Neděle 28. února 2021, svátek má Lumír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 28. února 2021 Lumír

Železničáři zruší stovky přejezdů, řidiče čekají zajížďky

  0:01
Od Nového roku se Správě železnic otevřela cesta, jak snadno, rychle a hromadně rušit železniční přejezdy. Jen během letošního roku plánuje státní správce železniční sítě rozjet až několik stovek řízení o zrušení přejezdů. Vlakové spoje zrychlí a může být i méně nehod, ale někteří majitelé pozemků a chat si budou muset zajet až několik kilometrů.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Zatímco donedávna musela Správa železnic bojovat o každý i téměř nevyužívaný přejezd, nový zákon o liniových stavbách jí umožňuje mnohem jednodušeji odstranit ta křížení, u nichž existuje objízdná trasa kratší než pět kilometrů. 

Vyšší bezpečnost a kratší dojezdové časy vlaků tak na mnoha místech zaplatí majitelé pozemků, případně chat – budou muset železniční trať déle objíždět. Některým naopak postaví k pozemkům nové příjezdové cesty. To je případ Nového Hrozenkova ležícího na železniční trati mezi Vsetínem a Velkými Karlovicemi.

„Mluvilo se o zrušení až šesti přejezdů kvůli zrychlení železniční dopravy,“ řekla MF DNES starostka Hrozenkova Stanislava Špruncová. Obec už plány správce tratí předjednala s vlastníky dotčených pozemků. Nyní je na Správě železnic, aby uvedla, jak bude na pozemky zajištěn náhradní přístup. „Nic tak zatím není definitivně určené,“ dodala starostka.

Čísla:

1,2 kilometrů je průměrná vzdálenost v Česku mezi přejezdy.

1 100 přejezdů má Správa železnic vytipováno pro zrušení.

5 kilometrů je maximální přípustná délka objížďky pro zrušení přejezdu.

Nejproblematičtější je situace u dvojice přejezdů nacházejících se v lokalitách „U Halčíků“ a „U Právníka“. Oba přejezdy mezi sebou dělí necelých 400 metrů, ale vedou k usedlostem, ke kterým se jinak dostat nedá.

„Vzdálenost přejezdů je minimální, nicméně přístupnost na jednotlivé pozemky budou řešit pozemkové úpravy nebo zřízení nové obslužné komunikace,“ uvedla mluvčí Správy železnic Nela Friebová.

Některé přejezdy půjde naopak zrušit relativně snadno. Patří k nim například úsek na trase z Břeclavi do Valtic, který téměř celý prochází lesem. Tamní trať vede přes řadu křížení umožňujících přístup k jednotlivým lesním pozemkům.

„Jedná se o lesní cesty vzájemně propojené spojovacími cestami podél trati, tedy náhradní přístup za zrušený přejezd je zajištěn stávajícími komunikacemi. V tomto případě postačuje zrušení vybraných přejezdů bez náhrady,“ uvedla Friebová ze Správy železnic.

Přejezd za 10 milionů

V Česku se momentálně nachází zhruba 7 800 železničních přejezdů. Bezmála polovina z nich je přitom vybavena nejjednodušší formou zabezpečení – červenobílými výstražnými kříži. I přes miliardové investice se počet přejezdů daří vybavovat bezpečnějšími typy zabezpečení jen pozvolna. Není to totiž nejlevnější. 

V minulém roce například Správa železnic investovala do železničních přejezdů 1,5 miliardy. Bezpečnějších je díky nim 150 přejezdů. Letos plánuje stát rekonstruovat dvě stovky přejezdů za zhruba dvě miliardy. Průměrná investice tak vychází na deset milionů korun za přejezd. 

Dvoustovkou ve vlaku posvištíme do dvou let, slibuje Správa železnic

Sedmdesát z nich získá nově závory, které jsou statisticky nejbezpečnější formou zabezpečení křížení trati a pozemní komunikace. Konkrétně půjde o čtyři desítky přejezdů doposud vybavených světelnou signalizací a dalších třicet, kde dosud byly pouze výstražné kříže. Po rekonstrukci budou mít všechny světla i závory. 

Osm železničních přejezdů pak bude podle Správy železnic nově vybaveno kamerovým systémem pro zaznamenávání přestupků šoférů. Půjde o ta nejexponovanější místa. Současnou vlnu modernizací a na druhou stranu i odstraňování nadbytečných železničních přejezdů odstartovalo více než pět let staré železniční neštěstí ve Studénce. 

Rychlovlak Pendolino tehdy narazil do kamionu naloženého ocelovými deskami, který řidič nechal stát na kolejích mezi spuštěnými závorami. Tragédie si vyžádala tři lidské životy a přes dvacítku zranění včetně strojvedoucího vlaku. 

Ministerstvo dopravy následně vytvořilo pracovní skupinu, která se zabývala zvýšením bezpečnosti na přejezdech. Testovala mimo jiné různá čidla a další bezpečnostní zařízení, která by na vozidlo uvázlé na kolejišti strojvedoucího přijíždějícího vlaku včas upozornila.

Mizí po jednotkách ročně

Na železnici platí nový jízdní řád, rozšiřuje jednotnou jízdenku

Během letošního roku by ze železniční sítě mělo zmizet jedenáct nevyhovujících přejezdů. Jde o křížení, jejichž zrušení úředníci Správy železnic vyjednali ještě podle staré legislativy. Zákony až doposud neurčovaly, za jakých podmínek je možné železniční přejezd zrušit. 

Každé jednotlivé řízení mohlo mít šanci na úspěch pouze tehdy, pokud se proti záměru nikdo z dotčených orgánů nebo vlastníků okolních nemovitostí nepostavil. Ani nová legislativa podle Správy železnic neumožňuje jednoduché škrtání nevyhovujících přejezdů od stolu. Ještě před zahájením samotného řízení se proto Správa železnic snaží dohodnout s vlastníky pozemků, respektive se samosprávami, které vlastníky při jednáních zastupují.

Rušení přejezdů se neděje hromadně, každý případ se projednává jednotlivě. „Rychlost projednání je v řádu měsíců, v některých případech i let, pokud dochází k odvolávání stran a zároveň kroky ve správním řízení nejsou realizovány ze strany předmětných úřadů s příliš vysokou prioritou. Pokud je podmiňující zřízení náhradní komunikace, pak celý proces s ohledem na realizaci předmětných staveb trvá jednotky let,“ dodala Friebová.

Daňové přiznání za rok 2020

Interaktivní daňové formuláře vám usnadní práci, protože umí vypočítat daně za vás. Termín pro odevzdání formuláře a úhradu daně za rok 2020 připadá na 1. dubna 2021.

  • Nejčtenější

VIDEO: 5 triků, jak v obchodě otevřete mikrotenový sáček. Rychle a bez nervů

Suché ruce a mikrotenové sáčky - často náš největší nepřítel v obchodech. Někdy je to v oddělení pečiva či ovoce a...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...

Mzda přes 29 tisíc v čistém? Pro polovinu ČR utopie, vyplývá z analýzy

Polovina lidí v Česku bere měsíčně méně než 29 tisíc Kč čistého. A desetina lidí má hrubý plat nižší než 21 066 Kč,...

České aerolinie propustí 430 zaměstnanců. Provoz nezastavují, uvádí firma

Chystané změny týkající se další existence ČSA potvrdila mluvčí firmy Vladimíra Dufková. Součástí restrukturalizace je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jsme pro čtyřdenní pracovní týden, říká Maláčová. Ekonomové nesouhlasí

Před říjnovými volbami do Poslanecké sněmovny se ze strany ČSSD opět objevují debaty na zkrácení pětidenního pracovního...

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

  • Další z rubriky

České dráhy objednaly vlaky z Polska za tři miliardy, zamíří do regionů

České dráhy objednaly pro kraje 33 nových motorových vlaků od polského výrobce PESA Bydgoszcz SA. Za vlaky zaplatí...

Smartwings vrátily do provozu 737 MAX, první let zamířil do Malagy

Krátce po půl páté odpoledne se do komerčního provozu v českých barvách vrátily letouny Boeing 737 MAX. Obnovenou...

Silničáři stopli stavbu obchvatu Chýnova. Vypršelo jim povolení

Obyvatelé Chýnova na Táborsku a projíždějící šoféři si na dokončení obchvatu obce budou muset počkat. Ředitelství...

Evropská unie chce vytvořit systém hodnocení letů podle jejich uhlíkové stopy

Evropská agentura pro bezpečnost letectví vypsala výběrové řízení na vypracování klasifikačního systému pro hodnocení...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Bondgirl Rosamund Pike žije v Česku. Překvapili ji opilí rafťáci v Krumlově

Britská herečka Rosamund Pike (42), známá například z bondovky Dnes neumírej, se kvůli natáčení s celou rodinou...

VIDEO: 5 triků, jak v obchodě otevřete mikrotenový sáček. Rychle a bez nervů

Suché ruce a mikrotenové sáčky - často náš největší nepřítel v obchodech. Někdy je to v oddělení pečiva či ovoce a...

Zemřel český DJ Thomas Coastline. Bylo mu 35 let

Zemřel známý český DJ Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina. V minulosti prodělal rakovinu tlustého střeva. O...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...