EU mění pravidla v železniční dopravě. Uleví zdravotně znevýhodněným

  16:54aktualizováno  16:54
Nová pravidla pro cestování na železnici schválili ve čtvrtek ve Štrasburku poslanci a poslankyně Evropského parlamentu. Odhlasovali mimo jiné změny pro hendikepované a upravili podmínky odškodnění při zpoždění vlaku.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Libor TeichmannMAFRA

Cestování vlakem by mělo být jednodušší i pro cestující s omezenou schopností orientace a pohybu. Europoslanci to ve čtvrtek odhlasovali ve Štrasburku. Nařízení o ochraně cestujících by se nově mělo vztahovat také na vnitrostátní osobní dopravu, na kterou řada členských států doposud uplatňuje výjimku.

„Lidé se zdravotním postižením dnes musí své cesty vlakem dlouhodobě plánovat, což jim komplikuje život nejenom v naléhavých situacích. Jsem proto velmi ráda, že poslanci dnes podpořili zkrácení lhůt pro objednávání asistenčních služeb, což byl i jeden z mých pozměňovacích návrhů,“ uvedla v tiskové zprávě poslankyně Evropského parlamentu Olga Sehnalová z ČSSD.

Lidem se zdravotním postižením mají nová pravidla nejenom výrazně usnadnit plánování cesty vlakem, ale i pomoci s dosažením větší nezávislosti. „Ve větších stanicích bude nově stačit být pouze 30 min před odjezdem vlaku. V menších stanicích dojde ke zkrácení na 3 hodiny a v těch bez zaměstnanců drah bude stačit objednat asistenční službu pouze 12 hodin předem,“ dodala Sehnalová.

Europoslanci současně odmítli návrh Komise na uplatňování „vyšší moci“, která by znamenala ztrátu nároku cestujících na odškodnění v případě nepředvídatelných událostí, jako jsou přírodní katastrofy.

Momentálně mají cestující právo na kompenzaci ve výši 25 % z jízdného v případě, že spoj nabral zpozdění jednu až dvě hodiny. V případě delšího zpoždění má cestující nárok na 50 % z ceny. Nárok na odškodnění ztrácí pokud byl o zpoždění informován před nákupem jízdenky.

Tato čísla navíc platí pouze pro mezistátní spoje v rámci EU. O výši kompenzace u zpožděných vnitrostátních spojů a také mezistátních spojů, které mají výchozí či konečný bod mimo EU, zatím rozhodují orgány jednotlivých členských států.

Čtvrteční hlasování je zatím pouze dílčím výsledkem. Výslednou podobu legislativního návrhu ovlivní třístranná jednání mezi Komisí, Parlamentem a Radou.

Autor:

Nejčtenější

Polovina Čechů nebere důstojnou mzdu, měli by vydělávat zhruba 30 tisíc

Ilustrační snímek

Jakou byste měli mít mzdu, abyste mohli v Česku žít důstojně? Výzkumníci z platformy pro důstojnou mzdu, na jejíž práci...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Přejmenujte 737 MAX, radí Trump Boeingu v krizi. Na sítích se mu už smějí

Boeingy 737 MAX nesmějí už ani do USA, rozhodl prezident Trump

Americký prezident Donald Trump přišel s receptem na řešení krize ve společnosti Boeing. Podle něj by společnosti...

„Rukávky“ překážejí. Vypitá dětská pitíčka nikdo nechce recyklovat

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Až dva tisíce tun vytříděných PET lahví ročně se podle odhadů recykluje složitěji, než by mohlo. Situaci komplikují...

Velké obchody o Velikonocích: v pátek otevřeno, zavřené budou v pondělí

Ilustrační snímek

Na Velký pátek, kdy si křesťané připomínají ukřižování Krista, budou všechny obchody otevřené. Na Velikonoční pondělí...

Další z rubriky

Firma Kapsch se ohradila vůči Ťokovým výrokům. Nejsou podle ní chlapské

Karel Feix, generální ředitel společnosti Kapsch ČR

Společnost Kapsch, která vybírala řadu let v Česku mýto na dálnicích, se ohradila vůči výrokům ministra dopravy Dana...

Kraje chtějí zpoplatnit necelých 120 kilometrů silnic, zbytek má být bez mýta

Ilustrační snímek

Z devíti set kilometrů chtějí kraje zpoplatnit jen necelých 120 kilometrů silnic první třídy. Na zbytku chtějí zavést...

V Praze chybějí pokladní či kurýři. Specialisty IT si firmy vychovávají

pokladní, ilustrační snímek

Pracovní trh v Česku se při rekordně nízké nezaměstnanosti potýká s nedostatkem pracovní síly. V Praze je největší...

Najdete na iDNES.cz