V síti mýtného by do konce roku mohlo uvíznout už 400 tisíc kamionů

  14:38aktualizováno  14:38
Už 400 tisíc kamionů by mělo být zaregistrováno na konci roku v českém systému na výběr mýtného. V současnosti jich měsíčně přibude asi deset tisíc. Dopravní odborníci se shodují, že podobné tempo bude pokračovat i během následujících měsíců, časem zpomalí.
Dokud potrvá oživení středoevropských ekonomik, počet kamionů poroste. Ilustrační foto

Dokud potrvá oživení středoevropských ekonomik, počet kamionů poroste. Ilustrační foto | foto: Martin StolařMF DNES

"Vzhledem k tomu, že oživuje ekonomika ve střední a východní Evropě, že se staví další a další logistická centra, u nás, v Maďarsku, na Slovensku i na Ukrajině, tak lze očekávat další nárůst," řekl děkan dopravní fakulty ČVUT Petr Moos. Česká republika je prý z velké části tranzitní zemí, která leží na takzvané hedvábné stezce vedoucí z Německa do Turecka.

Podle Moose by měl stát dopravu pomocí mýtného více regulovat. "Je třeba postupně zvýšit sazby a snížit tím atraktivitu naší země pro tranzit," uvedl. České podniky by zase podobný krok mohl vést k většímu využití železnice. Zavedení dvou různých ceníků, pro tuzemské a zahraniční dopravce, jak to požadují někteří dopravci, by údajně bylo v rozporu s právem EU.

Také ředitel Centra dopravního výzkumu Karel Pospíšil se domnívá, že kamionů bude s rostoucí ekonomikou dále přibývat. Pospíšil je však skeptický k tomu, že by mohlo dojít k zásadnímu přesunu nákladu na železnici. Železnice údajně nemá dostatek kapacit.

Podle Pospíšila se dá vzdálenější budoucnost kamionové dopravy na českém území těžko předvídat. Roli prý hraje velké množství faktorů. Důležitá je především cena nafty, vývoj mýtných sazeb v ČR a v sousedním Rakousku nebo přetíženost nedokončené české dálniční sítě. "Může se stát, že silnice budou už tak přecpané, že tudy nebude chtít tranzit jezdit," upozornil.

"Do konce roku očekáváme růst počtu palubních jednotek až na celkových 360 až 370 tisíc kusů," uvedl ředitel společnost Kapsch Karel Feix. Podle něj bude dynamika nárůstu postupně zpomalovat, až se ustálí na tempu růstu HDP.

Feix připomněl, že od ledna se povinnost platit mýtné rozšíří i na malé náklaďáky od 3,5 tuny. Podle odhadů Kapsche půjde asi o 200.000 vozů.

Kamionová doprava a její případné omezení se v posledních týdnech dostala do centra pozornosti. Spory se vedou především o celoroční omezení pátečních jízd. Ačkoliv ho má vláda v programovém prohlášení, zatím není jasné, zda k němu dojde.

Průmyslníci a dopravci zákaz odmítají a při jeho zavedení hrozí blokádou dálnic. Naopak zákaz prosazuje strana Strana zelených a Svaz měst a obcí.

Podle Moose k nějaké regulaci vzhledem k páteční nehodovosti musí dojít. Pospíšil z Centra dopravního výzkumu přiznává stejnou váhu argumentům obou stran a dodává, že rozhodnutí je na politicích.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Dopis pošta doručí jen jednou týdně. Vybranou zásilku až za tři dny

Ilustrační snímek

Česká pošta šetří, nestíhá tak doručovat včas, a proto plánuje, že některé druhy zásilek bude roznášet méně často než...

Další z rubriky

Brusel chce do deseti let o 30 procent čistší autobusy a náklaďáky

Kamiony zahltili dopravu do přístavu Dover na jihu Anglie při testu...

Výrobci autobusů a nákladních automobilů budou muset do roku 2030 snížit o 30 procent emise oxidu uhličitého ve...

Ryanair chystá „lítačku“ pro věrné klienty. Chce za ni 5 000 korun

Ryanair létá výhradně s Boeingy 737-800

Irská aerolinka Ryanair se přidává do řady dopravců, kteří nabízí svým zákazníkům věrnostní programy. Spouští totiž...

Aerolinky upravují rezervační systémy. Přidávají nové možnosti při volbě pohlaví

Ilustrační snímek

Cestující, kteří se necítí ani jako muži ani jako ženy, si u amerických leteckých společností budou moci vybrat z více...

Najdete na iDNES.cz