Aeroholding, který má zachránit ČSA, si vybavil kanceláře za 55 milionů

  12:59aktualizováno  12:59
Vedení Českého aeroholdingu, který vznikl kvůli záchraně ČSA z peněz Letiště Praha, od léta investovalo 55,4 milionu do nových kanceláří. Někteří zaměstnanci to považují v době úspor za rozhazování. Návrh projektu zpracovala architektka bez soutěže.

Sociální zařízení v kanceláři Miroslava Dvořáka, šéfa Českého aeroholdingu | foto: archiv MF DNES

Jde o první velkou investici Českého aeroholdingu (ČAH). Za 55,4 milionu si nechal opravit kanceláře v 7. patře devět let staré budovy APC, ve které sídlí představenstvo a management.

Investici zadalo představenstvo v srpnu Letišti Praha, které budovu v té době vlastnilo. Tehdy už například šéf aeroholdingu a i Českých aerolinií Miroslav Dvořák řešil, jak u ztrátového dopravce dál snížit náklady.

Proč se aeroholding rozhodl pro rozsáhlou modernizaci jednoho patra?
"Jeho dispozice neodpovídaly potřebám nových uživatelů," vysvětlila mluvčí
ČAH Michaela Lagronová. Řadoví zaměstnanci se však diví. "Hrozí výpověďmi a vysvětlují, jak musíme šetřit, a nahoře si opraví kanceláře," podotkl jeden ze zaměstnanců, který nechtěl být kvůli obavám o místo jmenován.

Za měsíc odsouhlaseno i nasmlouváno

Zakázku mělo na starosti Letiště Praha, které se do ČAH začlenilo jako první
a z jehož peněz se oprava platila. Žádost přišla z ČAH.

Architektonický návrh a projekt zpracovala architektka Marta Lukešová, zakázku za 2,75 milionu korun dostala bez jakékoliv soutěže. "Byla vybrána na základě dlouhodobé spolupráce a jejích zkušeností s podobnými přestavbami kancelářských a dalších prostor na Letišti Praha, Burze cenných papírů či například Městské knihovny Kladno," uvedla mluvčí Lagronová.

Výběr firmy proběhl rychle. Letiště oslovilo celkem šest stavebních firem: Stavos Brno, Zenit, K-Building CB, Wachal Bohemia, Pátá stavební a Betvar. Jedna se omluvila z kapacitních důvodů. Poslední z nich podala nejnižší nabídku, konečná cena je 52,7 milionu korun.

Podle jakého klíče letiště vybíralo šestici firem k oslovení, není jasné. Na přípravu nabídky měly firmy necelé dva týdny. Letiště poslalo zadávací dokumentaci 11. srpna a původně byla uzávěrka nabídek už 19. srpna. Nakonec ji letiště prodloužilo o pět dní. Prohlídka staveniště proběhla dva dny před uzávěrkou soutěže.

Je to spíše "lowcost", tvrdí architektka

Cena za metr čtvereční rekonstruovaných prostor vychází na více než 35 tisíc korun. Podle letiště jsou to průměrné ceny na trhu. Oslovení architekti se ke konkrétní ceně nechtěli příliš vyjadřovat. "Neznám detaily, co vše se tam měnilo, takže je to těžké hodnotit. Když se ale podívám na naše zakázky na rekonstrukce kanceláří, většinou se ceny pohybovaly kolem dvaceti až dvaceti pěti tisíc za metr a byl to už velmi slušný standard," říká Jiří Hušek ze společnosti AI Design.

Po prostudování položkového rozpočtu uvedl, že se mu zdají vysoké útraty hlavně za technologie, naopak ceny nábytku podle něj zhruba odpovídají ceníkům. Tomu by odpovídalo i další srovnání. Jen o pár set metrů dál na Ruzyni vznikají jiné kanceláře. Letecká společnost Travel Service si zde rozšiřuje své sídlo. Celkem 670 metrů čtverečních podlahové plochy je bude stát 22 milionů korun. Jeden metr čtvereční tedy přijde na 32 835 korun.

Architektka Marta Lukešová, autorka návrhu pro aeroholding, říká, že u nových kanceláří nešlo o žádný luxus. "Je to spíše takové lowcostové provedení," uvedla Lukešová. Podle ní ještě dostal aeroholding VIP slevu. Podle architektky je jen malá část nábytku atypická a vyrobená na zakázku, jinak jde o sériovou nabídku, povětšinou z katalogu firmy Vitra.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Odstavte všechna letadla 737 MAX po celém světě, doporučila firma Boeing

Boeing 737 MAX 8

Společnost Boeing doporučila celosvětově odstavit z provozu všechna letadla Boeing 737 MAX. Firma to uvedla v tiskovém...

Škodovka rozdává tučné bonusy. Každý zaměstnanec dostane k výplatě 65 tisíc

Ilustrační snímek

Přes třicet tisíc kmenových zaměstnanců společnosti Škoda Auto dostane k výplatě za duben bonus 65 tisíc korun....

Z práce o půlhodiny dřív. Budeme pracovat méně, shodují se politici

Bankéři Goldman Sachs už kravatu do práce už striktně nosit nemusí.

Dobrá zpráva pro zaměstnance: politici ostatních velkých stran jsou ochotni bavit se o nápadu ČSSD zkrátit Čechům...

Už žádné inzeráty. Aplikace Letgo v Česku koncem března končí

Ilustrační snímek

Pokud jste v posledních dnech chtěli cokoliv prodat přes aplikaci Letgo, měli jste smůlu. Bezplatná platforma pro...

Slavná Íránka nenosila hidžáb, firma Nike jí ho přimalovala a sklízí kritiku

Íránská matematička Maryam Mirzakhaniová

Íránská matematička Maryam Mirzakhani si po celý život, který prožila v zahraničí, demonstrativně nevzala na hlavu...

Další z rubriky

Izraelská firma je lídrem v chytré navigaci. Nyní chce silnice bez řidičů

Testovací vůbec pro chytré systémy společnosti Mobileye.

Ještě před deseti lety se o izraelské technologické firmě Mobileye mluvilo jako o startupu. Koncept chytrých kamer...

Nový trend pro bohaté. Schválně ošoupané tenisky od Gucciho za 17 tisíc

Tenisky od módní značky Gucci vypadají jako by byly špinavé.

Při zákonu schválnosti vám na nové boty vždycky někdo omylem šlápne. V případě tenisek od italské značky Gucci to však...

ČEZ na dně. Slabý výsledek bude bolet i státní kasu

Ilustrační snímek

ČEZ vykázal nejhorší výsledky za posledních patnáct let. Projeví se to i na výplatě dividend do státního rozpočtu....

Najdete na iDNES.cz