Průvan na dopravě pokračuje. Sedm z devíti členů SFDI skončilo

  13:39aktualizováno  13:39
Vymetání politiků a úředníků spjatých s úřednickou a Nečasovou vládou na ministerstvu dopravy pokračuje. Vláda potichu vyměnila na svém posledním zasedání sedm z devíti členů Výboru Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI). Změny se dají čekat ještě u dalších organizací.

Miroslav Váňa je jediným, kdo byl v minulém Výboru SFDI i v novém. Člen ČSSD už není ve Sněmovně, v SFDI zastupuje Stavební bytové družstvo Družba. Za devět tisíc korun měsíčně. | foto: Michal Klíma, MAFRA

O změnách ve Výboru SFDI rozhodla minulý týden vláda, bod nebyl ani v navrhovaném programu jednání. Nové složení potvrdilo na dotaz MF DNES ministerstvo dopravy. Výbor je klíčovým orgánem SFDI: schvaluje například rozpočet či úpravy ve výdajích fondu nebo odvolává ředitele.

Předsedou výboru se podle zákona stal automaticky ministr dopravy Antonín Prachař po svém jmenování. Zůstal jen jediný člen, bývalý sociálně demokratický poslanec Miroslav Váňa. Ten je navržen jako předseda Stavebního bytového družstva Družba v Pardubicích. Za členství ve výboru je odměna 9 tisíc korun měsíčně, místopředseda má deset tisíc korun.

Z výboru zmizeli například poslanec TOP 09 František Laudát nebo bývalí náměstci ministra dopravy Lukáš Hampl a Ivo Toman. Ten v SFDI zůstal i poté, co ministerstvo opustil v loňském roce a šel pracovat na České dráhy. 

Novým místopředsedou se stal Kamil Rudolecký, který je současně náměstkem ministra dopravy. Za členy vláda zvolila Jakuba Kopřivu, vrchního ředitele sekce legislativně právní ministerstva dopravy, a Luďka Sosnu, ředitele odboru strategie na ministerstvu dopravy. Ve výboru jsou nově tři poslanci:  Milan Urban a Jiří Zemánek za ČSSD, Ivan Pilný za ANO. Devítku uzavírá Jiří Koliba (KDU-ČSL) a Miroslav Váňa (ČSSD).

Bez změny zůstala zatím dozorčí rada, obměnit se má v příštích týdnech. Podle informací MF DNES má k dalším personálním změnách ve státních organizacích spadajících pod dopravu dojít ještě tento týden: vláda má například kompletně obměnit správní radu Správy železniční dopravní cesty.

Změny u letových dispečerů

Ministr také obměnil dozorčí radu Řízení letového provozu, které poskytuje navigační služby letadlům nad Českem. Zasednou v ní noví náměstci ministra dopravy Karel Dobeš a Antonín Feranec a bývalý náměstek Jiří Žák. Kromě nich do rady ministr jmenoval velitele vzdušných sil, brigádního generála Libora Šťefánika. Informovala o tom ČTK.

Radu naopak opustí bývalí náměstci ministra dopravy Lukáš Hampl a Miloslav Hala, které Prachař krátce po svém nástupu na ministerstvo dopravy odvolal z funkce náměstků. Kromě nich ministr odvolal dva další členy rady Jiřího Nedomu a Petra Oršulíka.

Autor:

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Další z rubriky

Kazaši a United Airlines. Dvě nové linky na Ruzyni během dvou dnů

Boeing 737 americké společnosti United Airlines

Pražské letiště během čtvrtku a pátku slavnostně spustilo dvojici dálkových linek do kazašské Astany a na letiště v...

Kupce po devíti měsících odvolali z čela Českých drah, hledá se nástupce

Miroslav Kupec, předseda představenstva Českých drah (ČD)

Miroslav Kupec skončil ve vedení Českých drah. Po pondělním jednání dozorčí rady o tom informovaly ČD. O odvolání Kupce...

RegioJetu chybí zaměstnanci. V některých spojích zruší palubní stevardy

RegioJet letos rozšířil flotilu o nové autobusy Scania Irizar i8

Cestující na některých autobusových linkách společnosti RegioJet se budou muset obejít beze služeb stevarda či...

Najdete na iDNES.cz