Nečekaný propad Applu. Firma šlape na brzdu, akcie padají

  11:03aktualizováno  11:03
Výrobce iPhonů Apple poprvé za šestnáct let snížil odhad tržeb. Méně si vydělá zejména kvůli slabším prodejům svých chytrých telefonů v Číně, o kterou svůj byznys opírá z jedné pětiny.

Ilustrační snímek | foto: Reuters

To, co je u jiných firem poměrně běžnou revizí, je u technologické firmy s nakousnutým jablkem ve znaku nové a překvapivé. Až dosud během šestnácti let neustále byznys výrobce Maců, iPhonů a iPadů rostl.

Čáru přes rozpočet udělal šéfovi Applu Timu Cookovi čínský trh, sužovaný bojem o cla mezi USA a Pekingem.

Podle hlavního ekonoma Moody’s Analytics Marka Zandiho, který se vyjádřil pro The New York Times, jsou telefony iPhone statusovým symbolem, který každý zná a kupuje si jej, tudíž propad prodejů je známkou toho, že se lidem přestává dařit.

Pesimističtější očekávání oznámil šéf Applu v dopise investorům. Firma snížila odhad tržeb za první fiskální čtvrtletí, které skončilo 29. prosince z dříve předpokládaných 89 až 93 miliard dolarů na zhruba 84 miliard dolarů, tedy v přepočtu 1,9 bilionu korun.

Fotogalerie

Trh krok vyhodnotil jako překvapivý, analytici čekali, že se výsledky budou pohybovat v mantinelech, které si firma dříve vymezila.

V reakci na zprávu se začaly propadat akcie Applu a tržní cena nejhodnotnější společnosti planety sestoupila pod 700 miliard dolarů (15,9 bilionu Kč). Pro srovnání: tato suma by uživila Českou republiku následujících deset let, pokud by se počítalo s výdaji na letošní rok.

Akcie firmy obchodované na frankfurtské burze krátce po zahájení čtvrtečního obchodování ztrácely téměř devět procent. Ale dopad pociťují i některé další technologické firmy, například z řad subdodavatelů. Společnost AMS, jež dodává Applu polovodiče, klesá na burze ve Vídni o téměř 19 procent. Jak informoval Bloomberg, tato společnost má z dodávek Applu zhruba 45 procent svých tržeb. Téměř devět procent odepisuje v akciích i firma Dialog Semiconductor, která vyrábí komponenty pro napájení. Vezou se však i další.

Očekávání Applu v Číně nesplňují především prodeje nejnovějšího iPhonu XS (v Česku se prodává za cenu kolem 30 tisíc korun). Prodeje chytrých telefonů jsou přitom z hlediska příjmů pro společnost klíčové, obrat na nich závisí ze dvou třetin. 

„Ačkoli jsme čekali některé problémy na klíčových rozvíjejících se trzích, nepředpokládali jsme tak velké ekonomické zpomalení v Číně,“ uvedl Cook v dopise investorům. Plány nenaplnily prodeje telefonů zejména na území Číny, Hongkongu, Taiwanu, ale i některých dalších rozvojových trzích.

Přemrštěné ceny?

Někteří analytici rovněž zpochybnili strategii Applu udržovat prodejní ceny na mimořádně vysoké úrovni. „Odbyt Applu v Číně se nevyvíjí příznivě již několik měsíců. Jedním z důvodů je to, že jejich ceny se dostaly příliš vysoko,“ uvedla analytička Kiranjeet Kaurová z výzkumné společnosti IDC. 

„Otázkou pro investory tak bude, do jaké míry ke zhoršení situace přispěla agresivní cenová politika Applu,“ řekl analytik James Cordwell ze společnosti Atlantic Equities.

Výraznou investicí je Apple například pro miliardáře Warrena Buffetta a jeho konglomerát firem Berkshire Hathaway. Podle CNBC  propad akcií ukrojil z Buffetova království (zatím jen účetně) 2,8 miliardy dolarů. Buffett, který má zainvestováno do Applu pětinu svého bohatství, má v akciích technologického lídra bezmála 40 miliard dolarů.

Buffett má kromě Applu podíly například ve společnostech Bank of America, American Express, Delta Air Lines, IBM, Kraft Hein, Coca-Cola a mnoha dalších.

Autor:

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Akcie Applu se propadly o deset procent. Měly nejhorší den za šest let

Ilustrační snímek

Turbulentní čínský trh ve čtvrtek zamával s akciemi Applu a poslal je o téměř deset procent níž. Znamenalo to nejhorší...

Reklamní fúze roku je prozatím u ledu. Dlouhodobí rivalové se nedohodli

Nově vzniklý podnik by vedl stávající šéf BB Richard Fuxa.

Měl to být reklamní byznys roku, jenže z něj sešlo. Česká jednička na trhu s venkovní reklamou BigBoard vyjednávala...

Nečekaný propad Applu. Firma šlape na brzdu, akcie padají

Ilustrační snímek

Výrobce iPhonů Apple poprvé za šestnáct let snížil odhad tržeb. Méně si vydělá zejména kvůli slabším prodejům svých...

Najdete na iDNES.cz