Nečekaný propad Applu. Firma šlape na brzdu, akcie padají

  11:03aktualizováno  11:03
Výrobce iPhonů Apple poprvé za šestnáct let snížil odhad tržeb. Méně si vydělá zejména kvůli slabším prodejům svých chytrých telefonů v Číně, o kterou svůj byznys opírá z jedné pětiny.

Ilustrační snímek | foto: Reuters

To, co je u jiných firem poměrně běžnou revizí, je u technologické firmy s nakousnutým jablkem ve znaku nové a překvapivé. Až dosud během šestnácti let neustále byznys výrobce Maců, iPhonů a iPadů rostl.

Čáru přes rozpočet udělal šéfovi Applu Timu Cookovi čínský trh, sužovaný bojem o cla mezi USA a Pekingem.

Podle hlavního ekonoma Moody’s Analytics Marka Zandiho, který se vyjádřil pro The New York Times, jsou telefony iPhone statusovým symbolem, který každý zná a kupuje si jej, tudíž propad prodejů je známkou toho, že se lidem přestává dařit.

Pesimističtější očekávání oznámil šéf Applu v dopise investorům. Firma snížila odhad tržeb za první fiskální čtvrtletí, které skončilo 29. prosince z dříve předpokládaných 89 až 93 miliard dolarů na zhruba 84 miliard dolarů, tedy v přepočtu 1,9 bilionu korun.

Fotogalerie

Trh krok vyhodnotil jako překvapivý, analytici čekali, že se výsledky budou pohybovat v mantinelech, které si firma dříve vymezila.

V reakci na zprávu se začaly propadat akcie Applu a tržní cena nejhodnotnější společnosti planety sestoupila pod 700 miliard dolarů (15,9 bilionu Kč). Pro srovnání: tato suma by uživila Českou republiku následujících deset let, pokud by se počítalo s výdaji na letošní rok.

Akcie firmy obchodované na frankfurtské burze krátce po zahájení čtvrtečního obchodování ztrácely téměř devět procent. Ale dopad pociťují i některé další technologické firmy, například z řad subdodavatelů. Společnost AMS, jež dodává Applu polovodiče, klesá na burze ve Vídni o téměř 19 procent. Jak informoval Bloomberg, tato společnost má z dodávek Applu zhruba 45 procent svých tržeb. Téměř devět procent odepisuje v akciích i firma Dialog Semiconductor, která vyrábí komponenty pro napájení. Vezou se však i další.

Očekávání Applu v Číně nesplňují především prodeje nejnovějšího iPhonu XS (v Česku se prodává za cenu kolem 30 tisíc korun). Prodeje chytrých telefonů jsou přitom z hlediska příjmů pro společnost klíčové, obrat na nich závisí ze dvou třetin. 

„Ačkoli jsme čekali některé problémy na klíčových rozvíjejících se trzích, nepředpokládali jsme tak velké ekonomické zpomalení v Číně,“ uvedl Cook v dopise investorům. Plány nenaplnily prodeje telefonů zejména na území Číny, Hongkongu, Taiwanu, ale i některých dalších rozvojových trzích.

Přemrštěné ceny?

Někteří analytici rovněž zpochybnili strategii Applu udržovat prodejní ceny na mimořádně vysoké úrovni. „Odbyt Applu v Číně se nevyvíjí příznivě již několik měsíců. Jedním z důvodů je to, že jejich ceny se dostaly příliš vysoko,“ uvedla analytička Kiranjeet Kaurová z výzkumné společnosti IDC. 

„Otázkou pro investory tak bude, do jaké míry ke zhoršení situace přispěla agresivní cenová politika Applu,“ řekl analytik James Cordwell ze společnosti Atlantic Equities.

Výraznou investicí je Apple například pro miliardáře Warrena Buffetta a jeho konglomerát firem Berkshire Hathaway. Podle CNBC  propad akcií ukrojil z Buffetova království (zatím jen účetně) 2,8 miliardy dolarů. Buffett, který má zainvestováno do Applu pětinu svého bohatství, má v akciích technologického lídra bezmála 40 miliard dolarů.

Buffett má kromě Applu podíly například ve společnostech Bank of America, American Express, Delta Air Lines, IBM, Kraft Hein, Coca-Cola a mnoha dalších.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Škodovka rozdává tučné bonusy. Každý zaměstnanec dostane k výplatě 65 tisíc

Ilustrační snímek

Přes třicet tisíc kmenových zaměstnanců společnosti Škoda Auto dostane k výplatě za duben bonus 65 tisíc korun....

Z práce o půlhodiny dřív. Budeme pracovat méně, shodují se politici

Bankéři Goldman Sachs už kravatu do práce už striktně nosit nemusí.

Dobrá zpráva pro zaměstnance: politici ostatních velkých stran jsou ochotni bavit se o nápadu ČSSD zkrátit Čechům...

Už žádné inzeráty. Aplikace Letgo v Česku koncem března končí

Ilustrační snímek

Pokud jste v posledních dnech chtěli cokoliv prodat přes aplikaci Letgo, měli jste smůlu. Bezplatná platforma pro...

Zákon je zákon. Ženě v Polsku vypočítali důchod na 12 haléřů měsíčně

Ilustrační snímek

Jen dva groše, čili v přepočtu přibližně 12 haléřů měsíčně, činí nejnižší penze aktuálně vyplácená v Polsku. Nejvyšší...

Tajemná pohlednice od tety z Ameriky. K příbuzným do Třince putovala 48 let

Pohlednice z USA

Na redakci iDNES.cz se obrátila čtenářka s poněkud kuriózním případem. Její matce přišla od tety z amerického...

Další z rubriky

IKEA Point v centru Prahy po roce skončí

IKEA Point na Václavském náměstí v Praze

Nábytkářský řetězec IKEA na konci srpna zavře svůj malý obchod IKEA Point, který teprve loni na podzim otevřela v...

Škodovka rozdává tučné bonusy. Každý zaměstnanec dostane k výplatě 65 tisíc

Ilustrační snímek

Přes třicet tisíc kmenových zaměstnanců společnosti Škoda Auto dostane k výplatě za duben bonus 65 tisíc korun....

Poznáte, že náš steak není jako ze supermarketu, říká šéf online obchodu

„Českým podnikatelům chybí sebevědomí,“ říká čtyřiatřicetiletý Tomáš Čupr.

Tomáš Čupr chce, aby jeho online obchod Rohlík nakupoval co nejvíce dobrého jídla v Česku. I proto plánuje investovat...

Najdete na iDNES.cz