Dámská kupé ve vlacích. Ženy je vítají, pro část mužů to je islamizace

  15:28aktualizováno  15:28
České dráhy po více než dvou letech provozu speciálních kupé pro ženy vědí, komu se líbí a komu protiví. Dámy a rodiče mladých dívek je vítají, někteří muži je naopak nesou nelibě a chápou je jako přebírání kultur některých muslimských zemí, kde muži a ženy jezdí odděleně.

Takovýto piktogram označuje kupé pro ženy. Koláž iDNES.cz | foto: iDNES.cz / České dráhy

Dráhy otevřely první kupé pro dámy na začátku roku 2012, aby do vlaků přitáhly ženy, které se bojí jezdit například v méně vytížených spojích či za šera v jednom kupé společně s muži (více zde). Od té doby jezdí speciální kupé zhruba na stovce vlaků EC/IC a rychlíků, v nichž se používají vozy s oddíly, kde je prostor rozdělen, a je tak méně přehledný.

Islamizace či vehementní feminismus? Nesmysl, říkají Dráhy

Ženy si tyto vyhrazené prostory pochvalují, někteří muži je naopak nesou těžce, vyplývá ze zkušeností Svazu cestujících ve veřejné dopravě. „Když Dráhy kupé zavedly, procházeli jsme vlaky a viděli jsme, že je ženy hodně využívaly. Někteří muži se však proti nim vymezují, protože to chápou jako vyhrocený feminismus. Myslím, že to není třeba. Vzhledem k tomu, že takové kupé je v celém vlaku většinou jen jedno, tak to považuji za zanedbatelnou plochu, která by byla mužům 'upírána',“ uvedl Miroslav Vyka, prezident Svazu cestujících ve veřejné dopravě.

Podobně rozdělené reakce zaznamenávají i Dráhy. „Ženy a rodiče dívek tyto oddíly vnímají pozitivně. Naopak jsou skupiny, především muži, kteří tuto službu vnímají negativně a označují ji dokonce za islamizaci,“ říká mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

„To je samozřejmě nesmysl, protože zdvořilost k ženě, péče o ženu, její hýčkání a ochrana je spojeno především s naší západní křesťanskou kulturou. Mimochodem tato služba mnohem déle a bez jakýchkoliv komplikací funguje v sousedním katolickém Rakousku, odkud k nám před několika lety vlastně přišla,“ dodává.

Podle něj jdou speciální kupé přirovnat k parkovacím místům pro ženy, které se na základě evropské vyhlášky doporučuje zřizovat ve velkých parkovacích domech. Tam se staví v blízkosti východů, na přehledných a zvlášť osvětlených místech, aby ženy měly větší pocit bezpečí (o parkovacích místech jen pro ženy čtěte zde).

Žena může nechat muže vykázat, pokud jsou jiná místa volná

Mají však ženy na kupé označené speciálním piktogramem výhradní nárok, nebo si do něj mohou sedat i muži? Na to se redakce iDNES.cz ptala čtenářka, která si přála sedět v kupé bez mužů, ale u průvodčí se žádostí o jejich vyvedení nepochodila.

„Ráda bych věděla, jak je to s oddílem pro ženy. S muži mám špatné zkušenosti. Dost často mě obtěžují a mamka mě potom nechce pustit samotnou. Průvodčí mi nechtěla vyhovět, když jsem jí požádala, aby je vyprovodila. Pánové si tam seděli s klidem dál. Průvodčí tvrdila, že to je na jejich benevolenci. Pokud měla pravdu, tak jaký mají takové oddíly smysl?,“ ptala se dvacetiletá dívka.

Fotogalerie

Podle Šťáhlavského není z dotazu jasné, zda byl vlak plně vytížený, nebo v něm byla jiná volná místa. „Pokud by se jednalo o méně vytížený spoj, pak byl postup průvodčí nesprávný. Dáma má nárok být v oddíle zcela sama, když o to vysloveně požádá. Muž musí oddíl opustit a využít místo v jiném kupé. Je to i otázka slušného vychování. Pokud tak muž neučiní sám, je povinností průvodčí vyžadovat dodržení přepravních podmínek,“ říká mluvčí Drah. 

Odlišná situace by však podle něj byla v přepravní špičce. Za takové situace není možné nechat cestující stát na chodbě vozu a doprovod vlaku může do oddílu usadit i muže. „V plně obsazeném vlaku s mnoha spolucestujícími v blízkosti, kteří mohou poskytnout pomoc, pozbývá platnost i argument bezpečnosti,“ dodává Štáhlavský.

Kupé ale obecně ve vlacích mizí ve prospěch velkoprostorových vozů (více zde). Ženy se tak se speciálními prostory určenými pouze jim například na lince Praha - Brno - Vídeň budou muset do konce roku rozloučit. Nahradí je totiž velkoprostorové vagony souprav railjet, které podle Šťáhlavského právě svým uspořádáním zajišťují samy o sobě větší bezpečnost.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

D11 se prodraží o 148 milionů. Byla to nejrozumnější varianta, řekl Ťok

Ředitelství silnic a dálnic zahájilo stavbu D11 od Hradce Králové do Smiřic (2....

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se dohodlo se společnostmi Eurovia, Metrostav a Swietelsky na dodatku ke smlouvě na...

Největšímu letadlu na světě odzvonilo, Airbus ohlásil konec výroby

Airbus A380 je letadlo se dvěma palubami. Podobné uspořádání má i legendární...

Evropská společnost Airbus ve čtvrtek ohlásila konec výroby letounu A380 superjumbo. Největší stroj pro osobní přepravu...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Najdete na iDNES.cz