Absolventi slyší na velké značky, chtějí práci v Googlu nebo ČEZ

  3:46aktualizováno  3:46
Dalo by se říct, že velká značka rovná se příliv absolventů. Firmy jako Škoda Auto, Apple či bankovní instituce lákají vystudované vysokoškoláky nejvíc. Někdy jsou však představy studentů mimo realitu. Apple nebo Google u nás zaměstnávají jen minimum lidí a téměř nenabírají.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Koláž - iDNES.cz

Martin Šmejkal studuje druhým rokem Národohospodářskou fakultu Vysoké školy ekonomické a o svém ideálním zaměstnavateli často přemýšlí.

"Z pohledu mého studia by se mi líbila práce třeba v České národní bance, ale také třeba ve velkých bankách, jako je Česká spořitelna či ČSOB. Z jiného oboru pak třeba Volkswagen Group," zamýšlí se Šmejkal. Na těchto firmách ho láká především punc úspěchu a prestiž velké značky.

Letošní výsledky průzkumu berlínské výzkumné společnosti Trendence Institut ukazují, že mladý ekonom není v podobném uvažování sám. Průzkumu se v Česku na přelomu roku 2011 a 2012 zúčastnilo formou elektronického dotazníku bezmála 16 tisíc studentů z 38 fakult.

V celkovém součtu si zmiňované banky oproti předešlým letům mírně pohoršily. Česká národní banka sice u ekonomů uhájila své druhé místo, o několik míst se však propadla loni třetí Komerční banka, z první desítky pak vypadla jak Česká spořitelna, tak i ČSOB.

Stabilní oblibě se těší energetický kolos ČEZ. U techniků ho však poprvé předběhl globální lídr podobných žebříčků Google.

Jde o marketing, nikoliv o realitu

Podle marketingových odborníků tak u mladých převládá při hodnocení ideálního chlebodárce vnímání marketingového obrazu nad reálnými nástupními možnostmi. Faktem totiž je, že Google ve velkém v Česku nenabírá, má zde jen 30 zaměstnanců.

"Ve stejné kategorii značky snů se objevuje i Apple, přestože tato společnost u nás vůbec nikoho nezaměstnává," všímá si dalšího důkazu o nereálnosti představ studentů Martin Charvát, reklamní odborník z agentury Konektor. U ekonomů byl Apple pátou nejžádanější firmou, u techniků pak jedenáctou.

Vliv aury silných značek potvrzuje i Luboš Rezler, ředitel klientského servisu z výzkumné společnosti Millward Brown. "Pochopitelně má na preferenci zaměstnavatele vliv jeho značka, tedy jakou představu a tím i očekávání od něj potenciální zaměstnanci mají," myslí si Rezler. Podle něj jde o kombinaci dvou úhlů pohledu. "Jednak důvěra ve značku a pak doporučení jako značky samotné coby zaměstnavatele a pak jako značky z pohledu zákazníka," uzavírá Rezler.

Výrazně stoupla největší automobilka v Česku Škoda Auto. Ta si oproti minulým letům polepšila jak u ekonomů, tak u techniků. V obou kategoriích obsadila třetí místo - přitom loni její popularita u ekonomů nestačila ani na první patnáctku. U techniků se na pomyslný bronz dostala ze sedmého místa.

Mladoboleslavské Škodě pomohla slušná kondice průmyslu na konci loňského a začátku letošního roku. Firma si vedla dobře i ve srovnání s ostatními automobilkami v Evropě. Informace o vysokém počtu vyrobených aut i úspěšných prodejích tak zapůsobily i na vysokoškoláky.

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Další z rubriky

Další velká ztráta pro Boeing. Saúdové raději než 737 MAX koupí airbusy

Boeing 737 Max 8

Saúdské nízkonákladové aerolinie Flyadeal v neděli oznámily, že zrušily svou objednávku na třicet letounů Boeing 737...

Googlu došla trpělivost s prodejcem vstupenek Viagogo, stopl mu inzerci

Jedna z poškozených klientek služby Viagogo.

Americká společnost Google vyloučila britského prodejce vstupenek Viagogo z řad svých inzerentů. Reagovala tím na...

Tatra přepálila růst a skončila po třech letech ve ztrátě

Armádní vůz Tatra T-810

Kopřivnická automobilka Tatra Trucks skončila loni ve ztrátě 69 milionů korun. Tržby se jí meziročně snížily o 1,9...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz