Analytik odpoví, proč ceny pohonných hmot letí vzhůru
Konec rozhovoru
Osobnost již neodpovídá. Čtenáři se ptali do 14. května 2008 do 11:30
OTÁZKA:
Dobrý den, lze vůbec věřit přepovědím analytiků?
Pavel
ODPOVĚĎ:
Dobrý den. Pokud obchodujete na burze, věřte především sám sobě. Co se týče analytiků, jako v každém řemesle jsou zde lidé lepší a horší a hodnocení úspěšnosti jejich predikcí lze vysledovat. My například zveřejněné analýzy a predikce uchováváme veřejně přístupné, takže si obrázek o jejich úspěšnosti můžete učinit velmi snadno. Pokud máte zájem, zkuste http://www.colosseum.cz/index.php?m=informace&sub=analyzy.
14.5.2008 11:09
OTÁZKA:
Bude stát benzin 40 korun? A kdy přesně?
ps:Máte hezké rty.
paskudilek
ODPOVĚĎ:
Děkuji. Pár plastik, nic velkého :-) K otázce: Podle mých propočtů by se měla cena benzínu přehoupnout přes 40 korun až při ceně ropy kolem 200 USD za barel. To je velmi daleko a sám jsem skeptický ohledně mnohých předpovědí, že ropa bude stát v průměru 200 USD za barel již příští rok. Vsadil bych na to, že letos benzín za 40 nebude, nicméně dlouhodobé prognózy jsou stále nepříznivé: ropy je a bude nedostatek a poptávka neklesá ani při stále vyšších cenách. Do toho pokračuje měnová expanze centrálních bank a neochota zvyšovat úroky. To je dohromady směs, která neustále rostoucí ceny téměř garantuje.
14.5.2008 11:15
OTÁZKA:
Dobrý den.
Myslíte že existuje na světě někdo, kromě spotřebitelů, kdo by si přál aby se cena ropy,respektive benzinu a nafty zastavila či dokonce klesla? Podle mě ne, lidi jezdit potrebujou a budou ji kupovat ikdyz bude stat treba 50 Kč /litr, stat vydela, distributori vydelaji a na spotrebitele nikdo nemysli, jsou to takový rukojmí a pohonné hmoty maji dnes vetsi cenu jak jidlo a voda.
Michal
ODPOVĚĎ:
Máte pravdu, že z růstu cen ropy profituje mnohem více subjektů, než pouze arabští šejci, Rusové a další producenti. Nicméně v celkovém dopadu je všechny, co ropu dovážejí, efekt negativní. Ceny ropy se postupně projevují v takřka všech výrobcích a mnoha službách a to tlačí nahoru inflaci. Jinými slovy chudneme. Prostřednictvím ropy a dalších energií dochází také k obrovským přesunům bohatství a vyspělé země, které jsou energeticky nejhladovější, na to postupně doplácejí. Jde o velmi závažný fenomén, který rozhoduje o dlouhodobých osudech zemí. Přístup k energiím je základem k bohatství a kdo ho nemá, zůstane dlouhodobě v podřízené pozici.
14.5.2008 11:23
OTÁZKA:
Dobrý den, bude stát benzin 40 korun?
Hulibert
ODPOVĚĎ:
Bude. Je otázka kdy.
14.5.2008 11:23
OTÁZKA:
Dobrý den, můžete mi říci, proč se netěží více ropy?
R
ODPOVĚĎ:
Není to možné. A pokud je to možné, je to mimořárně obtížné. A pokud se potíže překonají, je to mimořádně drahé a v některých případech se spotřebuje více energie, než vznikne (např. ropné písky v Kanadě). 80% ropy pochází z tzv. konvenčních zdrojů, zjednudušeně se dá říci, že se vytvoří vrt do země a odtud proudí ropa. Podle oficiálních statistik těžba z těchto vrtů vyvrcholila v roce 2005! Zbylá těžba probíhá novými netradičními metodami, ty jsou ale velmi drahé a objemy zůstávají za očekáváním. Těžbu z tradičních nalezišť nelze zvýšit, protože jsou už za svým zenitem. Není problém, že by ropa došla. Není však možné jí těžit dostatečné množství za den. Představte si to jako houbu, kterou namočíte a pak ji ždímete. Do určitého okamžiku vody proudí stále více, ale pak vymáčknete stále méně. Velmi podobné je to s ropnými poli. Jejich produkce roste a pak klesá podle tzv. Hubbertovy křivky. Pokud chcete vědět více, zadejte "peak oil" do vyhledávače.
14.5.2008 11:31
OTÁZKA:
dobrý den. Všichni víme, že cena ropy je vyhnána vždy jen "hysterií" obchodníků/spekulantů ! Odbory ve skotsku pohrozí stávkou = +5dolarů/barel, vítr v Mexiku = + 5dolarů/barel. Ale po zmizení těchto "krizí" se cena zpět nevrátí ! Proč se vlády nesnaží tento lichvářský systém omezit. Ropa je přece strategická surovina !
Aleš Javůrek, Praha
ODPOVĚĎ:
Investoři a spekulanti pouze problém zhoršují, přilévají oheň do ohně. Oheň však nezaložili. Ten vznikl díky vytvoření závislosti spotřebitelů a ekonomik na ropě, která byla po desetiletí velmi levná. Nyní, když je drahá, si nikdo nechce odvyknout.
14.5.2008 11:32
OTÁZKA:
Bude stát benzin 40 korun?
R
ODPOVĚĎ:
Viz. předchozí odpovědi.
14.5.2008 11:33
OTÁZKA:
Při tak drahém benzínu je nyní asi jediné řešení nejezdit vůbec nebo na LPG.A jak vydíte možnost snižování cen ropy se zaváděním alternativních věcí.Např. budoucí využití vodíku atd.
karl
ODPOVĚĎ:
Rostoucí cena ropy otevírá nové prostory pro alternativy. Budoucnost vidím pozitivně, protože s vyšší cenou budou růst investice do výzkumu. To se již děje a v automobilovém průmyslu je již velmi vidět snaha o posun k úsporným autům. Trvá však dlouho, než se z prototypů na výstavách stanou auta v našich garážích. Vlády mohly tuto dobu zkrátit podporou aut s nižší spotřebou.
14.5.2008 11:36
OTÁZKA:
Dobrý den, je reálné, aby stát v určité situaci "sáhnul" na výši daně, která je uvalena na pohonné hmoty a cenu tak alespoň částečně reguloval (a pomohl tak regulaci náhlého růstu dalšího zboží a služeb, jejichž ceny jsou více či méně spjaty s cenou pohonných hmot)?
PJR
ODPOVĚĎ:
Toto řešení nevidím jako příliš reálné. Jsme členy EU a zde jsou naopak snahy zvyšovat minimální sazby těchto daní. Státní rozpočty jsou na této dani závislé a pokud vím, tak náš rozpočet je neustále schodkový i v době největší konjunktury...
14.5.2008 11:38
OTÁZKA:
Cena PHM na stojanech ČS se sestává z nákladů na ropu, její dopravu, zpracování, finalizaci pohonných hmot, distribuci, maloobchodní prodej a marží všech zúčastněných subjektů. K tomu přistupuje celkové zdanění v úrovni cca 50%. Mohl byste upřesnit procentický podíl ceny ropy na finální maloobchodní ceně PHM u ČS a v souvislosti s tím říci, zda se Vám zdají výkyvy v cenách ropy odpovídající výkyvům v cenách PHM pro koncové uživatele?
buxus
ODPOVĚĎ:
Pokud se podíváte na cenu benzínu v Rotterdamu, činí aktuálně cca 12,70 Kč za litr. U nafty je to 14,60. Připočtěte spotřební daň a DPH a jste na 29,30 u benzínu a 32 u nafty. Srovnejte s cenami u stojanů a vidíte marže distributorů. Ty jsou nyní nižší než průměrné, dá se říci, že si velkoobchodníci a čerpací stanice trochu utahují opasky, takže na ně v současné době nadávat nelze. Otázka je, jak dlouho to vydrží, vydělávat musí každý, jinak to nemá přeci smysl.
14.5.2008 11:42
OTÁZKA:
Dobrý den.
Počítáte, že ruku v ruce s rostoucí cenou benzínu (a i nafty) porostou ceny i alternativních pohonných hmot? Myslíte si, že stát s ohledem na rostoucí ceny PH sníží spotřební daň a tak zmírní nárust, nebo bude dál trvat na stávající hodnotě a tak "pumpovat" do státního rozpočtu další peníze?
petr s
ODPOVĚĎ:
Ceny alternativních pohonných hmot jsou určitě spjaté s cenou benzínu i nafty, jde o blízké substituty. Dokonce i ceny různých zemědělských komodit jsou s ropou v posledních letech svázány. Snížení spotřební daně vidím nereálné, viz. výše.
14.5.2008 11:44
OTÁZKA:
Dobry den, myslite si, ze je realne, aby se EUR stalo hlavni menou pouzivanou pri obchodech s ropou? Jaky by to melo dopad na USD?
Ales Riha
ODPOVĚĎ:
Je to reálné, ale nikoliv v blízké budoucnosti (1 - 2 roky). Snahy jsou a již hodně ropy se prodává za EUR a JPY. Dolar ztrácí dominantní roli v obchodování s ropou (nejen), ale jde o velmi pozvolný jev.
14.5.2008 11:45
OTÁZKA:
Dobry den, dnes rano jsem četl "ČTK: Američané kvůli vysoké ceně ropy možná přestanou plnit zásobníky" myslíte si že by to pomohlo snižit cenu ropy pod 100 dolaru, nebo spekulati udrži cenu a americe to nepomůže ?
Warcz
ODPOVĚĎ:
Plnění strategických rezerv je dosti velkým vlivem na straně poptávky, zejména v současné napjaté situaci. Kromě USA ale plní i jiní, zejm. Čína. Pokud by došlo k zastavení, ceny by zkorigovaly, ale 100 USD není na obzoru.
14.5.2008 11:47
OTÁZKA:
podotázka k již položené otázce. Není to tak, že vlády mají v podstatě radost ze zvyšování cen ropy ? Náklady soukromým firmám zaplatí zákazník, větší využití MHD, větší výběr peněz na spotřební dani, inflaci svalovat na ropu a pod. .... ? hezký den !
Aleš Javůrek. Praha 9
ODPOVĚĎ:
Problémem je, že peníze odtékají do ciziny a to je dlouhodobě nepříznivé pro všechny. Kdyby stála ropa 10 USD, zbylé peníze bychom uspořili a mohli investovat nebo utrácet doma. Na tom by stát vydělal také. Máte pravdu, že inflace státům vyhovuje, protože jsou v pozici obrovských chronických dlužníků. To je fenomén, který začal až ve 20. století a od té doby máme deficity a dluhy veřejných financí a "shodou okolností" neustálou inflaci. Chytře vymyšlené řešení, jak obrat lidi.
14.5.2008 11:51
OTÁZKA:
Dobrý den, chci se zeptat zda má vliv na cenu ropy i fakt, že se začíná čím dál více přemýšlet o alternativních palivech a mnoho automobilů na tyto pohony již jezdí. Zásoby ropy nejsou nevyčerpatelné a nejou na tom zrovna růžově. Proč se tedy začíná pomalu vyplácet právě alternativní palivo před ropou a ropa i přesto stále stoupá na ceně. Je toto začátek konce ropných výrobků? Děkuji za odpověď.
Kostrba
ODPOVĚĎ:
Alternativní paliva zamezují ještě většímu zdražování ropy a klasických paliv, nicméně jejich podíl je ve skutečnosti stále ještě zanedbatelný.
14.5.2008 11:52
předchozí | 1 2 3 | další |