojil s Libuší Šmuclerovou, ředitelkou vydavatelství Ringier Axel Springer v Česku. Pokud by podnik skutečně koupil, chce ji podle těchto informací mít dále v čele vydavatelství. Sama Šmuclerová však spojení Ringieru s Babišem označila za fámy. "Je to jen fáma, ale to, jestli někdo někde jednal, vám pochopitelně komentovat nemohu," uvedla Šmuclerová.

Stejně se k věci postavili nejvyšší šéfové celé skupiny. "Přirozeně víme o spekulacích, které kolují. Zásadně tyto spekulace nekomentujeme," uvedl pro MF DNES Mark Dekan, generální ředitel celé skupiny Ringier Axel Springer v Evropě. Ringier Axel Springer je společným podnikem německého vydavatele Axel Springer a švýcarského Ringieru. Kromě Česka a Slovenska působí v Srbsku a Polsku.

Na české vydavatelství Ringier Axel Springer sice dopadají změny na mediálním trhu, avšak stále je to velmi ziskový podnik. Například v roce 2011 vydělal 356 milionů korun, což však bylo o třetinu méně než před rokem. Mírně se mu propadají i tržby.

Vyhráno však Babiš určitě nemá. Ve hře je také jiný scénář, který s českým potravinářským magnátem Babišem nepočítá. Spekuluje se totiž také o tom, že společný podnik plně ovládne německý vydavatel Axel Springer.

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Druhý měsíc bez zakázek. Aerolinky přestaly objednávat letadla Boeing

Zaparkované Boeingy 737 MAX v továrně ve městě Renton na severovýchodě USA

Krize společnosti Boeing nekončí. Jeden z největších výrobců letecké techniky na světě oznámil, že už druhý měsíc v...

U táty a u mámy je dobře. U rodičů bydlí teenageři, třicátníci i starší

ilustrační snímek

Bydlení u rodičů není v Česku ani náhodou záležitostí teenagerů a čerstvých dvacátníků. Podle dat Eurostatu bydlí tak...

Další z rubriky

Češi prodali radar na nespokojené klienty. Mění call centra po celém světě

Ilustrační snímek

Čeští investoři v čele s Jakubem Havrlantem prodávají zlaté startupové vejce jménem Brand Embassy. Úspěšný nástroj péče...

Podnikatel roku vrcholí, Česko v Monaku zastoupí výrobce sanitární techniky

Manželé Radka Prokopová a František Fabičovic, majitelé břeclavského výrobce...

V Monaku startuje již devatenáctý ročník celosvětové soutěže EY Podnikatel roku. Česko na něm jako vítězové národního...

Ticho nade vše. Finský podnikatel roku přišel s budkami na klid před okolím

Budka na telefonování a klid od společnosti Framery.

Soutěže EY Podnikatel roku, která se konala v Monaku, se zúčastnil i Finský podnikatel Samu Hällfors. Vymyslel a vyrábí...

Najdete na iDNES.cz