Stát zrušil večerní rychlíky z Liberce do Ústí. Naštval turisty i studenty

  13:20aktualizováno  13:20
Ministerští úředníci kvůli úspoře zrušili část posledních rychlíků z Liberce do České Lípy, Děčína a Ústí nad Labem. Jde o největší zásah do odjezdu posledního vlaku za posledních čtyřicet let. Cestujícím ani pracovníkům na dráze se nové úpravy jízdních řádů nelíbí.
Studenti přišli o poslední rychlík, který ještě s odřenýma ušima stíhali (ilustrační foto).

Studenti přišli o poslední rychlík, který ještě s odřenýma ušima stíhali (ilustrační foto). | foto: Martin Veselý, MAFRA

"Je to skandální. Každým dnem se zaměstnanci drah potýkají s velkou kritikou, za kterou nemohou. Ministerstvo tím prakticky zařízlo cestovní ruch v Libereckém kraji," upozornil železničář a dopravní specialista Jindřich Berounský.

Omezení bude mít dopad na lidi dojíždějící do Ústí za prací nebo studiem. Vedení Libereckého kraje se zároveň obává, že zamává i s turismem celého regionu.

"S omezením velmi nesouhlasíme, víme, že se to nelíbí ani cestujícím. Protestovali jsme proti tomu hned, když nám to v květnu suše oznámili. Nebylo nám to ale nic platné," řekl krajský radní pro dopravu Vladimír Mastník.

Zatímco dříve jezdil poslední rychlík z Liberce do Ústí v půl sedmé, změna jej posunula na 16:28. Týká se to sobotních a pondělních až středečních spojů. Nejezdí už ani rychlíky z Ústí na Liberec, které vyjížděly z Ústí v 19:27.

Zuzana Mendlová jezdí z Ústí do Liberce několikrát v měsíci za prací. Stíhat posunutý spoj sice tak tak bude, omezí to ale především rodinu při jejích častých návštěvách Liberce.

"Když jedeme do Babylonu, kupujeme si rodinné vstupné a snažíme se tam být co nejdéle. Takhle budeme muset mnohem dřív utíkat na vlak. Nemluvě o návštěvě zoo nebo botanické zahrady. Mnohem horší to je už teď s dopravou z Jizerek," podotkla.

Omezení se dotkne i studentů. Jejich vyučovací bloky často zasahují až do pozdních odpoledních hodin. Podle Berounského prý naopak chtěli, aby vlaky vyjížděly později. Místo toho přišli o poslední rychlík, který ještě s odřenýma ušima stíhali.

Turisté cestující vlakem přijdou o oslavy Ještědu

V souvislosti s naznačenou ranou pro cestovní ruch upozornil Jindřich Berounský i na jiný paradox. Blížící se oslavy čtyřicátin Ještědu a osmdesátin kabinové lanovky přilákají velké množství lidí.

Návštěvníkům z Ústeckého kraje, kteří přijedou vlakem, ale část oslav unikne. "Omezení způsobilo, že Ústečané musí Ještěd opustit před hlavním programem už v půl čtvrté. Pro cestovní ruch a jednodenní víkendové výlety je právě poslední vlak významným omezujícím faktorem," naznačil Berounský.

Obává se jí ostatně i náměstkyně hejtmana pro cestovní ruch Hana Maierová. "Předpokládáme, že na Ještěd dorazí lidé z celé republiky. Posunutí odjezdu posledního rychlíku na Ústí by mohlo omezit možnosti návštěvníků, které na slavnosti zveme."

Podle ministerstva dopravy došlo k omezení řady rychlíkových spojů v rámci celé republiky. Růstem cen energií se některé spoje nevyplácely.

"Ministerstvo dopravy přistoupilo k rušení či omezení některých rychlíků po pečlivé úvaze, snažilo se v maximální míře omezit negativní dopady pro cestující veřejnost," píše se v tiskové zprávě ministerstva dopravy.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Vlak jako metro. Na pražské letiště se pojede o 10 minut rychleji

Vizualizace části úseku vlaku na ruzyňské letiště - Masarykovo nádraží v Praze.

Vlakem nebo metrem na pražské letiště? Zatímco Pražáci by raději pro chybějící spojení do centra města preferovali...

Další z rubriky

Past na přetížené kamiony. První pokuty za tuny navíc padnou v červnu

Místostarosta Havlíčkova Brodu Libor Honzárek označil současnou dopravní...

Šest z deseti kamionů jezdí v Česku naložených více, než je povoleno. Jedno přetížené nákladní vozidlo přitom podle...

Boeing 737 MAX má opravený software. Ještě se musí vyzkoušet v ostrém letu

Boeing 737 MAX v barvách Travel Service

Americká společnost Boeing ohlásila dokončení vývoje vylepšeného softwaru pro letouny 737 MAX, jejichž provoz byl...

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

Najdete na iDNES.cz