Nabídnout zájemcům společnost Saudi Aramco plánovala jedno až dvě procenta akcií. Hodnota firmy přitom podle odhadů činí až dva biliony dolarů (46,8 bilionu Kč). To znamená, že má jedno procento akcií hodnotu 20 miliard USD, díky čemuž se tento příchod na burzu řadí mezi deset největších nabídek akcií podle hodnoty.
Přitom když společnost Saudi Aramco vznikala, málokdo asi čekal, že se tato americká firma jednou stane nejvýdělečnější společností na světě, ani že v tu chvíli už dávno nebude patřit Američanům. V roce 1933 byla totiž založena jako California-Arabian Standard Oil Company, což byla dceřiná společnost americké Standard Oil of California.
Klíčovou událostí pro ni bylo objevení ropy v Saúdské Arábii v březnu 1938 v lokalitě Dammám. V roce 1944 se pak společnost přejmenovala na Arabian American Oil Company (arabsko-americká ropná společnost, zkráceně Aramco). O čtyři roky později se sídlo společnosti přesunulo z New Yorku do Zahránu, kde Aramco sídlí dodnes.
V roce 1973 koupil stát 25 procent akcií společnosti a o rok později svůj podíl navýšil na 60 procent. Celou společnost pak získala Saúdská Arábie, největší světový producent ropy, v roce 1980 se zpětnou platností od roku 1976. Vlastnické změny byly důsledkem ropných šoků a mezinárodní situace.
Ropné firmy mají v Bruselu armádu lobbistů. Utratily za ně 251 milionů eur |
Čistý zisk 2,5 bilionu korun
Saudi Aramco dnes zajišťuje zhruba deset procent světové produkce ropy a její rezervy v objemu kolem 270 miliard barelů se podílejí na celkovém objemu ověřených světových zásob asi 15 procenty. Společnost loni denně vytěžila přes 13 milionů barelů ropy.
Vloni firmě stoupl čistý zisk na 111,1 miliardy dolarů (2,5 bilionu Kč). Celkové příjmy se díky růstu cen ropy zvýšily o téměř 35 procent na 355,9 miliardy dolarů. V letošním prvním pololetí čistý zisk firmy kvůli levnější ropě sice klesl, i tak však dosahoval 46,9 miliardy dolarů (1,1 bilionu Kč). Firma si tak i přesto udržela pozici nejziskovějšího podniku na světě.
Společnost zaměstnává 70 tisíc lidí, z toho 55 tisíc ve své zemi. Provozuje zhruba 220 vrtných souprav. Pobočky má v Číně, Egyptě, Japonsku, Indii, Nizozemsku, Jižní Koreji, Singapuru, Británii a v USA.
Nejen ropa
Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru |
Kromě ropy Aramco podniká i v dalších odvětvích. Letos v březnu si za 69,1 miliardy dolarů (1,6 bilionu Kč) pořídila 70 procent v Saudi Basic Industries Corp. (SABIC), čtvrté největší petrochemické firmě na světě. V květnu pak podepsala dvacetiletou smlouvu na odběr zkapalněného zemního plynu (LNG) z vývozního terminálu v Texasu, který buduje americká společnost Sempra Energy. Část jej navíc od firmy plánuje odkoupit.
Firma však nemá jen úspěchy, v posledních měsících čelila i obtížím. V září se totiž její ropná zařízení Abkajk a Churajs stala terčem útoků bezpilotních letounů, které vedly ke snížení produkce ropy o 5,7 milionu barelů denně.
Obnovit těžbu ropy na úroveň před útoky se Saúdské Arábii podařilo až na konci září. K útokům se přihlásili šíitští povstalci, kteří bojují proti ústřední vládě v Jemenu. Tu podporuje Západ a mezinárodní koalice v čele se Saúdskou Arábií. Západní země se shodly, že za útoky je odpovědný Írán.