Amazon podlehl tlaku, zvyšuje zaměstnancům minimální mzdu

  18:53aktualizováno  18:53
Přes čtvrt milionu zaměstnanců amerického prodejního gigantu Amazon si od začátku listopadu finančně polepší. Společnost v úterý oznámila navýšení minimálního platu na 15 dolarů (336 korun) za hodinu. Firma tím pravděpodobně reaguje na dlouhodobou kritiku.

Jeff Bezos, prezident a výkonný ředitel amerického obchodního portálu Amazon.com | foto: AP

Zvýšení platu se týká 250 000 stálých zaměstnanců a přibližně 100 tisíc brigádníků ze Spojených států. Ve Velké Británii pak podle BBC ovlivní cca. 17 tisíc zaměstnanců, kterým plat stoupne na 9,5 libry (276 korun), případně 10,5 libry (304 korun) za hodinu.

„Jsme nadšení z této změny. Doporučuji všem svým konkurentům a dalším velkým zaměstnavatelům, aby následovali našeho příkladu,“ citovala šéfa společnosti a nejbohatšího muže světa Jeffa Bezose americká CNBC.

Amazon byl v minulosti často kritizován za nízké platy zaměstnanců a špatné podmínky na pracovištích. Jak britští, tak američtí socialisté a odbory poukazovali na to, že zaměstnanci nejbohatšího muže světa často musí pobírat sociální dávky.

Problematika se několikrát ocitla pod hledáčkem médií. Za zmínku stojí především reportáž Alana Selbyho, který strávil pět týdnů v utajení ve skladu Amazonu v britském Tilbury. Několikrát obvinil Amazon z toho, že se zaměstnanci zachází jako s dobytkem, a že jsou pro společnost postradatelnou komoditou.

Amazon reagoval jen na kritiku Sanderse

Přestože byla společnost kritizována z nejvyšších míst americké politiky a byla ke zlepšení podmínek vyzývána i prezidentem Donaldem Trumpem, málokdy reagovala.

Fotogalerie

Odpovědi se dočkal až senátor a bývalý prezidentský kandidát Demokratické strany Bernie Sanders, který kritice Amazonu věnoval velkou část svých příspěvků na Twitteru (psali jsme zde).

Kritizoval právě nízké platy, které podle něj u poloviny zaměstnanců nedosahují ani 28 500 dolarů ročně (což je přibližně 637 tisíc korun). Roční medián mzdy v USA přitom podle údajů vládní Kanceláře pracovní statistiky v roce 2017 přesahoval 40 tisíc dolarů.

Firma označila jeho prohlášení za nepřesná a zavádějící.

„Problém s Amazonem není jen takový, že nejbohatší člověk na světě, Jeff Bezos, platí svým zaměstnancům platy, se kterými nemohou vyžít. Jde o tuto ‚novou ekonomiku‘ a degradaci lidské duše – zlomení vlastních lidí, potom jejich vyplivnutí z kola a nahrazení novými těly,“ napsal Sanders na svůj Twitter.

07.září 2018 v 22:00, příspěvek archivován: 02.října 2018 v 14:17

The issue about Amazon is not just that the wealthiest person on earth, Jeff Bezos, is paying workers unlivable wages. It's about the "new economy" and the degradation of the human spirit—breaking down people, spitting them out and simply replacing them with new bodies.

Sanders také na začátku září představil návrh na svůj Stop BEZOS Act, zákon, který by se v našem prostředí dal označit jako Lex Bezos. Bezos v názvu však oficiálně představuje akronym pro Bad Employers by Zeroing Out Subsidies (Špatným zaměstnavatelům anulováním dotací).

Bezos vydělá roční medián mzdy v Amazonu za devět sekund

Firmy zaměstnávající více než 500 lidí by podle něj měly být zdaněny jedním dolarem za každý dolar, který její zaměstnanci získají na sociálních dávkách. V podstatě by tedy společnost musela zaplatit státu dávky, které pobírají její zaměstnanci.

Průměrná mzda v USA je podle dat, která citoval list The New York Times, 18,85 dolaru (přibližně 421,5 koruny) za hodinu. Tato hodnota je však průměrem, který zahrnuje i platy manažerů a vedoucích poboček.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Pražský hotel vydával české hovězí za australské, steak za 650 korun

Kráva před hotelem Holiday Inn u Kongresového centra.

Hotel Holiday Inn sídlící na pražském Pankráci lhal svým zákazníkům o skutečném původu podávaného hovězího masa. O...

Další z rubriky

Lidé jsou na slevách závislí jak na cukru, řekl šéf H&M. Omezí je

Logo H&M

Zboží švédského oděvního řetězce H&M si Američané zvykli často nakupovat ve slevách. Nový šéf v USA Martino Pessina to...

TGV + ICE + Pendolino dohromady? Na to zapomeňte, zatrhl fúzi Brusel

Berlaymont, sídlo Evropské komise

Evropská komise (EK) zablokovala spojení německého Siemensu a francouzské společnosti Alstom. Fúze by podle ní ohrozila...

Za každý den důchodu 100 tisíc. Mercedes se o svého šéfa štědře postará

Dieter Zetsche na archivním snímku 2006: tehdy uváděl luxusní SUV GL, později...

Šéf německé automobilky Daimler Dieter Zetsche v květnu letošního roku ukončí po dlouhých 43 letech svou kariéru ve...

Najdete na iDNES.cz