Ahold prodal dvě obchodní centra v Česku

  13:38aktualizováno  13:38
Nizozemský maloobchodní řetězec Ahold prodal dvě obchodní centra Olympia v Mladé Boleslavi a Teplicích. Za budovy, v nichž jako hlavní nájemce zůstávají jeho hypermarkety Hypernova, inkasoval 56,5 milionu eur. Velikost malobchodní sítě Ahold v ČR (prodejny Hypernova a Albert) se tak nezměnila.

Obchod realizovala dceřiná firma provozovatele maloobchodů Royal Ahold, společnost Ahold Real Estate Europe, která se zabývá výstavbou a následným pronájmem prodejních ploch.

"Prodala dvě obchodní centra Olympia v Mladé Boleslavi a Teplicích. Jednotky Aholdu (obchody Hypernova, pozn. red.) v nich zůstávají jako hlavní nájemce," řekla iDNES mluvčí české pobočky Aholdu Kateřina Černá.

Centra koupila rakouská společnost Europolis Invest. Teplické středisko má plochu 26 300 m², mladoboleslavské pak 21 500 m². Přes 90 procent obou obsadila Hypernova. Dále v nich mají provozovny například firmy Datart, Asko nebo McDonald´s.

Ahold v České republice provozuje více než dvě stě obchodů. Většinu z nich tvoří supermarkety Albert, menší část připadá na hypermarkety Hypernova. Loni byl s tržbami přes 32 miliard korun největším řetězcem v Česku.

Europolis: Premiérová investice do obchodních center
Pro Europolis jde o historicky první investici do nákupních center. "Až dosud jsme investovali do kancelářských prostor a průmyslových komplexů," řekl mluvčí investiční společnosti Petr Urbánek.

Z pohledu firmy jde prý o dobře investované peníze. Rozhodnutí pro investice mimo území hlavního města Prahy ovlivnila podle Urbánka i skutečnost, že mimo území hlavního města se rychleji oddělují smysluplné investice od rizikových.

Teplické centrum vzniklo za celkem bezmála jeden a čtvrt miliardy korun jako developerský projekt skupiny Ahold. Stejně bylo stavěné i nákupní centrum v Mladé Boleslavi.

Podle mluvčí Aholdu Kateřiny Černé se prodejem obou center završil původní podnikatelský záměr. "Mateřská Ahold real Estate Europe získá prodejem peníze na další projekt," uvedla Černá.

Podle Urbánka nový majitel nevylučuje další rozvoj center, žádné další investicce do výstavby v obou lokalitách ale neplánuje. Společnost Europolis Invest spravuje v Evropě nemovitosti s tržní hodnotou téměř 443 milionů eur.

Jejími akcionáři jsou Investkredit Bank AG s 65 a Evropská banka pro obnovu a rozvoj s 35 procenty akcií. ve střední Evropě chce společnost během tří let zvýšit objem svých investic na 1,2 miliardy eur.

Jak přiznal ředitel firmy Wolfgang Lunardon, je nákup dou Olympií pro společnost prvním krokem při investování do nákupních center, což odpovídá asi rok staré změně obchodní strategie.

Autoři: , ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Coca-Cola chce znovu zabodovat. Do boje nasadila pomeranče

Nová příchuť Coca-Coly, Coca-Cola Orange

Společnost Coca-Cola minulý týden odhalila novou příchuť svých světoznámých kofeinových nápojů – pomeranč. Je to první...

Neplatič Amazon. Druhý rok v řadě nebude platit federální daň z příjmu

Jeff Bezos, prezident a výkonný ředitel amerického obchodního portálu Amazon.com

Část Američanů se zájmem čekala na to, kolika místná bude federální daň, kterou zaplatí technologický gigant Amazon. Ta...

Lidé jsou na slevách závislí jak na cukru, řekl šéf H&M. Omezí je

Logo H&M

Zboží švédského oděvního řetězce H&M si Američané zvykli často nakupovat ve slevách. Nový šéf v USA Martino Pessina to...

Najdete na iDNES.cz