Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 22. září 2023 Darina

Česko chce zelenější železnici. Dieselovým soupravám hrozí pokuty

  0:01
Nejen vodíkové nebo bateriové vlaky mají v dohledné době pomoci železnici stát se ekologičtější formou dopravy. Do pěti let se chce například ministerstvo dopravy vrátit k zavedení finančních postihů pro dopravce, kteří na elektrifikovaných tratích jezdí s dieselovými vlaky.

ilustrační snímek | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Podobným principem, tedy finanční motivací, chce úřad donutit železniční společnosti, aby jezdily s delšími soupravami. Přeprava většího počtu lidí vlaky s více vagony kromě ekologie uleví přetíženým páteřním trasám.

Sankční poplatek plynoucí z­ toho, že dopravci nevyužívají na tratích vybavených trolejemi elektrické lokomotivy, v Česku platil do roku 2015. Tehdy penalizaci jako nepřípustnou odmítl Drážní úřad a­ následně i ministerstvo dopravy. 

V Německu začaly jezdit vlaky na vodíkový pohon, první svého druhu

„Resort dopravy tehdy argumentoval, že pro obhájení vyššího zpoplatnění dieselů správce infrastruktury nepřinesl důkaz o tom, že by takovéto počínání přinášelo provozovateli dráhy vyšší náklady,“ uvedl mluvčí Správy železnic Marek Illiaš.

Dopravcům se diesely vyplatí

Naopak po zrušení příplatku se používání dieselů i tam, kde jsou natažené dráty, dopravcům v řadě případů přímo vyplatí. Elektrická energie je totiž na rozdíl od nafty zatížena takzvaným poplatkem za obnovitelné zdroje, tedy zvýšenou cenou za to, že část energie pochází ze sluneční nebo větrné energie. 

Nejde přitom o nízké částky. Podle ministerstva dopravy poplatek ve výši 50 haléřů za jednu kilowatthodinu odpovídá stejnému finančnímu zatížení, jako kdyby u motorové nafty činil obdobný poplatek pět korun. Vzniká tím paradoxní situace, kdy ekologičtější způsob dopravy je kvůli podpoře ekologičtější výroby energie zatížen větším poplatkem než technologie, která životní prostředí více poškozuje. 

Zatímco v sektoru průmyslu a domácností se postupně daří energetickou spotřebu snižovat, sektor dopravy vykazuje v ­tomto ohledu přibližně 3,5procentní roční růst.

Ministerstvo dopravy

„Kromě dieselových vlaků toto opatření přináší nekalou výhodu vůči elektrickým vlakům i kamionům,“ uvedlo ministerstvo, které nyní hledá způsob, jak nevýhodu plynoucí z poplatku za obnovitelné zdroje vykompenzovat.

Nákladní automobily navíc kromě daní za obnovitelné zdroje energie mají výhodu i v tom, že poplatky za cestu platí pouze na dálniční síti a vybraných silnicích první kategorie, zatímco okresní silnice zpoplatněné nejsou.

Na rozdíl od období před pěti lety, kdy se jádrem sporu stala ekonomika provozu, nyní po celoevropském obratu k ochraně klimatu budou o­ postizích za provoz takzvaných lokomotiv nezávislé trakce provozovaných pod elektrickými dráty rozhodovat spíše vypouštěné emise. 

Oproti vyspělým státům jsme na železnici pozadu až o 50 let, řekl expert

Právě ohled na životní prostředí se nyní dostává do popředí celé řady koncepčních materiálů ministerstva dopravy. Přeprava osob a zboží totiž v­ Česku spolyká čtvrtinu spotřebované energie, a je tedy náročnější než tuzemský průmysl. „Zatímco v sektoru průmyslu a domácností se postupně daří energetickou spotřebu snižovat, sektor dopravy vykazuje v ­tomto ohledu přibližně 3,5procentní roční růst,“ uvádí ministerstvo.

Jedním z plánů, jak dopravu zefektivnit, a přispět tak k menší energetické spotřebě, je snaha přimět dopravce k tomu, aby tam, kde je vysoký zájem cestujících, nenasazovali velké množství kratších souprav, ale naopak se snažili přepravní proud koncentrovat. 

„Na hlavních tratích bude nutné podporovat pomocí nastavení ceny za dopravní cestu zejména vlaky delší, které v rámci svého slotu odvedou více přepravní práce. Znamená to proto odstranit z výpočtu ceny za dopravní cestu hmotnostní kategorie, a to jak u osobní, tak u nákladní dopravy, protože současná struktura ceny za použití dopravní cesty nemotivuje dopravce k tvorbě menšího počtu delších vlaků,“ uvádí ministerstvo v materiálu koncepce veřejné dopravy na další sedmileté období.

Pomohla změna zákona

Za zelenější dopravu. Resort modernizuje silniční sítě a jejich provoz

První krok ve snaze omezit situaci, kdy je kapacita páteřních tratí zaplavena množstvím vlaků provozovaných na komerční riziko dopravců, položila změna zákona o ­drahách. Ta kromě jednotné jízdenky umožňuje provozovateli dráhy nařídit různým dopravcům spojování do jedné soupravy za předpokladu, že je to technicky proveditelné.

Naopak s nahrazením hmotnosti jako hlavním parametrem pro výpočet poplatku za použití kolejí to ale jednoduché nebude. V první řadě totiž právě hmotnost vlaku ideálně odráží míru opotřebení koleje, kterou železniční provoz představuje, a proto se k ní v poslední době přiklánějí i ty země, které doposud cenu za použití kolejí vypočítávaly odlišně.

24. července 2020

  • Nejčtenější

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Nástupní plat 91 tisíc, zájemců přesto ubývá. Řízení letového provozu shání lidi

V posledních letech ubývá počet zájemců o pozici řídícího letového provozu. Do posledního výběrového řízení se jich...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Alza vyřídí reklamaci zboží od Mall a CZC. Je to na hraně etiky, míní expertka

Největší e-shop s elektronikou v Česku Alza.cz vyřídí zákazníkům reklamaci zboží, které do 30. září zakoupí na...

Zrušte jednotné dva měsíce prázdnin, vybízejí cestovky. Ušetřilo by to tisíce

Premium Cestovní kanceláře navrhují řešení, jak si užít prázdniny bez tlačenice na plážích a u stánků se zmrzlinou. V létě by...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Štítky hanby. Francouzský Carrefour polepil výrobky, jejichž cena se mu nezdá

Francouzský řetězec supermarketů Carrefour začal dávat na produkty některých značek cenová varování. Jde o výrobky, u...

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

Plzeňská Škoda mění vedení opraven. Skončil viceprezident pro servis Herbst

Vedení Škoda Group sesadilo šéfy opravárenských závodů. O funkci přišel viceprezident pro servis Marek Herbst, jehož...

Evropě nic nehraje do karet. Valí se do ní čínské elektromobily

Druhý mnichovský Veletrh IAA Mobility, který nahradil slavný frankfurtský autosalon, představil nová pravidla hry v...

Zelený metanol je skoro tu. Nové palivo pro obří lodě budou vyrábět Dánové

Dánská průmyslová skupina A.P. Moller Holding (APMH) a její námořní divize Maersk založily podnik na výrobu zeleného...

Zkazili nám dovolenou. Letadlo z Curychu do Bilbaa odletělo bez zavazadel

Letadlo letecké společnosti Swiss v sobotu letělo z Curychu do Bilbaa bez jediného zavazadla na palubě. Přepravce...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Cítím se jako vítěz, říká Brzobohatý. Manželé ukázali fotky ze svatby v Itálii

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) a Daniela Brzobohatá (44) se pochlubili fotkami i zážitky z víkendové svatby. Muzikant a...

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Velmi mi to pomohlo, říká o plastice prsou herečka Aneta Krejčíková

Aneta Krejčíková (32), která nedávno zazářila v roli sekretářky Květy v seriálu Volha, promluvila o modelaci prsou i...

Nástupní plat 91 tisíc, zájemců přesto ubývá. Řízení letového provozu shání lidi

V posledních letech ubývá počet zájemců o pozici řídícího letového provozu. Do posledního výběrového řízení se jich...

Herec Hugh Jackman se rozvádí. S manželkou byli spolu 27 let

Patřili k nejstabilnějším hollywoodským párům a na řeči o věkovém rozdílu nebrali ohled. Nyní ovšem Hugh Jackman (54) a...