Bakala prodává 43 tisíc bytů. Firmu RPG kupuje investor Round Hill

  9:52aktualizováno  9:52
Miliardář Zdeněk Bakala prodává přes 43 tisíc bytů na Ostravsku a další servisní firmu v rámci RPG. Novým majitelem rozsáhlého bytového fondu se stane zahraniční realitní investor Round Hill Capital. V Česku dosud nepodnikal.

Byty patřící společnosti RPG v Orlové (dům RPG je na snímku vlevo). | foto: Tomáš HájekMAFRA

Akvizici oznámila v tiskové zprávě společnost Round Hill Capital, která provozovala přes 55 tisíc bytů například v Německu, Nizozemsku a Velké Británii. Společnost RPG Byty je největším soukromým poskytovatelem nájemního bydlení v České republice z hlediska počtu vlastněných a spravovaných bytů.

Round Hill kupuje stoprocentní podíl v RPG Byty prostřednictvím v Česku založených společností. Spolu se servisní firmou RPG Služby získá 43 083 bytových jednotek.

„Round Hill má za sebou mnoho let úspěšných, aktivních investic do rezidenčního bydlení v Evropě a jeho správy. Těšíme se na spolupráci s vedením RPG Byty a RPG Služby, abychom dokázali nadále spravovat obě společnosti s maximální odpovědností a zajistili, že nájemníci budou dlouhodobě těžit z naší péče a profesionálního přístupu.“ řekl k akvizici Michael Bickford, zakladatel a generální ředitel Round Hill Capital.

„Těší nás, že došlo k dohodě o prodeji tohoto portfolia společnosti Round Hill, která patří k zavedeným investorům a správcům v oboru,“ potvrdil jednatel RPG Byty zodpovědný za provoz Pavel Klimeš.

Předchozí pokus s burzou nevyšel

Bakalovi se tak povedl obchod, o který se neúspěšně pokusil už loni. V dubnu 2014 totiž majitel RPG bytů ohlásil, že na amsterdamské burze uvede akcie společnosti Domus, která pod sebou měla majetek i závazky RPG bytů (více zde). Prodat RPG přes burzu se ale nakonec nepodařilo.

Fotogalerie

Měsíc po prvotním oznámení totiž firma vstup na burzu zrušila s odvoláním na podmínky na trhu (více zde). Jinými slovy to znamenalo, že firmy, které měly akcie uvést na trh, o ně neměly zájem. Nebo je nechtěly za cenu, kterou požadovali Bakalovi lidé. Z obchodu tak tehdy sešlo a spolumajitel NWR se dočkal až nyní.

Obchod jako úspěch ale nehodnotí nájemníci, kteří v čerstvě prodaných bytech žijí.  „Nevěděli jsme to, je to pro mne blesk z čistého nebe,“ řekl MF DNES předseda sdružení nájemníků Bytyokd.cz Roman Macháček. „Trváme na tom, že bytový fond OKD získala skupina pana Bakaly podvodem, trváme na tom, že má tento majetek přejít na obce či na nájemníky. Je nepřípustné, aby se na něm obohacovali soukromí investoři,“ dodal. Firma ujišťuje, že z hlediska každodenního provozu se pro nájemníky bytů nic nemění.

Problematická privatizace

Sdružení podalo před časem stížnost na Evropskou komisi, protože při privatizaci OKD došlo podle něj k nedovolené veřejné podpoře: Stát při doprodeji akcií OKD tehdejším majitelům minoritního podílu v čele s Viktorem Koláčkem nezahrnul do ocenění bytový fond, nebytové nemovitosti a další majetek. Prodejní cena necelé poloviny dolů byla proto zřejmě nižší, než odpovídalo tržní hodnotě.

Stát za balík dostal 4 miliardy korun, Koláček a spol. pak balík obratem prodali Zdeňku Bakalovi a jeho partnerům. Kvůli privatizaci čelí už půl roku soudní žalobě státní úředníci a soudní znalec, kteří se na privatizaci podíleli. Soudní řízení s nimi ale dosud nezačalo. „Evropská komise při svém rozhodování o veřejné podpoře čeká právě na výsledek soudu o privatizaci,“ říká Macháček.

06.srpna 2015 v 13:51, příspěvek archivován: 06.srpna 2015 v 14:10

Pan prezident k prodeji bývalých hornických bytů: Pan Bakala znovu porušil slib, že byty prodá nájemníkům za zvýhodněnou cenu.

Aktuální transakce přiměla k poznámkám i některé politiky. Za porušení Bakalova slibu ji označil prezident Miloš Zeman, na průběh celé privatizace poukázal při této příležitosti i místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Round Hill od svého založení v roce 2002 investovala více než 6 miliard eur do evropských nemovitostí zahrnujících nájemní bydlení, kancelářské prostory, ubytování pro studenty či hotely.

Autoři: , ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Lidé jsou na slevách závislí jak na cukru, řekl šéf H&M. Omezí je

Logo H&M

Zboží švédského oděvního řetězce H&M si Američané zvykli často nakupovat ve slevách. Nový šéf v USA Martino Pessina to...

Coca-Cola chce znovu zabodovat. Do boje nasadila pomeranče

Nová příchuť Coca-Coly, Coca-Cola Orange

Společnost Coca-Cola minulý týden odhalila novou příchuť svých světoznámých kofeinových nápojů – pomeranč. Je to první...

TGV + ICE + Pendolino dohromady? Na to zapomeňte, zatrhl fúzi Brusel

Berlaymont, sídlo Evropské komise

Evropská komise (EK) zablokovala spojení německého Siemensu a francouzské společnosti Alstom. Fúze by podle ní ohrozila...

Najdete na iDNES.cz