Jízdenky na vlaky jsou do Vánoc vyprodané, o svátcích provoz zeštíhlí

  10:00aktualizováno  10:00
Před Vánoci už volná místa ve vlacích na hlavních tratích nejsou. Vlaky na tratích z Prahy na Sever Moravy byly stoprocentně vyprodané už před víkendem, hlásí dopravci. Naopak od Štědrého dne bude provoz postupně utlumovat, lidé by měly v jízdních řádech dávat pozor na poznámky u čísel vlaku. Důležité jsou číslovky 10, 11, nebo 16.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Ty označují vlaky, které nepojedou o Štědrém dni, 25. prosince, na Silvestra, nebo na Nový rok. „V pondělí 24. prosince budou jezdit spoje Českých drah jako ve svátek a tradičně jako každý rok bude okolo 18. až 19. hodiny postupně provoz většiny regionálních i některých dálkových vlaků utlumen,“ uvedly České dráhy. Podobné to je i u soukromé konkurence, která pondělního odpoledně rovněž omezuje počet spojů.

Ve večerních hodinách nepojede ani řada vnitrostátních rychlíků, například poslední rychlík z Prahy hlavního nádraží do Českých Budějovic odjede v 19:31. Omezené budou i jízdy některých dřívějších spojů. Na Štědrý den tak nepojedou například rychlík Vltava v 18:31 ani Jižní expres v 19:01.

Sváteční jízdní řády

Konkurenční RegioJet o Štědrém dni nevypraví vlaky do Košic, podobné to bude i o Silvestru. V opačném směru tedy do Prahy pojedou dva spoje s odjezdy 3:45 a 7:45 z Košic. Války na trase budou končit v Ostravě. Na trasách do Vídně a do Bratislavy pojede jen část vlaků. Spoje, které budou v tomto období odřeknuty se cestujícím nezobrazují v rezervačním systému, doplnil mluvčí společnosti Aleš Ondrůj.

Podobně jako o Štědrém dni, pojedou vlaky  ČD v úterý 25. prosince podle svátečních jízdních řádů. Klasický sváteční provoz však začne o něco později až mezi šestou a sedmou hodinou ráno. Podle svátečních jízdních řádů pojedou vlaky Českých drah také 26. prosince na 2. svátek vánoční, nižší počet vlaků pojede i následující dny do Silvestra.

Vyprodané jsou podle mluvčího Českých drah Petra Šťáhlavského zejména povinně místenkové vlaky SC Pendolino a IC Opavan, nebo noční posilový expres Bohemia. Naopak na řadě především kratších tras cestující nejsou zvyklí dělat rezervace a spoje i na toto kritické období jsou u nich rezervované zhruba z jedné pětiny.

.

Autor:

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Další z rubriky

Kazaši a United Airlines. Dvě nové linky na Ruzyni během dvou dnů

Boeing 737 americké společnosti United Airlines

Pražské letiště během čtvrtku a pátku slavnostně spustilo dvojici dálkových linek do kazašské Astany a na letiště v...

Po Vltavě až do Budějovic. Kraje křísí lodní výtahy pro turistické lodě

Výletní loď na přehradě Slapy.

Středočeský a Jihočeský kraj oživují roky odkládané plány na výstavbu obřích lodních výtahů schopných přes hráze...

Největší elektrické letadlo na světě má za sebou první testovací let

První testovací let elektřinou poháněného letadla Ampaire 337.

Americký výrobce letadel úspěšně otestoval největší hybridní elektrický letoun, který kdy vzlétl. Společnost plánuje,...

Najdete na iDNES.cz