Dopravce platí miliony za smrt Brita, který se vykláněl z vlaku. Málo ho varoval

  15:11aktualizováno  15:11
Britský dopravce Govia Thameslink Railway musí zaplatit pokutu milion liber (přes 28 milionů korun) za tragickou smrt mladíka, který se vykláněl z okna jedoucího vlaku. Podle soudu nálepka varující před vykláněním z oken nebyla dostatečně viditelná a společnost na sebe vzala veškerou zodpovědnost. Čeští dopravci si podobné případy nevybavují.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

V srpnu 2016 seděl čtyřiadvacetiletý Simon Brown ve vlaku mířícím z letiště Gatwick do Londýna. Do cílové stanice však již nedorazil. Poblíž zastávky Wandsworth Common v jižní části hlavního města se vyklonil z okna vlaku, který jel rychlostí 98 kilometrů za hodinu a narazil hlavou do ocelového nosníku podél trati, informuje BBC

Dopravce přiznal, že porušil bezpečnostní směrnice a rodině zesnulého se omluvil. Podle zprávy z vyšetřování nebyl totiž nápis varující před vykláněním z oken vlaku dostatečně viditelný, neboť se v jeho okolí vyskytovalo dalších šest oznámení. „Bylo to tragické korporátní pochybení v jinak dobře fungující společnosti,“ uvedl soudce Jeffrey Pegden. Tento týden padl rozsudek. Govia Thameslink Railway (GTR) musí zaplatit pokutu jeden milion liber a k tomu náklady ve výši 52 tisíc liber. 

„Bez ohledu na uložený trest doufáme, že se dopravní společnosti poučí z naší tragédie a budou brát vážněji své povinnosti vůči cestujícím,“ uvedla rodina Browna. Britská drážní inspekce v reakci na nehodu vyzvala všechny dopravce, aby zvážili zabezpečení stahovacích oken. GTR v roce 2017 vyřadil všech 14 vlaků s tímto typem oken z provozu. 

Platí zákaz vyklánět se z okének

Zákaz vyklánění se z oken vlaku platí obecně ve všech zemích a na všech železnicích světa. V tuzemsku dopravci formulují pravidla, takzvané smluvní přepravní podmínky, které říkají, jak se cestující má chovat během jízdy nebo například když nastupuje a vystupuje.

„Jedním ze zákazů je u nás právě i zákaz vyklánět se z okýnek. Otevíratelná okna jsou opatřena varovným nápisem, v mezistátních vlacích jde dokonce o vícejazyčné nápisy, případně jsou vybaveny mezinárodně srozumitelným symbolem. Pokud by se cestujícímu cokoliv stalo nebo by nějakým způsobem ohrozil bezpečnost drážního provozu, není za to vinen dopravce ale ta osoba, která poruší tyto podmínky,“ vysvětluje Martin Novák, tiskový mluvčí Drážního úřadu.

Naposledy se taková situace řešila v srpnu 2018, kdy muž kvůli adrenalinovému videu přelézal ve vlaku za jízdy z jednoho okénka do druhého (psali jsme zde). Za své jednání dostal nejvyšší možnou pokutu 10 tisíc korun. „Prakticky vždy za těmito nehodami stojí porušení pravidel bezpečnosti, riskantní, někdy i frajerské chování. U starších osob to může být pod vlivem alkoholu, u mladších z nudy a nezralosti, kdy si neuvědomují míru rizika,“ uvádí tiskový mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Projektant Perner na nepozornost doplatil

Případy podobné tomu v Británii si však dopravci ani drážní inspektorát nevybavují. „Nejčastěji evidujeme úrazy, kdy někdo upadne ve vlaku nebo při nastupování a vystupování,“ uvádí tiskový mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

Socha Jana Pernera před pardubickým nádražím

Socha Jana Pernera před pardubickým nádražím

Šťáhlavský však připomíná případ projektanta a stavitele železničních tratí Jana Pernera z roku 1845. Tehdy šlo o první tragickou událost po zahájení pravidelného provozu na trati Olomouc – Praha. U dnes již neexistujícího choceňského tunelu, který si chtěl Perner prohlédnout, se postavil na stupátko vagónu a vyklonil se. Hlavou a paží však narazil na sloupek - označník a na následky zranění další den zemřel.

Vlaky s vysouvacími okny na českých kolejích stále jezdí, přesný počet však není znám. „Pouze lze odhadnout, že dnes má více jak polovina našich vozidel plná neotevíratelná okna a nová vozidla se už vyrábí jen s plnými okny,“ doplňuje Šťáhlavský. 

I RegioJet má většinu svých vozů vybavených pevnými neotevíracími okny. „Zejména z toho důvodu, že jsou vozy vybaveny klimatizací a pro její účinnost je třeba, aby byly vozy uzavřeny,“ doplňuje tiskový mluvčí Aleš Ondrůj. Všechny vlaky společnosti Leo Express mají pevná neotvíratelná okna.

Autor:

Nejčtenější

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

PŘEHLEDNĚ: Peníze, nebo stravenky? Otázky a odpovědi na chystanou revoluci

Stravenky Cheque Déjeuner (ilustrační snímek)

Ministryně financí přišla s návrhem nabídnout zaměstnavatelům alternativu ke stravenkám: místo nich by mohli...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Nejen zelenina. Rychle zdražují desítky potravin včetně čaje, masa i sladkostí

Ilustrační snímek

Fakt, že potraviny rychle zdražují, začal vnímat skoro každý. Nejde ovšem jen o často zmiňované extrémy, kterými jsou...

Další z rubriky

Nové pokladny na Masaryčce. Opravy nádraží spolknou dalších sto milionů

Na pražském Masarykově nádraží otevřeli nové pokladny na místě bývalých...

Od úterý slouží cestujícím na pražském Masarykově nádraží nové pokladny na místě bývalých veřejných záchodů. Místo...

Levné jízdenky pro studenty a seniory zatím letos vyšly stát na 3 miliardy

Ilustrační snímek

Vládní slevy pro studenty a důchodce ve veřejné dopravě stály v prvním pololetí letošního roku státní kasu 2,83...

Delší než Eiffelova věž. V Evropě přistála největší nákladní loď na světě

MSC Gülsün

V německém Bremerhavenu přistála v pondělí největší kontejnerová loď na světě a dokončila tak svou první cestu z Číny...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz