Obnova Fantovy budovy pokračuje. Za stamiliony se opraví i další nádraží

  16:32aktualizováno  16:32
Historická Fantova budova na pražském hlavním nádraží se po třech letech dočká pokračování vlekoucí se rekonstrukce. Novou podobu dostane nádražní budova ve středočeském Berouně, severomoravském Havířově, nádraží v Písku nebo další z pražských nádraží, Praha-Smíchov. V něm chtějí železničáři vytvořit prostor pro supermarket.

Fantova kavárna na Hlavním nádraží v Praze už prošla rozsáhlou rekonstrukcí. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Kromě nové fasády bočních traktů má u Fantovy budovy Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) v plánu výměnu oken a částečnou opravu střechy. Práce mají začít v dubnu a vyjdou na 171 milionů korun. Ani po jejich dokončení ale nebude secesní budova od architekta Josefa Fanty kompletně opravená. Současný plán prací nepočítá s tím, že by se opravovaly vnitřní prostory bočních křídel. 

Fotogalerie

„Ty by se měly opravovat v letech 2021 až 2023,“ řekla iDNES.cz mluvčí SŽDC Radka Pistoriusová. Náklady na poslední fázi oprav správa železnic odhaduje na půl miliardy korun.

S přerušenou opravou fasády historické budovy pražského hlavního nádraží začal na jaře 2016 ještě bývalý nájemce, italská společnost Grandi Stazioni. Nezvládl ji ovšem dokončit, protože na podzim téhož rokoku mu správa železnic kvůli zpožděním při opravách neprodloužila nájemní smlouvu.

Rozsáhlá rekonstrukce největšího tuzemského nádraží začala už před třinácti lety. Kvůli nedostatku vlastních prostředků tehdy České dráhy rekonstrukci přenechaly zmíněné společnosti. Ta se zavázala, že jej do pěti let zrekonstruuje a následujících 30 let za to bude pobírat příjmy z pronájmu komerčních prostor na pražském nádraží.

Grandi Stazioni však zvládla v termínu opravit pouze odbavovací halu, ve které otevřela řadu obchodů, rekonstrukce historické budovy se protáhla až do října 2016.

Na smíchovském nádraží bude supermarket

SŽDC plánuje i další renovace. Na 400 milionů korun vyjde rekonstrukce smíchovského nádraží. Stavební práce, při kterých by měla být kompletně zrekonstruována výpravní budova, by měly začít během léta. „Cílem bude její maximální využití, oživení prostor a zvýšení cestovního komfortu. Mimo jiné zde dojde k rozšíření nabídky doplňkových služeb pro cestující, například nově zde vznikne komerční prostor pro supermarket,“ uvedla Správa železnic.

Na červenec připravují železničáři zahájení rekonstrukce nádražní budovy v Berouně, která má vyjít na 233 milionů korun. Kromě odbavovací haly bude zrekonstruována i sousední kancelářská budova.

Dalších 138 milionů korun si pak vyžádá dvouletá přestavba nádražní budovy v Havířově, která pro letošní rok představuje největší investici do oprav nádraží na Moravě. Podobně jako u berounského nádraží počítá rekonstrukce i s obnovou administrativní části budovy, kde vznikne nová čekárna pro cestující i odpočinková místnost pro vlakový personál.

Kromě zmíněných velkých nádraží připravují pro letošní rok železničáři zahájení oprav rovněž ve Frenštátu pod Radhoštěm, Šternberku, Bohumíně, Křižanově, nebo v Třebíči.

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Účtenky i krabičky na jídlo. Nejčastější chyby při třídění odpadu

Papírové kelímky, plata na vejce ani použité obaly od pizzy do modrého...

Ruličky od toaletního papíru, účtenky nebo obaly na vajíčka jsou přece z papíru, tak patří do modrého kontejneru. Věta,...

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Komunistické megastavby. Stačil příkaz soudruha, na práva lidí se nehledělo

Z výstavby jaderné elektrárny Dukovany. Stanislav Mihal, Jan Dvořák a Dušan...

Budování dálnic, elektráren či ropovodů v dobách socialismu nekomplikovaly stížnosti sousedů ani dohadování o ceně za...

Chceme dobýt malá města, říká šéf KFC. Řetězec se rozrůstá do regionů

Šéf řetězce KFC pro Česko a Rakousko Libor Hubík

Češi si mohou v tuzemsku koupit kuřecí z fastfoodového řetězce KFC už 25 let. Španělská společnost AmRest, která na...

Další z rubriky

Při jízdě vlaky různých dopravců má stačit jedna jízdenka, kývli poslanci

V Karlových Varech skončila rekonstrukce horního vlakového nádraží. (4. 6. 2019)

Na zavedení jednotných jízdenek na železnici kývli poslanci. Jednotná jízdenka umožní cestujícím jet při jedné cestě na...

Let boeingu do Prahy s jedním motorem byl podle úřadu pochybením posádky

Let Smartwings s jedním funkčním motorem přes půl Evropy (ilustrační koláž)

Let přes půl Evropy na jeden motor hodnotí Úřad pro civilní letectví (ÚCL) jako pochybení posádky. Nicméně nemá zatím...

České dráhy chtějí doplnit stavy v představenstvu. Čeká se na dva kandidáty

Dveře nebyly řádně zabezpečené.

Výběrová komise vybrala šest kandidátů na doplnění dvou míst v představenstvu Českých drah. Mezi nimi je i náměstek...

Škodovka v době elektromobilní. Do tří let plánuje deset modelů

Škoda eCitigo

Podobně jako jiné automobilky věnovala mladoboleslavská Škodovka většinu prostoru na frankfurtském automobilovém...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz