ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Mimořádný vlak a 10 tisíc míst navíc. Dopravci před svátky posilují

  • 22
Železniční dopravci se připravují na nápor cestujících před Vánoci. Od čtvrtka 19. do pondělí 23. prosince přidají na nejvytíženější spoje deset tisíc míst navíc. V pátek 20. a v pondělí 23. vypraví mimořádný expres mezi Prahou a Ostravou. Posilové vozy nasadí i konkurenční RegioJet. Od Štědrého večera musí cestující počítat s řidším svátečním provozem.

„České dráhy začínají s posilováním dopravy už ve čtvrtek 19. prosince a budou posilovat nejvytíženější vlaky až do pondělí 23. prosince,“ uvedl mluvčí společnosti Radek Joklík.

Posilové vozy budou zařazeny na téměř všechny rychlíkové linky vyjíždějící z Prahy. Nejvíce posilových míst ale bude směřovat do vlaků mířících na střední a severní Moravu, Slovácko a Valašsko. Posíleny budou také další linky, například z Prahy do Plzně a Chebu, z Prahy přes Ústí nad Labem do Chebu nebo z Prahy do Českých Budějovic. Další vozy jsou zařazeny i do vlaků na Slovensko.

Posilový vlak InterCity Ostravan s kapacitou přes 400 míst odjede v pátek a v pondělí z Prahy v 15:36 hodin. Po cestě zastaví v Zábřehu na Moravě, Olomouci a před 19. hodinou přijede do Ostravy.

Kromě toho dopravce připraví ve stanicích v Praze, Olomouci, Bohumíně, Plzni nebo Brně na čtyři desítky volných vagonů, které budou v případě potřeby mimořádně připojeny k vlakům, o které bude mezi cestujícími největší zájem.

RegioJet připravuje posilové vozy na lince u Prahy do Ostravy a slovenských Košic. Posíleny budou vlaky jedoucí v pátek, v neděli a v pondělí 23. prosince. „Na většině odpoledních spojů z Prahy směr Ostravsko pojedou osmivozové soupravy, na nočním spoji Praha - Košice aktuálně počítáme s 13 vozy, nicméně zde je předpoklad, že do prodeje dáme ještě další místa,“ doplnil mluvčí společnosti Aleš Ondrůj.

Přibudou i autobusy

Kromě železničních dopravců počítají dopravci i s předvánočním posílením autobusové dopravy. Zelených autobusů FlixBusu tak na vnitrostátních linkách přibude o deset procent. Na mezistátních spojích se ale kapacita zvýší až o 30 procent. Mezi Prahou a Košicemi jsme na tento pátek a sobotu přidali do prodeje další posilové spoje, navyšujeme přepravní kapacitu například i do Salzburku,“ uvedla mluvčí německého dopravce Martina Čmielová.

Opačná situace nastane na železnici i v autobusové dopravě o Štědrém večeru a bude trvat během všech tří svátečních dnů. Na Štědrý den bude provoz většiny vlaků utlumen mezi 18. a 19. hodinou. Prořídlejší jízdní řád pak bude pokračovat i na Štěpána na druhý svátek vánoční.

Daně

Přiznání za zdaňovací období 2019 je nezbytné podat do 1. dubna 2020. Ke snadnému vyplnění využijte interaktivní formulář daňového přiznání.