Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Úterý 6. prosince 2022 Mikuláš

Prodej Aera Vodochody je dokončený, většinu podniku nově vlastní Maďaři

  15:23
Český výrobce letadel Aero Vodochody má konečně nového majitele. Skupina Penta podnik prodala firmě HSC Aerojet, v níž má většinu maďarský finančník Kristóf Szalay-Bobrovniczky. Menší podíl vlastní česká skupiny Omnipol. Součástí prodeje je i letiště Vodochody.

Český výrobce letadel s dlouholetou historií. | foto: ČTK

K podpisu smlouvy o prodeji došlo už v červenci. Transakci zároveň posuzoval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který v srpnu povolil vstup maďarského partnera. Vedení společnosti pod novými vlastníky se ve čtvrtek ujal Viktor Sotona, který v leteckém průmyslu působí řadu let.

MRO

 • V originále Maintenance, Repair and Operations.
 • Anglická zkratka pro údržbu, opravy a provoz.

„Aero bude i nadále rozvíjet všechny tři pilíře svého podnikání, kterými jsou výroba a vývoj vlastních letounů, dále MRO zakázky na údržbu a opravy letounů, a rovněž výrobní programy aerostructures, tedy dodávky leteckých celků domácím a zahraničním zákazníkům,“ uvedl Sotona, který dosud vedl společnost Era, jež vyrábí i vyvíjí systémy pro zajištění letového provozu. Pod jeho vedením dosáhla firma rekordních tržeb a zdvojnásobila počet zaměstnanců.

Mluvčí Aera Vodochody Tobiáš Tvrdík potvrdil předchozí informace uveřejněné v médiích, podle nichž získává Omnipol ve společnosti HSC Aerojet 20procentní podíl a 80procentní podíl ovládne maďarská skupina, která má zajištěné financování své investice státní Maďarskou rozvojovou bankou, což svědčí o zájmu Maďarska o další spolupráci. Maďarská rozvojová banka poskytla úvěr 150 milionů eur (3,8 miliard korun). 

Většinový majitel HSC Aerojetu Kristóf Szalay-Bobrovniczky má úzké vazby na maďarského premiéra Viktora Orbána. Podle dřívějšího zjištění Hospodářských novin Szalay-Bobrovniczky před rokem 2010 pomáhal Viktoru Orbánovi připravit se na návrat k moci. V roce 2016 byl Szalay-Bobrovniczky bez předchozí diplomatické zkušenosti jmenován velvyslancem Maďarska ve Velké Británii. Manželkou finančníka je mluvčí Orbánovy vlády Alexandra Szalay-Bobrovniczky.

Ztráty kvůli náročné certifikaci

Aero ve středu navštívila maďarská delegace a maďarská armáda už dříve projevila zájem o 12 letounů L-39NG. Maďarsko postupně využívalo všechny typy proudových letounů vyrobené v Aeru.

Aero L-39NG

Omnipol je dlouhodobým partnerem Aera zodpovědným za obchodní aktivity v řadě zemí a je také od roku 2015 strategickým partnerem projektu L-39NG. Penta Aero vlastnila 14 let, získala jej po privatizaci. 

Podle posledních zveřejněných hospodářských výsledků z předloňského roku hospodařila společnost se ztrátou, důvodem byly mimo jiné značné investice do certifikace nového letounu L-39NG. Provozní ztráta před odpisy činila 383 milionů korun, celkové příjmy dosáhly 2,9 miliardy korun. 

Výsledky za loňský rok zatím Aero nezveřejnilo. Původně předpokládalo návrat k zisku, avšak mimo jiné i kvůli dopadům pandemie, která zastavila nebo výrazně zpomalila některé transakce, bude podle předběžných odhadů hospodaření opět ztrátové, avšak ztráta by měla být nižší než v roce 2019.

Aero Vodochody

Největší výrobce letecké techniky v Česku a jeden z nejstarších leteckých výrobců na světě.

 • Firma drží celosvětový primát ve výrobě vojenských proudových cvičných letadel. 
 • V současnosti se Aero věnuje vývoji nového cvičného L-39NG, jenž absolvoval svůj první let v prosinci 2018. Aero letos spouští jeho sériovou výrobu. Smlouva o dodávce 12 letounů už je podepsaná s vietnamským ministerstvem obrany, už dříve projevil zájem například Senegal nebo státní podnik LOM Praha.
 • Důležitou náplní činnosti společnosti jsou také opravy, modernizace a komplexní údržba letadel L-39, L-59 a L-159.
 • Třetím obchodním pilířem firmy jsou dodávky součástí letadel dalším výrobcům. Aero vyrábí například náběžné hrany křídel pro Airbus. 
 • Aero zaměstnává přes 1300 lidí.
 • Společnost se v posledních letech rozvíjela pod italským managementem v čele s prezidentem a předsedou představenstva Giuseppem Giordoem. Předloni Giorda v čele firmy nahradil Dieter John, který v minulosti působil na vrcholných pozicích společností Bombardier, Airbus nebo Eurocopter.
 • Giordo přišel do Aera v roce 2016. Za jeho vedení firma prošla první fází strategické transformace, v rámci které se zaměřila na vojenskou výrobu a vrátila se k vývoji a výrobě vlastního letadla L-39 NG. Nové zbrojní projekty zatím nejsou výdělečné a Aero je po celou dobu ve ztrátě. Jeho provoz musel vlastník, kterým je investiční skupina Penta, dotovat.
Cvičný stíhací letoun Aero L-39 Albatros na dobových záběrech z roku 1976

Historie

 • Aero v roce 2019 oslavilo 100 let své existence. 
 • Firma se nejprve v pražských Holešovicích věnovala opravám letadel. Již v roce 1919 zde vznikl v licenci prototyp vlastního stroje, vojenský cvičný dvouplošník Aero A1. 
 • O dva roky později Aero představilo první civilní letoun A-10. V období první republiky Aero v nové továrně v Praze - Vysočanech vyrábělo několik úspěšných strojů, například řadu vojenských dvouplošníků, v britské licenci dopravní De Havilland DH-50 a ve francouzské bombardér MB-200. 
 • Společnost vyráběla i malé osobní automobily Aero a například i kočárky, motocyklové sajdkáry, váhy a kajaky. Za války firma pracovala pro okupační Německo.
 • Po válce začala znárodněná firma vyrábět pro čs. vojenské i civilní letectvo, vznikl zde například čtyřmístný letoun Aero 45. 
 • Zlomovým byl rok 1953, kdy firma zahájila výrobu proudových letadel. Nejprve šlo o velkosériovou licenční výrobu sovětského stroje MiG-15a odvozených typů. Později přišla éra slavných proudových cvičných letounů L-29 Delfín a L-39 Albatros (na obrázku).
 • Na základě L-39 a z něho odvozeného L-59 firma vyvinula pokročilý lehký bojový letoun L-159 ALCA s výkonnějším motorem a moderní avionikou. Program měl být po pádu komunistického režimu záchranou společnosti po ztrátě východních trhů i jedním z pilířů českého zbrojního průmyslu. Letounu se ale ve světě prorazit nepodařilo. Kromě české armády si ho pořídil jen Irák, létá také v USA u firmy Draken, která při výcviku pro americké letectvo simuluje nepřítele.
 • Aero za 100 let existence celkově vyrobilo na 11 tisíc letounů, z toho 6700 cvičných proudových, což je dle firmy 70 procent celosvětové produkce.
 • Po změně režimu prošlo Aero privatizací. Nejprve jej ovládly převážně státní banky. Vláda v říjnu 1996 rozhodla, že firmu finančně restrukturalizuje a poté prodá. Kupcem se stalo konsorcium společností Boeing, McDonnel Douglas a ČSA, od kterého se mimo jiné očekávalo prosazení L-159 na světových trzích. O sedm let později se vláda, nespokojená se situací ve firmě, dohodla na ukončení akciové účasti Boeingu. V říjnu 2006 prodala Aero společnosti Oakfield ze skupiny Penta.
Autoři: ,
 • Nejčtenější

Ruský plyn si našel cesty a dál proudí do Evropy, hlavně ve formě LNG

Před invazí na Ukrajinu byl pro Evropu nejdůležitější ruský plyn z plynovodů. Tyto trasy jsou nyní sice v různé fázi...

Skipas za bezmála 70 eur. V Rakousku i Německu začíná sezona cenovým šokem

Lyžařská sezona v Rakousku začíná cenovým šokem, v některých oblastech se ceny denních skipasů přiblížily hranici...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pokud cenovka končí na devítku, pravděpodobně jste přeplatili, zjistila studie

Při vánočních nákupech narazíte na mnoho devítek na cenovkách. Zákazníci je mají tendenci vnímat jako výhodné a řádově...

Začíná platit embargo na ruskou ropu, přesto budou pohonné hmoty zlevňovat

Premium Ani kapka ruské ropy nesmí od pondělí do evropských přístavů. Začíná totiž platit embargo, na kterém se dohodly členské...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Další podezřelé úmrtí kolem kryptoměn. Ve Francii zahynul ruský obchodník

Při cestě ze Švýcarska do Monaka zemřel v pátek ruský obchodník s kryptoměnami Vjačeslav Taran. Zřítila se s ním...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Francouzský energetický gigant hledá nové zaměstnance. O lidi musí bojovat

Francouzská energetická společnost EDF hledá novou generaci pracovníků, kteří by se mohli okamžitě vrhnout na opravu...

Výrobce slavné whiskey rozlítila hračka pro psy. Žene jejího výrobce k soudu

Výrobce světoznámé whiskey Jack Daniel’s, stejnojmenná palírna v Lynchburgu ve státě Tennessee, se obrátil na americké...

Bankou roku se stala Komerční banka, pojišťovnou Kooperativa

V hlavní kategorii 21. ročníku Mastercard Banka roku zvítězila Komerční banka, ocenění Pojišťovna roku získala...

Uchazeči o Dukovany podali nabídky. Přišly šifrovaně do zvláštního úložiště

Francouzská společnost EDF, jihokorejská KHNP a kanadsko-americký Westinghouse v úterý předložili prvotní nabídky do...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...