EU mění pravidla v železniční dopravě. Uleví zdravotně znevýhodněným

  16:54aktualizováno  16:54
Nová pravidla pro cestování na železnici schválili ve čtvrtek ve Štrasburku poslanci a poslankyně Evropského parlamentu. Odhlasovali mimo jiné změny pro hendikepované a upravili podmínky odškodnění při zpoždění vlaku.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Libor TeichmannMAFRA

Cestování vlakem by mělo být jednodušší i pro cestující s omezenou schopností orientace a pohybu. Europoslanci to ve čtvrtek odhlasovali ve Štrasburku. Nařízení o ochraně cestujících by se nově mělo vztahovat také na vnitrostátní osobní dopravu, na kterou řada členských států doposud uplatňuje výjimku.

„Lidé se zdravotním postižením dnes musí své cesty vlakem dlouhodobě plánovat, což jim komplikuje život nejenom v naléhavých situacích. Jsem proto velmi ráda, že poslanci dnes podpořili zkrácení lhůt pro objednávání asistenčních služeb, což byl i jeden z mých pozměňovacích návrhů,“ uvedla v tiskové zprávě poslankyně Evropského parlamentu Olga Sehnalová z ČSSD.

Lidem se zdravotním postižením mají nová pravidla nejenom výrazně usnadnit plánování cesty vlakem, ale i pomoci s dosažením větší nezávislosti. „Ve větších stanicích bude nově stačit být pouze 30 min před odjezdem vlaku. V menších stanicích dojde ke zkrácení na 3 hodiny a v těch bez zaměstnanců drah bude stačit objednat asistenční službu pouze 12 hodin předem,“ dodala Sehnalová.

Europoslanci současně odmítli návrh Komise na uplatňování „vyšší moci“, která by znamenala ztrátu nároku cestujících na odškodnění v případě nepředvídatelných událostí, jako jsou přírodní katastrofy.

Momentálně mají cestující právo na kompenzaci ve výši 25 % z jízdného v případě, že spoj nabral zpozdění jednu až dvě hodiny. V případě delšího zpoždění má cestující nárok na 50 % z ceny. Nárok na odškodnění ztrácí pokud byl o zpoždění informován před nákupem jízdenky.

Tato čísla navíc platí pouze pro mezistátní spoje v rámci EU. O výši kompenzace u zpožděných vnitrostátních spojů a také mezistátních spojů, které mají výchozí či konečný bod mimo EU, zatím rozhodují orgány jednotlivých členských států.

Čtvrteční hlasování je zatím pouze dílčím výsledkem. Výslednou podobu legislativního návrhu ovlivní třístranná jednání mezi Komisí, Parlamentem a Radou.

Autor:

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Vlak jako metro. Na pražské letiště se pojede o 10 minut rychleji

Vizualizace části úseku vlaku na ruzyňské letiště - Masarykovo nádraží v Praze.

Vlakem nebo metrem na pražské letiště? Zatímco Pražáci by raději pro chybějící spojení do centra města preferovali...

Další z rubriky

Zdanění leteckého benzinu by zdražilo letenky v Evropě

Ilustrační snímek

Zdanění leteckého paliva, kerosenu, v Evropské unii by přineslo snížení uhlíkových emisí sektoru o 11 procent, přičemž...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

K elektrorevoluci zavelel i Mercedes. Do 20 let skončí se spalovacím motorem

Mercedes-Benz

Německý výrobce luxusních automobilů Mercedes-Benz v pondělí oznámil, že se během dvou desetiletí zbaví spalovacích...

Najdete na iDNES.cz