Akcie táhne dolů lavina účetních podvodů

  0:01aktualizováno  0:01
Ani teroristé nedokázali loňským útokem na USA srazit světové burzy tak hluboko, jak se to nyní podařilo několika obřím firmám, které falšovaly účetnictví. Stále nové a nové zprávy o finančních podvodech nahlodávají důvěru investorů a podrážejí nohy světovým akciovým trhům, které mnohdy spadly až pod úroveň loňského černého září.

Prudkým propadům čelí od začátku tohoto týdne nejen Wall Street, ale i evropské burzy. Nejdůležitější americký akciový index Dow Jones utrpěl ve středu největší procentuální pokles od 11. září a skončil jen devět procent nad tehdejší úrovní.

Index Nasdaq zahrnující především technologické tituly šel ještě dále a sestoupil do hlubin, kde byl naposledy v květnu 1997. Dolů šly i akciové trhy napříč Evropou. Ve čtvrtek pokračovaly akcie v nastoupeném sestupu a výhled zůstává i nadále spíše pochmurný. "Neexistuje žádný bezpečný přístav. Psychologie na trzích je jednostranně negativní," říká analytik americké společnosti Shields and Co. John Hughes.

Horké léto pro akcie
Investoři ztrácejí trpělivost. Posledních několik týdnů se totiž nese stále intenzivněji ve znamení nových a nových skandálů, které mají jednoho společného jmenovatele. A tím jsou podvodné účetní praktiky firem, hlavních hráčů na trhu telekomunikací, farmacie či energetiky, prováděné často za souhlasného přikyvování auditora.

První vlaštovkou, nikoli však dobrých zpráv, byl koncem loňského roku krach energetického gigantu Enron, který připravil o existenci i auditorskou firmu Arthur Andersen. To však nebyl zdaleka konec. S nastupujícím letním počasím začalo být horko i ve finančních kruzích. Účetní machinace s cílem nadhodnotit příjmy společnosti, a udržet tak hodnotu jejich akcií, se koncem června objevily ve firmě WorldCom, druhém největším telefonním operátorovi pevných linek v USA.

Před několika dny přiznala nadhodnocení příjmů o 14 miliard dolarů farmaceutická firma Merck a ve středu začalo vyšetřování v další telekomunikační firmě, Qwest. Včera se přidal skandál podobného rázu v jedné z největších firem na léky Bristol Myers-Squibb.

Obavy z účetních skandálů pronikly i do nitra Bílého domu, odkud před pár dny prezident George Bush navrhoval pro podvodníky přísnější tresty. Nynější viceprezident Richard Cheney totiž čelí žalobě, že ropná společnost Halliburton, kterou dříve vedl, vykazovala záměrně vyšší příjmy.

Pády akcií v Americe netrápí jen institucionální investory, jako jsou pojišťovny či penzijní fondy, ale i běžné Američany. Téměř každý třetí tam vkládá úspory do akcií. Pokud tedy jejich cena klesá, mají lidé méně na výdaje, a tím klesá i růst ekonomiky.

Češi sice neinvestují do akcií v takové míře, nicméně nynější pokles světových trhů se dotkne i některých z nich. V akciových tuzemských fondech je zhruba 1,5 miliardy korun a ve smíšených téměř 31 miliard. Kvůli poslednímu vývoji přitom většina z nich dále prohloubí své ztráty.

Akcie strhávají i dolar
Akciové trhy zmítající se ve ztrátách sráží i kurz amerického dolaru. O tom, kdy bude mít stejnou hodnotu jako euro, se spekuluje již dlouho. Několikrát to bylo na dosah, jednou chybělo dokonce půl centu, ale zatím tato situace nenastala. Někteří ekonomové věří, že dosažení této hranice je pouze otázka dnů, jiní upozorňují, že je velmi těžce chráněna. Pokud se k ní totiž kurz začne blížit, spustí se automatické příkazy obchodníků s devizami, které její dobytí opět oddálí.

Americký dolar má rovněž proti euru jednoho významného spojence - je jím japonská centrální banka. Ta bojuje o své vlastní zájmy, a to nedopustit přílišné posílení jenu. Proto již několikrát intervenovala, a pomohla tak masivními prodeji jenů ke zpevnění dolaru.

  • Nejčtenější

Největší řetězec v ČR ovládají Vietnamci, mají pětinu trhu, tvrdí šéf svazu obchodu

Největším řetězcem v České republice co do velikosti tržeb je oficiálně Kaufland. Prezident Svazu obchodu a cestovního...

Byty na Manhattanu už nikdo nechce. Cena rapidně klesá, makléři se diví

Američtí realitní makléři čelí zapeklité záhadě. Přestože je ekonomická situace dobrá a úrokové sazby se v USA pohybují...

KOMENTÁŘ: Rozepře mezi Prahou a Pekingem budou Česko stát 23 miliard

Probíhající rozepře Číny a Prahy se promítnou do českého hrubého domácího produktu negativně, čímž poškodí tuzemskou...

Premium

Řekněte, odkud máte miliony. Soud poprvé rozhodl v prokazování majetku

Podnikatelka L. Š. přiznala příjmy ve výši půl milionu korun. Jenže podle zjištění Finančního úřadu pro Zlínský kraj se...

Naštvaná Schillerová. ČSSD nechce zdanit rezervy na životní pojištění

Sociální demokraté ve středu rozladili ministryni financí za ANO Alenu Schillerovou. Hlasovali při jednání rozpočtového...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

České sázky v Řecku. Sazka odstartovala úplné převzetí řecké firmy

Skupina Sazka začala přebírat řeckou sázkovou společnost OPAP. Záměr české firmy schválila řecká komise pro kapitálové...

Pan Dave Lewis Tesco končí. Vystřídá ho manažer z farmacie

Šéf největší britské maloobchodní společnosti Tesco Dave Lewis (54) z osobních důvodů příští rok v létě ve firmě...

Krach cestovky Thomas Cook vylekal hotely. Nevědí, co bude dál

Někdo byl připraven, ale jiné krach britské cestovní kanceláře Thomas Cook zaskočil. Hotely na celém světě se teď...

Němci chtějí prodat polskou mBank, včetně stejnojmenné banky v Česku

Německá banka Commerzbank chystá prodej většinového podílu v polské divizi mBank, která ovládá stejnojmennou banku v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz