Státní slevy dostaly lidi do vlaků, železnice hlásí rekordní rok

  12:54aktualizováno  12:54
České dráhy loni převezly celkem 179,2 milionu cestujících, což je meziroční nárůst o 4,5 milionu. Jde o nejvyšší počet pasažérů ve vlacích státního dopravce za posledních deset let. K navýšení počtu cestujících pomohly mimo jiné i státní slevy, oznámily Dráhy v tiskové zprávě. Pasažéři přibyli v roce 2018 i soukromému dopravci RegioJet.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Podle generálního ředitele Českých drah Miroslava Kupce přibývali dopravci zákazníci už v prvním pololetí loňského roku. „Zavedení státních slev pro žáky, studenty a seniory od září loňského roku pak tento trend ještě podpořilo a dodalo mu vyšší dynamiku. Některou ze státních slev dnes využívá asi 40 procent našich zákazníků,“ dodal Kupec.

Počet cestujících Českých drah setrvale narůstá od roku 2010. Podle dopravce se tento trend nejvíce odráží v příměstské dopravě velkých aglomerací a v dálkové dopravě. „Příměstské vlaky, hlavně v Praze, představují alternativu k pomalé jízdě auty v kolonách,“ uvedl náměstek generálního ředitele ČD pro obchod Michal Štěpán.

Největší nárůst však podle něj zaznamenaly dálkové spoje. „Segment dálkové dopravy, včetně našich komerčních spojů, loni rostl vůbec nejvíce. Přepravní výkon v dálkové dopravě se meziročně zvýšil o zhruba 8 až 9 procent,“ dodal Štěpán.

Navýšení počtu cestujících v minulých dnech ohlásil i konkurenční RegioJet. „V roce 2018 přepravily vlaky RegioJet na všech svých linkách 9,7 milionů cestujících. Ve srovnání s rokem 2017 se jedná o meziroční nárůst ve výši 29 procent,“ uvedla společnost v tiskové zprávě.

RegioJet očekává rekordní zisk

Dálkové vlaky RegioJetu loni přepravily 5,9 milionu cestujících, což je meziroční růst o 1,2 milionu. Důvodem je z velké části zásadní zvýšení počtu spojů, které spojují Prahu s Brnem, Bratislavou a Vídní. Podle předběžných výsledků společnost Radima Jančury loni vykázala zisk 100 milionů korun, což je nejlepší výsledek od roku 2011, kdy vstoupila na železnici.

České dráhy v prvním pololetí loňského roku hospodařily se ziskem 262 milionů korun, meziročně o 275 milionů Kč nižším. Vliv mělo podle společnosti krátkodobé oslabení koruny vůči euru a vyšší náklady na provoz. Kompletní hospodářské výsledky za rok 2018 zveřejní státní dopravce na konci dubna.

„V tuto chvíli mohu pouze říct, že ČD, a.s., tedy mateřská společnost, která provozuje osobní železniční dopravu, očekává výsledek za rok 2018 v černých číslech,“ uvedl mluvčí Drah Radek Joklík.

Autoři: ,

Nejčtenější

Polovina Čechů nebere důstojnou mzdu, měli by vydělávat zhruba 30 tisíc

Ilustrační snímek

Jakou byste měli mít mzdu, abyste mohli v Česku žít důstojně? Výzkumníci z platformy pro důstojnou mzdu, na jejíž práci...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Přejmenujte 737 MAX, radí Trump Boeingu v krizi. Na sítích se mu už smějí

Boeingy 737 MAX nesmějí už ani do USA, rozhodl prezident Trump

Americký prezident Donald Trump přišel s receptem na řešení krize ve společnosti Boeing. Podle něj by společnosti...

„Rukávky“ překážejí. Vypitá dětská pitíčka nikdo nechce recyklovat

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Až dva tisíce tun vytříděných PET lahví ročně se podle odhadů recykluje složitěji, než by mohlo. Situaci komplikují...

Velké obchody o Velikonocích: v pátek otevřeno, zavřené budou v pondělí

Ilustrační snímek

Na Velký pátek, kdy si křesťané připomínají ukřižování Krista, budou všechny obchody otevřené. Na Velikonoční pondělí...

Další z rubriky

Skanska opraví D1 u Humpolce. Bez soutěže a za 640 milionů korun

Dělníci začali na problematickém úseku D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem...

Zakázku na odstranění havarijního stavu na problematickém úseku dálnice D1 u Humpolce přidělilo Ředitelství silnic a...

Stamiliony bez soutěže. Problémový úsek D1 dokončí jedna z pěti vybraných firem

Odstraňování svodidel v problémovém úseku dálnice mezi Humpolcem a Větrným...

Firmu, která vyřeší havarijní stav na dálnici D1 u Humpolce, vyberou silničáři ve zkráceném řízení. Podle Ředitelství...

Do vlaku po anglicku. Strojvůdci v Evropě mají mluvit jednou řečí

Ilustrační snímek

Národní jazyky dopravu prodražují. Většina českých strojvedoucích odveze vlak do nejbližší zahraniční stanice, kde jej...

Najdete na iDNES.cz