Vlaky vyjedou 12. prosince podle nových řádů. Dráhy slibují větší komfort

  14:51aktualizováno  14:51
Pokud se chystáte po 12. prosinci cestovat vlakem, zkontrolujte si jízdní řády. Odjezdy některých vlaků se mění, nevyužité spoje prořídnou a jinde se naopak objeví o soupravu navíc. O desetinu více budou jezdit vlaky v Praze. Dráhy slibují v některých regionech kvalitnější cestování a zachování současných cen.

Dráhy nasazují více vlaků CityElefant. Ilustrační foto. | foto: Rosťa Jančar, Rosťa Jančar,  Technet.cz

V dálkové vnitrostátní dopravě se toho moc nemění. Zatímco někde vlaky přibudou, jinde dráhy ubraly. "Omezení se většinou týká jen vybraných dní v týdnu, kdy je menší zájem o cestování, a tyto spoje tak pojedou 5x nebo 6x v týdnu proti současnému celotýdennímu provozu," shrnul Petr Pošta z tiskového oddělení Českých drah.

Některé časy se posouvají. Například spoje na Olomouc budou nově odjíždět v 17. minutu místo nynější 11. minuty, pendolina v tomto směru naopak bude podnik vypravovat o třináct minut dříve.

Vlaky projedou centrem Prahy

Hutnější provoz čeká Pražany. V metropoli se rozsah dopravy zvýší o více než 9 procent. Důvodem je průjezd některých vlaků přes centrum, posílení dopravy nebo prodloužení trasy vlaků. Dráhy si pochvalují hlavně propojení periferií, vůbec poprvé povede linka skrze Prahu. "Bez přestupu tak bude možné ve špičkách dojet například z Klánovic do Radotína za 44 minut," uvedl Petr Pošta z tiskového oddělení Českých drah.

Ve Středních Čechách zůstane doprava zhruba na loňské úrovni. Ve špičkách pracovních dní pojede více vlaků například mezi Prahou a Úvaly, Prahou a Vraným nad Vltavou, kde se čekání na vlak zkrátí na půl hodiny. Na meziměstských spojích přibudou nové víkendové spoje. Týká se to například spojů mezi Prahou a Kralupy nad Vltavou, Kolínem nebo Benešovem u Prahy.

Více CityElefantů, méně rychlíků do ciziny

Na Kolínsku, Nymbursku a Kutnohorsku dojde k drobným posunům odjezdů vybraných osobních vlaků v úseku Lysá nad Labem – Nymburk a Praha – Nymburk – Kolín. U některých spojů se mírně posouvá čas odjezdu. Z Kralup nad Vltavou nasadí dopravce nové jednotky CityElefant a v pracovní dny se zvýší počet spojů o jeden mezi 7 a 8 hodinou. O hodinu dříve ale jeden spoj ubude.

O polovinu (na dva páry) se sníží počet osobních vlaků v pracovní dny mezi Zlonicemi a Straškovem, protože je o ně malý zájem.

Lepší kvalitu cestování dráhy slibují na trati Praha – Beroun. Místo starých pantografů už budou jezdit jen vlaky CityElefant nebo rychlíky. "Ve všech vlacích tak bude k dispozici 1. třída," tvrdí dráhy. Nový jízdní řád bude platit do 10. prosince příštího roku. CityElefanty, které patří k nejlepším vlakům Českých drah, budou o víkendech spojovat i Benešov s Prahou. Na této trase byly dosud spíše výjimkou.

U denních mezistátních spojů dochází k drobným změnám především na zahraničních úsecích vlaků. Počet nočních rychlíků se snižuje v noční dopravě do Polska, Ruska a na Slovensko.

Autor:

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Vláda neví, zda použít miliardy od Evropské investiční banky. Dopravě by pomohly

Ilustrační snímek

Resort dopravy zbrzdil čerpání úvěru od Evropské investiční banky (EIB) na výstavbu nových silnic a železnic, chce si...

ČSA předloni vydělaly 268 milionů, lety na lačno se vyplatily

ČSA a Letiště Praha nasadily na speciální let k 80. výročí Airbus A319,...

České aerolinie v posledním roce před definitivním začleněním do skupiny Travel Service (nyní SmartWings) vydělaly...

Špatné letadlo, hodiny bez jídla, ztracené kufry. Běžný let se změnil v utrpení

Letadla společnosti Alaska Airlines.

Měla to být běžná cesta letadlem napříč územím USA z Bostonu do Los Angeles, která za normálních podmínek nepřesáhne...

Najdete na iDNES.cz